≫

Bosanci načinili džinovski korak ka Euru, Prosinečki veliča svoj tim!

I bez Džeka, selekcija BiH deklasirala direktnog rivala za plasman Finsku, ostala "u igri" za drugo mesto

• 19
Bosnia Finland Euro 2020 Soccer Foto: Tanjug/Ap

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je fenomenalno u veoma važnom trenutku kvalifikacija, savladala je Finsku 4:1 na "Bilinom Poilju" i napravila veliki pomak ka Evropskom prvenstvu.

Finci su direktni rival ekipi Roberta Prosinečkog, trenutno drugoplasirani iza neprikosnovene Italije, pa se ovaj i ovakav trijumf može pokazati kao presudan u konačnom plasmanu. Podsetimo, Skandinavci su bili bolji kao domaćini protiv Bosanaca, tada je bilo 2:0 u režiji Temua Pukija.

U Zenici, protiv raspoloženih Pjanića, Hajrovića i družine, Finci, ipak, nisu imali šta da traže - već posle prvog poluvremena bilo je 2:0.

Strelci su bili Hajrović (na sjajnu asistenciju Krvžića) i Miralem Pjanić, koji je u odsustvu Džeka bio lider ekipe, a iskoristio je penal za mirno poluvreme.

Miralem Pjanić Miralem Pjanić bio je dvostruki strelac za BiH protiv Finaca Foto: Tanjug/Ap

U nastavku, Pjanić je još jednim pogotkom "ubio" utakmicu, efektno je smestio loptu u mrežu za delirijum u Zenici i potpuno miran završetak meča.

Do kraja, Hodžić je povisio na 4:0, a počasni gol za goste delo je Pohjanpala nedugo potom, dovoljan samo da se ublaži poraz.

Selektor Bosanaca Robert Prosinčeki posle meča je mogao samo da konstatuje vrhunsku partiju svog tima, kojeg već za tri dana očekuje gostovanje Grčkoj.

- Momci su odradili veliki posao. Znači da ima kvaliteta i mislim da smo zasluženo pobedili. Izgledali smo jako dobro u svim aspektima, radili smo dobro, trčali smo. Kad želiš, to i dođe. Odigrali smo odličnu utakmicu, sad idemo da se odmorimo pred Grčku. Jako dobra utakmica za nas, teško je reći da li i jedna od najboljih. Momci su pokazali da mogu, odradili su sve fenomenalno - nije štedeo pohvale na račun svog tima Prosinečki.