≫

Partizan u 91. minutu pobedio Proleter: Holender prvo promašio penal, pa spasio crno-bele u Humskoj

Mađarski reprezentativac centralna figura meča u Humskoj

Partizan se ponovo provukao i ponovo osvojio sva tri boda u smiraju utakmice, iako je Proleter bio na dobrom putu da izvuče  remi u Humskoj. Ipak, golom Filipa Holendera u nadoknadi vremena, crno-beli su spasli ceo plen i ostavili iza sebe još jedno teško iskušenje – 1:0.

Valja napomenuti da je upravo Holender promašio i jedanasterac za domaćina u 60. minutu, ali je Fortuna pogledala i njega i njegov tim, koji je uložio mnogo truda ne bi li slomio otvor čvrstih Novosađana.

Nije lako igrati protiv “živog zida” i u to se Partizan uverio u prvom delu meča sa Proleterom, u kome je imao potpunu nadmoć u svim segmentima igre, ali nije uspeo da probije defanzivni blok gostiju, koji su sve svoje kapacitete usmerili isključivo na odbranu sopstvenog gola.

U odnosu na neke ranije utakmice, Partizan je delovao dosta ozbiljnije, kompaktnije, čvršće u duelima, lopta je prilično dobro cirkulisala, bez mnogo dodira i komplikovanja, kao i tranzicija u oba smera, a podatak da Novosađani nijedom u prvih 45 minuta nisu ugrozili golmana Popovića najbolje svedoči o odnosu snaga.

Od prvog minuta Stanojevićev tim je imao kontrolu nad utakmicom, lako je unosio loptu u igru, vršio pritisak i kombinovao na polovini Proletera, ali se problem javljao u poslednjoj trećini, gde crno-beli. Bez klasičnog napadača, nisu imali adekvatno rešenje, a nedostajao je i završni pas, koji bi najisturenijem Holenderu i igračima koji su se pridodavali omogućio put ka golu.

U takvim okolnostima crno-beli su stvorili sijastet situacija koje su “mirisale” na vođstvo, ali su ostale nedorečene u ključnim momentima, u samoj završnici napada, gde su Partizanovio igrači često brzali sa rešenjima ili se, pak, gost spretno i srećno branio.

Pokušavali su Asano, Natho, Miljković, Jojić, Holender, no, u svakoj od navedenih akcija i situacija je nešto nedostajalo i Novosađani su se po pravili provlačili kroz iglene uši. Najbolju priliku crno-beli su imali u 39. minutu, kada je Asano umakao na desnom boku, centrirao po zemlji za Holendera, koji je loptu čekao na drugoj stativi, samo daje ubaci u gol, ali je Andrejević uklizao i, čini se, srećno klizećim startom izbacio loptu u gol-aut, iako nije imao potpunu kontrolu.

FK Partizan - FK Proleter

Ništa se u odnosu snaga nije promenilo ni u nastavku utakmice. Partizan je konstantno nedorečeno napadao, pokušavao da probije blok i po bokovima i kroz sredinu, tražio gol i udarcima sa distance, posle prekida i – nije išlo.

Mogao je Vujačić da se proslavi odmah na početku nastavka, pošto mu je lopta posle kornera pala ispred nogu, ali ju je on sa pet metara poslao ka semaforu, Holender i Natho su testirali golmana Petrića sa distance i oba puta gađali pravo u njega. Tražili su crno-beli ui jednoj situaciji i jedanaesterac, smatrajući da je Svetozar Marković omeren posle jednog od prekidau kazenom prostoru gostiju, ali pomenuta situacija nije imala osnove za kazneni udarac.

Posle 15-minuta Stanojević je posegao za izmenama, poslao na teren Sumu i Markovića (umesto Natha i Jojića) ne bi li osvežio napad i eventualno dobio završni pas i već posle minut se isplatilo.

Igrao se 60. minut, oštar pas po zemlji sa desnog boka, Suma je propustio kroz noge, da bi u nastavku Holender prevario Andrejevića i iznudio jedanaesterac. Upravo je reprezentativac Mađarske poželeo da se upiše u strelce, Suma mu je prepustio izvođenje, ali je udarac Holenedra sa bele tačke pročitao golman Perić i spasao svoj tim!

Nastavio je Partizan da napada i posle neiskorišćenog penala, međutim, počela je i nervoza da se uvlači u redove crno-belih, koji više nisu delovali tako ubedljivo. Pokušao je Stanojević uvođenjem mladog Štulića da dodatno pojača napad, u smiraju meča i sa Uroševićem da pojača skok pred golom Proletera, ali je njegov tim počeo da posrće i imao je čak i sreće da ne izgubi sva tri boda, jer su gosti u 89. minutu pogodili prečku!

Ipak, sreća se na kraju osmehnula upornom domaćinu i to u nadoknadi vremena. Akcija je tekla po levoj strani, odakle je centrirao Urošević, lopta je prošla kroz kazneni prostor, stigla na desnu stranu gde je već bio Miljković, usledio je centaršut, koji je sa desetak metara “poklopio” Holender i pogodio dalji ugao, iskupivši se za promašen jedanaesterac – 1:0!

Glavni arbitar je meč produžio pet minuta, no, u tom periodu nije bilo ozbiljnih situacija ni sa jedne strane.

FK PARTIZAN - FK PROLETER 1:0 (0:0)

(Holender 90+1)

Partizan: Popović, Miljković, Vujačić, S. Marković, Obradović (Urošević 87), Šćekić, Zdjelar, Natho (Suma 58), Jojić (Marković 58), Holender, Asano (Štučlić 79)

Proleter: Petrić, Milošević, Joković, Andrejević, Kovačević, Pejić (Mitrović 62), Ilić, Knežević (Milenković 62), Babić (Bašanović 90), Živojinović (Kojić 62), Mirosavljev (Galić 87)