OVO ZVEZDAŠI ČEKAJU 14 GODINA: Crveno-beli pobedili u Evroligi! (VIDEO)

Crvena zvezda savladala je ekipu Laboral Kuće u Vitoriji rezultatom 73:63 (25:15, 16:17, 23:19, 19:12), čime je održana nada za plasman u TOP 16 fazu

• 8

Košarkaški Crvene zvezde konačno su zabeležili prvu pobedu u Evroligi, i to na gostovanju! "Crveno-beli" su rezultatom 73:63 (25:15, 6:17, 23:19, 19:12) savladali Laboral Kuću u neizvesnoj utakmici u Vitoriji, i očuvali nadu za plasman u Top 16 fazu.

Poslednji put je Crvena zvezda u Evroligi slavila u sezoni 1999/2000, kada je u Beču savladala Olimpiju rezultatom 83:77.

Zvezda je uspela da i posle drastičnog pada u drugoj četvrtini vrati inicijativu i dobru odbranu, a među Amerikancima koji su bili najzaslužniji za pvu pobedu istakao se i mladi Luka Mitrović.

Demarkus Nelson je na sjajan način odgovorio kritičarima i utakmicu završio sa 22 poena uz indeks korisnosti 34, Blejk Šilb je ubacio 18, a Čarls Dženkins 10 poena. Na drugoj strani je neutralisan Andres Noćioni, pa je Milko Bjelica bio najefikasniji sa 14 poena.

Pre početka utakmice, navijači Laborala aplauzima i ovacijama su pozdravili Igora Rakočevića, sa transparentom: "Rako, živa legenda". Navijači nisu zaboravili koliki je doprinos srpski košarkaš dao tada Tau keramici, od 2006. do 2009. godine.

Da je Zvezda do kraja igrala kao u prvoj četvrtini, pobeda ne bi došla u pitanje. Odbrana sjajna, centarska linija efikasna, strpljivi napadi, razigrani Nelson − sve ono što je falilo u pojedinim mečevima u kom su na kraju "crveno-beli" izašli kao poraženi. Punih pet minuta Laboral nije postigao koš iz igre, a posle trojke Šilba, Zvezda je imala 9:2. Od tog trenutka se gradila prednost, koja je išla do deset poena.

U nastavku su navijači mogli da vide ispuštanje inicijative. Čvrsto se igralo, jer su prvih pet minuta obe ekipe ubacile svega po šest poena. Međutim Laboral prelazi u brzinu i mrsi konce "crveno-belima" sa zonom "dva-tri". Do kraja četvrtine, Zvezda nije ubacila više nijedan koš, što je Laboral iskoristio za seriju od 13:0, uz značajan doprinos bizarne tehničke greške koju je napravio Dejan Radonjić ulaskom u teren, a potom i nesportskim faulom Blejka Šilba. Na poluvreme je Laboral otišao sa prednošću po prvi put u meču 32:31.

Pauza je dobro došla "crveno-belima", koji su se trgli u trećoj deonici. Seriju Laborala od 15:0 prekida Raško Katić i Zvezda se vraća u egal. Dosuđena je nesportska Noćioniju posle grubog faula nad Mitrovićem, a mini-serijom od pet poena od kojih jedna trojka, Nelson je bio glavni na terenu. Egal je bio na snazi sve vreme, a Zvezdi je ovaj put "upalila" zona "dva-tri". Milko Bjelica je održavao šut Laborala, ali je krajem četvrtine dobrim prodorima Dženkins uspeo da Zvezdi donese "plus tri" pred početak završne deonice.

Posle protraćenih napada, serija Laborala 4:0 prekinuta je novom Nelsonovom trojkom. Nervozno su se završavali napadi, ali je Zvezda uspevala da nađe put do koša. Hrabri Mitrović je vratio svojoj ekipi "plus tri". Usledila je gomila grešaka u pasovima i promašenih šuteva, ali su odgovornost preuzeli Šilb i Nelson za prednost 65:60 na tri minuta do kraja meča. Dženkins pogađa za "plus sedam", i Laboral je definitvno u nokdaunu i ne uspeva da realizuje napade u finišu.

U ostalim mečevima D grupe, Makabi je u poslednjim sekundama zabeležio pobedu nad Lijetuvos Ritasom 76:74, dok je Panatinaikos poražen od Lokomotive sa 69:72.

Zvezda narednog petka dočekuje Lijetuvos Ritas u "Pioniru", gde bi nova pobeda bila novi značajan korak na drugoj fazi.

TABELA GRUPE D: Makabi 3-1, Lokomotiva 3-1, Panatinaikos 2-2, Laboral Kuća 2-2, Crvena zvezda 1-3, Lijetuvos Ritas 1-3.