≫

Partizanove muke u Moldaviji: Crno-beli iz penala u produžetku iščupali 3. kolo LE!

Tek u dodatnih 30 minuta je Partizan slomio domaćine i sprečio kockanje sa penalima!

Partizan se plasirao u treće kolo Lige Evrope pošto je na “mišiće”, posle produžetaka, savladao vrlo čvrstu ekipu Sfinut Georgija i to golom Natha iz jedanaesterca. Posle regularnih 90 minuta igre rezultat je bio 0:0, iako su crno-beli imali bar 20-tak situacija da izbegnu svaku neizvesnost i igru nerava, ali nisu imali ni spretnosti ni sreće u završnici napada da reše utakmicu na vreme.

Ulogu favorita u meču sa Sfintul Georgijem Partizan je opravdao već u prvih 45 minuta i, da nije robovao indolentnosti i privatnoj utakmici Umara Sadika, koji je igrao neku svoju utakmicu, tim Aleksandra Stanojevića bi već u tom priodu do vrha napunio mrežu slabog rivala.

Umesto toga, crno-beli su “kampiovali” na polovini moldavskog tima, imali loptu u posedu bar 85 odsto i stvarali dobre situacije, koje je po pravilu “uništavao” Nigerijac, potpuno odsutan, dekoncentrisan i lišen želje da sarađuje sa bilo kim od saigrača, sem sa sopstvenom statistikom koju je bezuspešno težio da popravi kad joj vreme nije.

Ušao je Partizan opreznije u utakmicu, jer je ulog veliki, a ni Sfintul Georgi baš nije tim koji je poznat i možete ga lako skautirati, ali je već posle desetak minuta bilo jasno da se radi o ekipi koja bi se i u Superligi Srbije borila za goli život.

Međutim, kada su i izabranici Aleksandra Stanojevića shvatili sa kim imaju posla i da je razlika u kvalitetu ogromna, počeli da da pritiskaju Moldavce i traže način da probiju “bunker” kojim su pokušali da se zaštite sa svih deset igrača u polju.

Nije bilo lako, pogotovo ne u poslednjoj trećini, u kojoj su domaćini uspevali da suze prostor za pas Sejdube Sume kroz centralni deo terena, ali su se mogućnosti otvarale po bokovima, kao i posle dubinskog pasa, gde je odbrana Sfintul Georgija nekoliko puta ispadala i pružala priliku Partizanu da “probije led”.

Ipak, u nekoliko situacija pomenuti Sadik, ne samo što nije želeo da pogleda saigrače oko sebe, već je svaki put birao pogrešna rešenja, “silovao” driblig kroz nekoliko igrača i po pravilu gubio loptu, stajao i padao preko nje, potom pravio i neartikulisane prekršaje.

Da je Nigerijac stigao na početak utakmice i imao želju da sarađuje, mogao je da postigne bar dva gola i bude asitent još toliko puta. Ali, ne leži vraže....

Na početku meča nije iskoristio presečenu loptu na 20 metara, te je umesto šuta pokušao da dribla nekoliko igrača, nekoliko minuta kasnije (11. minut) je trebalo da dribla, ali je napadač šutirao bez rezona u blok.

FK Partizan Zdjelaru nisu mnogo pretili igrači Sfintula Foto: FK Partizan

Do isteka pola časa, okušao se i Aleksandar Miljković i to “makazicama”, posle pasa Bibrasa Natha, a onda je na scenu ponovo stupio Sadik i u tri izgledne situacije nije uspeo da pogodi mrežu. U 28. minutu je u odsudnom momentu sam sebi da predugačak for i upropastio izglednu poziciju, u 34. je ponovo učinio isto, našavši se sam ispred golmana moldavske ekipe, koga je potom u inerciji faulirao.

Najbolju priliku je ipak propustio u 37. minutu, kada se našao u situaciji “jedan na jedan” sa golmanom Kalančeom, koji čak nije ni izašao da skrati ugao, ali je Nigerijac uspeo da ga pogodi na zemlji.

U smiraju prvog dela, Sadik je ipak rešio da asistirao, proigrao je sjajno Asana u kaznenom prostoru, ali je Japanac požurio sa udarcem i pogodio spoljni deo mreže.

