≫

Vreme čitanja: oko 7 min.

Sevilja u penal lutriji srušila Murinjovu tradiciju, Gudelj i Dmitrović osvojili Ligu Evrope

Verovatno najduži meč ikada u UEFA takmičenjima iznedrio novi pehar za Andalužane

• 10
FK Sevilja Foto: AP/Tanjug

Fudbaleri Sevilje posle penal lutrije porazili su Romu u finalu Lige Evrope i tako osvojili ukupno sedmi pehar ovog takmičenja. Nakon 150 minuta borbe, računajući nadoknade pobednika nije bilo (1:1) međutim Andalužani su opravdali ulogu ekipe koja ne gubi u ovom takmičenju i posle jedanaesteraca slavili 4:1.

Susret odigran na "Puškaš Areni" obeležili su oštri dueli i mali broj ozbiljnih šansi. Kako to obično biva kada Murinjo vodi svoje ekipe u finalima, Roma je uglavnom više pazila na svoj gol, dok je tim iz Andaluzije uglavnom loptu držao u svojim nogama.

Gudelj i Matić startovali su meč za svoje ekipe i tako začinili spektakl.

Prvu veliku šansu propustio je Spinacola u 11. minutu kada je sa desetak metara gađao u golmana Bonoa. Ozbiljnih šansi nije bilo sve do 35. minuta kada je Roma povela. Manćini je kao na tacni poslužio Dibalu, a njemu nije bilo teško da pogodi u situaciji jedan na jedan. Sevilja jeste imala posed lopte, ali do tog momenta nisu stvorili konkretnu priliku.

Tek u finišu poluvremena pretili su Andalužani, Fernando je najpre iz neposredne blizine prebacio prečku, a zatim je i Rakitić uzdrmao stativu.

Nije dugo bilo potrebno Špancima kako bi u nastavku došli do poravnanja. Navas je centrirao, dobro se pozicionirao Okampos, međutim ispred njega se našao Manćini i u želji da interveniše sproveo loptu u svoju mrežu.

Roma se oslobodila pritiska u narednih desetak minuta i propustila sjajna šanse dva puta preko Smolinga i jednom preko Ibanjeza. Finiš regularnog dela meča obeležile su dve sporne odluke. Najpre je dosuđen pa poništen penal za Sevilju, a zatim je Tejlor propustio da svira kazneni udarac za Romu, iako je Fernando igrao rukom u šesnaest metara.

Beloti i Suso propustili su po jednu priliku pa se otišlo u produžetke. Ništa lepo nije viđeno u dodatnih 30 minuta, jedino je prečka Smolinga u samoj završnici drugih 15 minuta vredna pomena. U međuvremenu su van igre izašli Matić i Gudelj zbog sitnih problema sa povredama.

Nakon penala ponovo je tragičar kao i u tom 55. minutu bio Manćini. U trećoj seriji je gađao po sredini i pogodio Bonoa. Kasnije je penal promašio i Ibanjez, što je Montijel kaznio i postavio konačnih 4:1.

Sevilja je tako po sedmi put došla do pehara u isto toliko finala Lige Evrope, dok je Murinjo po prvi put izgubio u finalu evropskog takmičenja.

Sevilja - Roma 1:1, penali 4:1 (Manćini (ag) 55 - Dibala 35)

Sevilja: Bono, Navas (Montijel), Telješ (Rekik), Bade, Gudelj (Markao), Fernando (Đordan), Rakitić, Okampos, Tores (Suso), Hil (Lamela), En Nesiri

Roma: Rui Patrisijo, Ibanjez, Manćini, Smoling, Spinacola (Ljorente), Kristante, Matić (Bove), Čelik (Zalevski), Pelegrini (El Šaravi), Dibala (Vajnaldum), Ejbraham (Beloti)

Nemanja Matić FK Sevilja - FK Roma Foto: Tanjug/AP

Tok uživo

Penali

Ne pogađa Montijel! Nije kraj. Odbrana Patrisija, ali penal se ponavlja! Iz drugog pokušaja Montijel postavlja konačnih 4:1. Sevilja ponovo!

Drugi produžetak

120+11 minut: Smoling pogađa prečku posle kornera. Idemo na penale.

120+10 minut: Žuti karton Okampos.

Nemenja Gudelj FK Sevilja - FK Roma Foto: Tanjug/AP

120+8 minut: Duga pauza usled povrede Gudelja. Menja ga Markao. Ulazi i Đordan umesto Fernanda.

120. minut: Čak 6 minuta nadoknade zbog povrede Ibanjeza ranije i Matića kasnije u produžetku.

120. minut: Matić mora van zbog grčeva, ulazi Bove.

119. minut: Sukob Murinja sa protivničkom klupom. Dobija Žoze žuti karton.

110. minut: Žuti karton Lamela.

107. minut: Konačno šansa. Gudelj je šutirao kroz šumu nogu pored stative.

106. minut: Bezidejan prvi produžetak. Ljorente i El Šaravi na terenuumesto Spinacole i Pelegrinija.

Prvi produžetak

105. minut: Zalevski žuti karton zbog povlačenja Rekika. Dva minuta nadoknade.

95. minut: Dvostruka izmena za Sevilju, na pozicijama bekova. Montijel i Rekik menjaju Navasa i Telješa.

91. minut: Zalevski umesto Čelika, treća Murinjova promena.

Regularni deo meča

90+6 minut: Mogli su Andalužani da slave u samom finišu, ipak Suso nije bio precizan. Idemo u produžetke

90+2 minut: Gađao je En Nesiri glavom, bez potrebe za reakcijom Patrisija.

90. minut: 6 minuta nadoknada.

83. minut: Predivna kombinacija posle prekdia, Beloti jedva kači loptu i šalje je pored gola.

