≫

Frančesko Banjaja osvojio titulu u Moto GP šampionatu, italijanski barjak se vijori posle 13 godina!

Sjajna sezona za Italijana

• 1
Frančesko banjaja Foto: Tanjug/Ap

Vozač Dukatija Italijan Frančesko Banjaja, osvojio je danas titulu prvaka u Moto GP šampionatu, prvu za italijanskog takmičara još od 2009. godine i Valentina Rosija. Od tada, dominaciju su preuzeli Španci (Lorenco, Markez, Mir), jednu titulu je uzeo Kejsi Stoner (Australiju), a Banjaja je na tronu nasledio Francuza Kvartarara.

Banjaja je osvojio deveto mesto na Velikoj nagradi Valensije što mu je bilo dovoljno da dođe do titule u Moto GP šampionatu.

Italijan je na kraju osvojio prvo mesto u generalnom plasmanu sa 265 bodova.

Vozač Jamahe, Francuz Fabio Kvartararo, nije uspeo da odbrani titulu u Moto GP šampionatu, pošto je na Velikoj nagradi Valensije stigao do četvrte pozicije. On je na kraju osvojio drugo mesto u generalnom plasmanu vozača sa 248 poena.

Prvo mesto na VN Valensije osvojio je domaći vozač Aleks Rins na Suzukiju, koji je ostvario vreme od 41:22.250 minuta, dok je drugi bio Južnoafrikanac Bred Binder iz ekipe Red Bul. Treće mesto pripalo je Špancu Horheu Martinu iz ekipe Pramak rejsing.

Naredna sezona u Moto GP šampionatu startovaće 26. marta 2023. godine za Veliku nagradu Portugalije na stazi Portimao.