Partizan završio sezonu kao četvrti: Rikardo se ispromašivao, Dijabate i Menig srušili Voždovac u Humskoj

Crno-beli su mogli meč da reše i dosta ranije

• 33
FK Partizan Fk Vozdovac, Dijabate Foto: Nikola Anđić

Zavesa je konačno spuštena i ostaće upisano: Partizan je u poslednjem kolu sezone 2022/2023 savladao Voždovac na svom stadionu sa 2:1, golovima Fusenija Dijabatea i Kvinsija Meniga, uz pogodak rezerviste Voždovca Danila Teodorovića, ali ukus ostaje više nego gorak, a sudbina celog kluba krajnje neizvesna. Bila je to godina u kojoj je velikan iz Humske posrnuo na svim nivoima, zabeležio najslabiji rezultat od raspada stare Jugoslavije i ostaje veliki znak pitanja kako dalje bez plana, novca, podrške sa viših instanci, koje očito ne mare za crno-bele, baš kao ni oni koji sede u foteljama kluba zarad ličnih interesa.

Ne mogu fudbaleri Partizana da se oslobode grča kada igraju pred domaćom publikom, to ih je verovatno koštalo i očajnog plasmana u ligi ove sezone, još ako je atmosfera naelektrisana, a često se dešavalo u Husmkoj, onda su muke, bar dok se “led ne probije” značajno veće.

Tako je bilo i u duelu crno-belih sa Voždovcem, koji je, iako lišen rezultatskog značaja, ipak doneo određene tenzije i “stege” fudbalerima domaćina u prvih skoro pola časa igre u kojima je tim Igora Duljaja bio bolji, no, nije blistao.

Tek jalova inicijativa i sporadične akcije, u “kontrolisanim uslovima”, u kojima je Voždovac konstantno držan na sopstvenoj polovini, ali sa problemom u poslednjoj trećini terena, gde crno-beli naprosto nisu nalazili rešenje. Jedan udarac Rikarda Gomeša sa distance, takođe i Bibarsa Natha i to u blok nije uspevao ni da “zagreje” malobrojnu publiku koju je sve vreme zalivala kiša, a koja se mahom koncentrisala na obračun sa Upravom kluba, terajući čelnike da napuste fotelje.

Sve je delovalo nekako “mlako”, mlitavo do tog 23. minuta kada je Fuseni Dijabate pokazao sav svoj raskošni talenat, uzalud traćen u timu koji teško može da ga prati. Primio je krilni napadač loptu od kolege sa desne strane Filipovića, zaletao se na odbranu Voždovca, prošao dva čuvara kao da ih nema, a potom odapeo strelu u same raklje gola Miloša Krunića – 1:0.

Gol Dijabatea bio je važan za psihološku barijeru crno-belih, odnosno popuštanje iste, ali isto tako je zapravo bio najava “poplave” dobrih akcija, prilika koji su potom usledili.

Ratrčao se Duljajev tim, počeo još jače da pritiska rivala I malo je nedostajalo da posle akcije Natha i Meniga, na levom boku Dijabate ponovo pogodi, samo ovoga puta glavom, jer je od Holanđanina dobio centaršut kao na tacni.

Okušao se potom i Urošević sa distance, a “napast” Dijabate je nastavio da muči odbranu rivala I to tako što je ovoga puta, posle pasa Natha, obišao golmana Krunića, ali loptu iz vazduha nije uspeo da “savije” u mrežu, pa je čuvar mreže uspeo da se vrati na vreme.

Ipak, upornost domaćina se isplatila u 35. minutu posle akcije Slobodana Uroševića i Bibrasa Natha, koji je primio loptu od levog beka na “kapici” kazenog prostora, a potom šmekerski ostavio loptu Kvinsiju Menigu kome nije bilo teško da pogodi I duplira prednost – 2:0.

U završnici prvog dela Partizan je mogao da postigne još letiri gola i sve preko Rikarda Gomeša, međutim, napadača u tom momentu lopta nije slušala. Prvo je zakasnio na centaršut Meniga, paralelno sa gol linijom, potom nije iskoristio kiks odbrane, našao se sam pred Krunićem i poslao loptu pored gola, zatim je obišao Krunića i prebacio prazan gol, da bi minut kasnije u sličnoj poziciji pogodio – stativu!

Izvršio je Duljaj u poluvremenu dve izmene, umesto mladog Ilića na teren poslao Saničanina, što je verovatno znak da klub pokušava da proda defanzivca, kao i mladog Mateju Stjepanovića, koji je kao dete kluba nagrađen minutima u prvom timu.

Drugi deo je počeo dobrim udarcem Kolorada, potom i serijom promašaja Rikarda, koji je dekoncentrisan, ali i demoralisan propuštenim prilikama brljao kako dokatne loptu, iako se Natho svesrdno trudio da mu namesti gol i olakša muke birajući često i lošija rešenja.

Živnuo je pomalo i Voždovac posle nekoliko promena, imao i jedan solidan pokušaj preko Ivezića, no, sve je to bilo suviše “tanko” i nedorečeno.

Nešto kasnije Duljaj je ponovo posegao za mladim igračima, na teren je poslao Jevremovića, potom Baždara i Petkovića, ali su i tako podmlađeni crno-beli došli do prilike. Rikardo je proigrao Baždara koji je šutirao u spoljašnji deo mreže iz dobre pozicije I, kako to obično biva, usledila je kazna.

Igrao se 79. minut, Mitrović je proigrao rezervistu Danila Teodorovića, koji se dobro snašao I smanjio rezultat na – 2:1.

Već u sledećem napadu Rikardo je mogao ponovo da vrati prednost od dva gola, sve je uradio kako treba, povukao loptu, umakao čuvaru, čak dobro i šutirao slabijom, levom nogom, lopta je usput zakačila blok, ali je golman Krunić sjajno intervenisao i spasao svoj tim.

Na kraju je Voždovac mogao I do remija, posle očajne intervencije odbrane Partizana, koju nije iskoristio Nešković, pa su crno-beli na kraju ipak pobedom stavili tačku na očajnu sezonu.