Da notiramo i dve situacije u korist Sfintul Georgija u prvih 45 minuta. Prva iz 23. minuta su kreirali domaći, udarcem sa distance, koji je zakačio blok, no, nije prevario Vladimira Stojkovića. I druga na isteku pola časa igre, kada je Saša Zdjelar, posle centaršuta rivala sa boka, skrenuo loptu ka svom golu – ponovo u ruke golmanu crno-belih. Sve ostalo vreme domaćin se nije pitao ama baš ništa na terenu.

Nije Stanojević menjao tim u poluvremenu, uveren da će se upornost isplatiti i da će Partizan u nekom momentu iskoristiti terensku nadmoć. Kako je crno-belima bilo preostalo još 45 minuta da reše pitanje prolaza, otuda možda nije bilo toliko rizika kao u prvom delu, no, gosti su i dalje dominirali terenom čekajući momenat da blok Sfintul Georgija popusti.

FK Partizan Asano je imao jedan atraktivan pokušaj petom Foto: FK Partizan

Na samom početku nastavka okušao se Filip Stevanović – bez uspeha, a potom je Sadik ponovo loše reagovao u situaciji kada je rivalu oduzeta lopta na 20-metara od gola, a Nigerijac neodlučno krenuo, potom stao i ostavio slabu loptu Sumi, koji je šutirao spljnim delom kopačke preko gola.

Kako je vreme odmicalo, agonija se nastavljala, rasla i nervoza, pa je Stanojević ubrzo odlučio da na teren pošelje iskusnog Lazara Markovića, umesto Stevanovića.

Ta promena je donela ideju više u igri protiv bloka, jer je Marković u nekoliko navrata stvorio i saigračima i sebi dobre situacije. Pfre svega Nathu, koga je ostavio usamljenog na šutu na ivici kaznenig prostora (šut pored gola), da bi nešto kasnije i sam pokušao posle soloprodora – pravo u golmana.

U međuvremenu se povredio Sadik, koga je zamenio Bojan Matić, a kome su Markmović i Suma pripremili zicer u 79. minutu, no, napadač je takođe odlučio da dribla, umesto udarca iz izgledne pozicije i, naravno, uprskao.

Dobru priliku je imao i Asano u samoj završnici, posle centaršuta Sume (petom preko gola), da bi Gvinejac, takođe nedorečen, uputio poslednji udarac na meču koji nije bio ni blizu gola, pa je meč otišao u produžetke.

Stanojević je “u doigravanju” na teren poslao i Aleksandra Lutovca i to umesto Asana, promenivši praktično sva tri startna napadača ne bi li dobio toliko željeni gol. Iako vidno umorni, crno-beli su nastavili da pokušavaju, jer jedanaesterci nikako nisu bili povoljna opcija.

FK Partizan Bilo je teško probiti bunker po boku Foto: FK Partizan

Ponovo su oba tima “kampovala” ispred kaznenog prostora Sfintul Georgija, gde je Partizan pokušavao sve kako bi probio fanatičnu odbranu domačina, ali nikako nije išlo.

Hrabrio je Stanojević svoje igrače, govorio im da nastave u istom stilu i upornost se konačno isplatila u 102. minutu. Iz najslabije situacije Partizan je došao do poklon greške domaćina i to tako pošto je Aleksandar Lutovac srušen u kaznenom prostoru, iako je bio pozicioniran tako da verovatno ne bi bio velika opasnost posle centaršuta sa boka.

Sudija Juri Fišer je odmah pokazaona belu tačku, a Bibras Natho nastavio seriju koju je započeo od dolaska u Humsku – 0:1.

Gol je stigao u pravi čas, crno-belima je palo veliko breme, a na početku drugog produžetka čuo se i Stanojević:

- Ne povlači se sada, ne sedajte golmanu u krilo. Nastavite da igrate.

Otvorilo se mnogo više prostora za goste, jer je Sfintul Georgi pokušavao da uzvrati, pošto nije imao više šta da čuva i čeka. U takvom odnosu snaga, Partizan je zadržavao loptu u posedu, imao i dobru priliku preko Bojana Matića, posle prekida, da bi Stanojević izmenom Suma – Šćekić u potpunosti zatvorio utakmicu.

Preostaje da se crno-beli spreme dobro za Šarloa, koji 24. septembra čekaju crno-bele u Belgiji, i to kao lider domaćeg šampionata sa maksimalnim učinkom u prvih pet kola.

Sfintul - Partizan 0:1