FK Sevilja - FK Roma Foto: Tanjug/AP

81. minut: Vrlo sumnjiva situacija u šesnaestercu Sevilje. Fernando je igrao rukom, ali penala nema.

76. minut: Tejlor najpre pokazuje na belu tačku u korist Sevilje, potom nakon gledanja snimka poništava svoju odluku. Ibanjez je ipak dobro prošao.

74. minut: Čelik dobija žuti karton, Beloti menja Ejbrahama.

73. minut: Snažan pritisak Sevilje i nekloliko propuštenih poluprilika u poslednjih pet minuta.

68. minut: Prvi put menja Murinjo. Vajnaldum umesto Dibale.

67. minut: Smoling, Kristante i Ibanjez propuštaju neverovatnu šansu! Posebno se obrukao poslednjepomenuti.

65. minut: Obostrani žuti karton - Rakitić zbog faula i Kristante zbog prigovora.

62. minut: Smolingov udarac zaustavlja Bono, odlična prilika.

61. minut: Pelegrini pogađa živi zid iz slobodnjaka.

55. minut (1:1): Navasov centaršut u sopstvenu mrežu sprovodi Manćini, vrlo nespretno. Probao je da spreči Okamposa, međutim sve se loše završilo po njegov tim.

52. minut: Okampos gađa visoko iznad gola iz solidne pozicije.

47. minut: Žuti karton za Manćinija.

46. minut: Dvostruka izmena za Mendilibara. Uvodi Susa i Lamelu, izlaze Hil i Tores

Vidić otkrio za koga navija u finalu Lige Evrope.

Poluvreme

45+8 minut: Kraj vrlo uzbudljivog prvog dela meča. Roma zasluženo vodi, ali je Sevilja ozbiljno podigla ritam u finišu poluvremena.

45+6 minut: Raketa Rakitića sa 17-18 metara, lopta pogađa stativu. Sreća za Romu.

45. minut: Sedam minuta nadoknade. Sve je uračunao Tejlor.

44. minut: Pelegrini je probao da iznudi penal, zbog čega dobija žuti karton. Evidentno simuliranje.

43. minut: Sevilja u najboljoj prilici. Fernando je iz neposredne blizine glavom prebacio gol.

36. minut: Rafa Mir je dobio žuti karton na klupi Sevilje zbog prigovora.

35. minut (0:1): Dibala! Roma je polako preuzimala inicijativu i to se isplatilo. Manćini šalje hirurški precizan pas, Argentinac je primio loptu i u situaciji jedan na jedan pogodio.

32. minut: Gudelj je nekako došao do lopte u kaznenom prostoru. Gledao se VAR jer je Ejbraham dobio udarac, ali nije bilo penala.

25. minut: Pršte oštri dueli, ovog puta Ibanjez dobro prolazi nakon udarca koji je zaradio.

22. minut: Koristio je Matić lakat u vazdušnom duelu, vrlo neoprezno. Tejlor mu pokazuje žuti karton.

20. minut: Očekivano ne previše šansi. Roma je prepustil teren rivalu i strpljivo čeka kontre. Sevilja za sada nije ugrozila Patrisija.

17. minut: Nezgodan sudar, na travi ovog puta Čelik, nakon ukazane pomoći susret nastavljen.

11. minut: Prva velika prilika na meču i za Romu. Udarac Spinacole sa nekih desetak metara zaustavio je golman Bono.

7. minut: Nisu dozovljavali navijači Rome fudbaleru španskog kluba da izvede korner, meč nastavljen nakon kratkog prekida.

2. minut: Prva opasnost po gol Sevilje nakon kornera. Iz cele situacije najdeblji kraj je izvukao Gudelj. Dobio je udarac u glavu, međutim biće sve u redu sa njim.

20:55: Bakljada navijača.

20:55: Tu je i Princ Rima.

20:50: Igrači Sevilje na teren su izašli u majicama sa natpisom podrške Serhiju Riku.

20:45: Atmosfera na stadionu uoči početka velikog finala.

Nemanja Gudelj Foto: Privatna arhiva

20:35: Nemanja Gudelj se zagreva.

Pre meča

Sevilja je na putu do ove faze Lige Evrope uspevala da napravi nekoliko iznenađenja, ukoliko se uopšte bilo šta što Andalužani urade u ovom takmičenju može posmatrati na takav način. Učešće na evro-sceni ove sezone započeli su u Ligi šampiona gde su Mančester siti i Borusija Dortmund ipak bili tvrd orah. U plej-of rundi drugog po snazi UEFA takmičenja najpre su izbacili PSV, zatim Fenerbahče u osmini, Mančester junajted u četvrtfinalu i na kraju Juventus u borbi za finale.

U nacionalnom šampionatu i dalje imaju samo teoretske šanse za plasman u Ligu konferencija, ali to je daleko od ambicija kluba koji je šest puta osvajao Ligu Evrope.

Roma je grupu okončala iza Betisa, nakon čega su redom u nokaut rundama padali Salzburg, Real Sosijedad, Fejenord i na kraju Bajer Leverkuzen. Murinjo je stari lisac i taktički je nadmudrio sve rivale, što se posebno može reći za Nemce u polufinalu, kada je u potpunosti zatvorio sve prilaze golu svog tima.

Murinjo je sa svojim ekipama pet puta pobeđivao u finalima evro-kupova i nikada nije poražen u borbi za pehar. Isto važi i za Sevilju kada govorimo o Ligi Evrope, pošto imaju šest od šest u samoj završnici.

Na terenu će koplja ukrstiti Gudelj i Matić od starta, dok će sa klupe meč posmatrati dva čuvara mreže Dmitrović i Svilar.

Glavni arbitar na meču biće Englez Entoni Tejlor.