Atletičarka suspendovana zbog trudnoće, velika šampionka dostavila dokaze, pa dobila kaznu

S. I.
S. I.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Nekadašnja svetska šampionka na 5.000 i 10.000 metara Gudaf Cegaj iz Etiopije propustiće sezonu na stazi 2026. godine nakon što je bila pozitivna na letrozol, koji je koristila kako bi povećala plodnost pred prvu trudnoću.

Etiopska dugoprugašica Gudaf Cegaj suspendovana je na četiri meseca nakon pozitivnog testa na letrozol, ali je uspešno, iako sa zakašnjenjem, dokazala da joj je lekar prepisao suplement radi poboljšanja plodnosti.

Dvadesetdevetogodišnja atletičarka, osvajačica svetskih titula na 5.000 i 10.000 metara, kao i bivša svetska rekorderka na 5.000 metara i u dvoranskoj milji, dostavila je medicinsku dokumentaciju koja je potvrdila njenu odbranu, pa je umesto duže kazne dogovorena suspenzija od četiri meseca.

Letrozol smanjuje nivo estrogena u organizmu, a Cegaj je u saopštenju otkrila da je trudna.

- Moja trudnoća protiče savršeno i nadam se da ću se vratiti sportu čim se moja beba rodi - navela je ona.

Jedinica za integritet atletike (AIU) saopštila je da je Cegaj suspendovana „na osnovu sporazuma o rešavanju slučaja, nakon što je priznala kršenje antidoping pravila zbog prisustva metabolita letrozola“.

AIU je u svom saopštenju između ostalog naveo.

- Dvadesetdevetogodišnja Etiopljanka sankcionisana je prema članu 2.1 antidoping pravila, koji se odnosi na prisustvo zabranjene supstance ili njenih metabolita ili markera u uzorku sportiste, kao i prema članu 2.2 koji se odnosi na upotrebu ili pokušaj upotrebe zabranjene supstance ili zabranjenog metoda.

Period suspenzije Gudaf Cegaj trajaće od 1. juna – datuma kada je atletičarka prihvatila sporazum o rešavanju slučaja – do 30. septembra 2026. godine - navodi AIU.

Gudaf Cegaj je do prošlog leta dve godine držala svetski rekord na 5.000 metara. Ona u svojoj kolekciji ima i dva dvoranska svetska zlata na 1.500 metara, još pet svetskih medalja na otvorenom i u dvorani i olimpijsku bronzu iz 2021. iz Tokija na 5.000 metara.

(Telegraf.rs)

Video: Sin Bibarsa Natha je budućnost Partizana, nećete verovati na kojoj poziciji igra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA