Dvojka u Nišu: Partizan opet pobegao Zvezdi na +8 na prolećnoj premijeri u Superligi Srbije

Relativno lak trijumf za crno-bele na stadionu u "Čairu"

• 47
FK Radnički Niš - FK Partizan Foto: MN Press

Tamo gde je stao jesenas, Partizan je nastavio i u prolećnom delu Superlige Srbije! Prvo i jedno od najtežnih gostovanja u takmičenju – u Nišu – izabranici Aleksandra Stanojevića su prebrodili na najbolji mogući način pošto su savladali domaći Radnički sa 2:0. Golove za crno-bele su postigli Rikardo Gomeš i Slobodan Urošević, koji su povećali prednost svog tima na osam bodova, makar dok večiti rival ne odigra svoj duel sa Čukaričkim.

Sve ono što su fudbaleri Radničkog i Partizana pokazali u prvih 45 minuta utakmice, može se mirne duše nazvati fudbalskim umećem, pošto je teren u Nišu na kome su pokušavali da igraju bio ispod svakog nivoa časti, pa bi ljudi koji vode takmičenje u budućnosti trebalo da uslove klubove da obezbede adekvatne uslove, jer u suprotom fudbal apsolutno gubi smisao.

Posle desetak minuta niška “oranica” je onemogućavala bilo kakvu kombinatoriku, kontrolu lopte, čak ugrožavala i zdravlje igrača, pa se igra svela na puko preživljavanje između dva kaznena prostora u kome se Partizan, tehnički ipak potkovaniji i kvalitetniji, za nijasnu bolje snalazio.

Iako su se nametnuli, crno-beli nisu mogli da sprovedu plan igre u delu, već su morali da se prilagođavaju, izbegavajuj pas igru i preskaču veći deo terena, pokušavajući dugim, direktnim loptama da pronađu napadače i što pre postignu gol kako bi sebi olakšali posao. Nije im bilo lako, jer je Radnički u uvodnoj fazi utakmice defanzivno dobro stajao, bio disciplinovan i agresivan, ali su se prilike sporadično ukazivale iz prekida ili posle retkih centaršuteva koje su Nišlije nešto slabije branile.

Tako je u prvih 15-tak minuta dva puta zapretio Slobodan Urošević, prvo posle ubacivanja Marka Živkovića sa desnog boka, a potom i na centaršut Jojića iz kornera, posle koga je levi bek promašio gol sa pet metara, iako je bio usamljen.

Period rastrzane igre oba tima, kada je teren već bio dobrano uništen, prekinula je užasna povreda golmana Aleksandra Popovića, koga je nehotice, u želji da dođe do lopte, udario Stefan Mitrović, posle čega je golman Partizana ostao bez svesti, a potom je hitno prevezen u bolnicu, gde mu je ukazana pomoć.

Posle sedmominutnog prekida usled nemilog događaja, meč je nastavljen i čini se da je to značajno uticalo na oba tima, koja su nekako “potrošila” 20-tak minuta u borbi između dva kaznena prostora, bez značajnijih događaja.

Tek u smiraju prvog dela počelo je značajnije da “kuva”, delovalo je da je Partizan za nijansu pojačao ritam i to je odmah dalo rezultata. Crno-beli su prvo imali veliku priliku preko Bibrasa Natha, koji nije iskoristio sjajan centaršut Živkovića, ali je već sledeći ozbiljniji napad materijalizovan.

Igrao se 44. minut, Menig je dobio usku dijagonalu na desni bok, prihvatio je loptu i praktično “iz kolena” centrirao na peterac, gde je Rikardo Gomeš sjajno skočio između defanzivaca domaćina i pogodio sam rogalj gola Dujmovića – 0:1!

Da je bilo samo malo više koncentracije, Partizan je već u prvom napadu posle vođstva mogao u potpunosti da nokautira Radnički, jer je mladi Nikola Terzić prvo sjajno probio odbranu na levoj strani, centrirao oštro, po zemlji, a posle slabe intervencije odbrane Nišlija lopta mu se praktično vratila na nogu.

Usledio je odličan udarac spoljašnjim delom kopačke, koji je pogodio – stativu! Bilo je to ujedno sve vredno pomena u prvom delu, u kome je Partizan, pored pomenutog gola, imao još nekoliko dobrih situacija da reši meč, dok je sa druge strane Radnički ofanzivno potpuno neutralisan, bez prilke za gol.

U nastavku još teža podloga za igru, ali se činilo da Partizan posle gola u završnici prvog dela ima više samopouzdanja i deluje konkretnije od Nišlija, koji u ofanzivnoj fazi igre jednostavno nisu imali ni plan, niti rešenje za čvrst blok crno-belih, postavljen duboko na polovini domaćina.

Drugi deo je “otvorila” gruba greška Savića, koju je umalo iskoristio Kvinsi Menig (šut pored gola) i konkretnija, igra crno-belih, ali bez konkretnog učinka u poslednjoj trećini, u kojoj su defanzivci domaćih uspevali da neutrališu napade.

Ipak, uspeo je Stanojevićev tim da zapreti jednom ozbiljnije i to preko Terzića, čiji udarac je ukrotio Dujmović. Posegao je ubrzo posle toga Stanojević za izmenama, poslao na teren povratnika Marka Jevtovića, Lazara Markovića i Nemanju Jovića (umesto Natha, Meniga i Terzića) ne bi li dodatno pojačao blok u veznom redu, održao energiju i eventualno došao do drugog gola koji će “zaključati” utakmicu.

Taj potez mu je, pre svega, doneo terensku dominaciju, više loptu u posedu i to na polovini rivala, no, problem se i dalje javljao kod završnog pasa, koji je u datim uslovima gotovo bio nemoguć. Međutim, uspeli su crno-beli da dođu do dobre prilike u 78. minutu, kada je posle prodora i povratne lopte Živkovića šutirao Jevtović, a lopta pogodila i iznenadila Jovića na dva metra od gol-linije, posle čega su defanzivci Radničkog uspeli da intervenišu.

Nije im ipak bilo spasa u 84. minutu kada je tačku na meč stavio Slobodan Urošević. Izborio je Partizan korner, koji je izveo Jojić, lopta je došla do Rikarda čiji silovit udarac je pogodio prečku, da bi pomenuti Urošević nadskočio rivale i ubacio “otpadak” u mrežu – 0:2.

U smiraju je i Rikardo Gomeš propustio veliku priliku da postigne i treći gol, no, to crno-belima više nije ni bilo važno, jer su tri boda već bila upisana.

Naredni meč crno-beli igraju već u četvrtak od 21 čas, i to u Pragu protiv Sparte, u Ligi konferencija, dok Radnički dan ranije, u sredu, očekuje duel u Kupu Srbije sa Crvenom zvezdom.