≫

Karambol u finalu 110m prepona: Trajković pao, Jamajkanac udario tuđu preponu, Amerikanac šampion!

U nešto više od 13 sekundi videli smo mnogo toga, a na kraju i diskvalifikaciju dosadašnjeg svetskog prvaka

• 0
110 metara prepone finale, Doha 2019" Foto: AP/Tanjug

Novi prvak sveta na 110 metara sa preponama je Amerikanac Grant Holovej koji je trku završio za 13,10 sekundi. Opšti karambol najbolje su iskoristili Sergej Šubenko i Paskal Martino-Lagard koji su osvojili srebrnu odnosno bronzanu medalju u Dohi na Svetskom prvenstvu.

Možda i najzanimljivija trka na prvenstvu bila je finalna na 110 sa preponama.

Sve je počelo još pre samog starta, jer je naknadno ubačen i deveti atletičar. Razlog da se sa standardnih osam poveća broj atletičara, je taj da je sudijska komisija naknadno utvrdila da je Šene Bratvejt iz Barbadosa bio ometan tokom trke, tačnije Jamajkanac Ronald Levi je ušao u njegovu stazu.

Tako je viđeno nesvakidašnje finale sa devet atletičara.

Trka je počela žustro, najbolji je bio Holovej, ali su Rus Šubenko, Španac Orlando Ortega i Jamajkanac Omara Meklod oštro napadali.

Grant Holovej, 110 metara prepone finale, Doha 2019 Šampion sveta Grant Holovej; Foto: AP/Tanjug

Dobro je gurao i Milan Trajković Kipranin rođen u Srbiji, ali je negde na pola trke zapeo za preponu i izgubio je totalno korak.

Videlo se u samoj trci da su aktuelni svetski prvak Meklod i Ortega jako blizu jedan drugog i onda kada je Jamajkanac dobijao na brzini i pretio da prestigne vodećeg Amerikanca iznenada je pao i završio na stazi.

Kasnijem gledanjem snimka prvo se videlo da ga je Ortega koji je bio stazu do njega udario rukom po ramenu, ali nakon malo bolje analize videlo se da je svetski šampion napravio neverovatnu grešku. Ušao je u Špančevu stazu, čak je i udario njegovu preponu i ona ga je ''saplela''. Na sreću Ortega je ostao na nogama i uspeo je da završi trku.

Ceo taj karambol najbolje su iskoristili Sergej Šubenko koji je odbranio srebro iz Londona, dok je evropski šampion Francuz Paskal Martino-Lagard uspeo da se dokopa bronzane medalje.

110 metara prepone finale, Doha 2019 Foto: AP/Tanjug

Vreme šampiona Holoveja je 13,10 sekundi, Šubenko je kroz cilj prošao za 13,15; dok je Legard bio za tri stotinke sporiji od Rusa.

Momak koji je dobio naknadnu pozivnicu za učešće u finalu Bratvaite trku je završio na šestom mestu ispred Amerikanca Sevona Alena i Milana Trajkovića, dok je šampion iz Londona diskvalifikovan.

KONAČAN PLASMAN:

1 Grant Holovej (SAD) - 13.10 (0.158)

2 Sergej Šubenko (RUS) - 13.15 0.150

3 Paskal Martino-Legard (FRA) - 13.18 (0.161)