Evo šta je sve Zvezda "izgubila" eliminacijom iz LŠ od Pafosa, u pitanju su koeficijent, novac...

S. I.
S. I.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 34

Fudbaleri Crvene zvezde neće igrati u Ligi šampiona i u trećoj sezoni zaredom, Pafos je na Kipru izborio 1:1 i posle slavlja na stadionu "Rajko Mitić" 2:1, ušao prvi put u istoriji u Ligu šampiona. Crveno-beli tako nisu ispunilo svoj glavni cilj, ali će igrati u Ligi Evrope.

Gol Mirka Ivanića posle odbitka na kraju nije doneo konačnu radost, pošto je, sada već čuvenim golom, uz takođe dosta sreće Žaža poravnao rezultat. Od 60. do 89. minuta Zvezda je u džepu produžetke imala skoro pola sata. Kasnije je utakmica poprimila drugačiju formu, pa smo na kraju videli i mnogo vanfudbalskih dešavanja, koja ne volimo da gledamo.

Ovu eliminaciju nipošto ne treba shvatiti kao veliku dramu, iako je jasno da na finansijskom nivou ona može biti osetna. Razlog je činjenica da bi šampion Srbije u Ligi Evrope mogao da bude daleko konkurentniji, kao i da može da bude bitan šraf u borbi za prolazak u plej-of za osminu finala, ako ne i direktno u tu fazu, ako bude među osam tokom ligaškog dela.

Pa ipak, velike razlike u određenim segmentima postoje... Crvena zvezda je na osnovu samog učešća u kvalifikacijama za Ligu šampiona za sebe prigrabila koeficijent od 4.000, za ulazak u Lige Evrope sleduje garantovanih 3.000, a ono što crveno-belima svakako sleduje na isti način kao što bi u LŠ jesu nagrade za sam učinak u pojedinačnim mečevima. Tako se pobeda u oba takmičenja u ligaškoj fazi vrednuje sa 2.000, a remi sa 1.000.

Pa ipak, crveno-beli su u startu "izgubili" 3.000 za ulazak u samo takmičenje, pošto 6.000 dobija svaki ko se plasira u LŠ. Dodatno, pobedom protiv Pafosa u revanšu bi se umesto 0.500, zaradila suma od 1.000 bodova za koeficijent, tako da je i tu 0.500 ispušteno, odnosno 3.500 ukupno u slučaju da je ishod revanša na Kipru bio pozitivan.

Kada je novac u pitanju, za ulazak u Ligu Evrope, Zvezda je zaradila 8.6 miliona evra, kada saberemo sumu koja sleduje za plej-of za ulazak u Ligu šampiona i novac koji se dodeljuje za samo učešće u LE. Ta suma je, kao čista brojka, daleko manja od novca koji sleduje svakome ko uđe u elitu.

Za LŠ svaki klub za samo učešće dobija 18.62 miliona evra, što js razlike od 10.02 miliona, a ukupna razlika u osnovi iznosi oko 15 miliona evra, kada imamo u vidu da bi Zvezda u eliti na osnovu TV prava i pomenute osnovice došla makar do iznosa od oko 25.000.000 evra ukupno, dok je taj keš u LE na početnon ukupnom nivou od oko 10 miliona.

Dodatno, razlika se pravi i u samim premijama, kako za performans na samoj tabeli, gde su novčane nagrade daleko manje u LE, tako i za učinak u pojedinim mečevima. Tako svaka pobeda tokom ligaške faze LŠ vredi 2.100.000 evra, nerešen ishod 700.000 evra, a u LE 450.000 pobeda i 150.000 evra remi.

(Telegraf.rs)

Video: Haos ispred svlačionice na Kipru, Arnautović zvao nekoga na obračun

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boki

    27. avgust 2025 | 07:58

    Prolaz je izgubljen u Bg. lošom igrom i realno to je domet Zvezde.

  • MPp

    27. avgust 2025 | 07:48

    PFC je i eliminisanjem dobio novu generaciju mladih talentivanih igraca. Sa druge strane u CZ razmisljaju samo o bodovima i novcu tj milionima. A to sto te novce trose na dovodjenje nebitnih igraca sumnjivog kvaliteta, to ništa.

  • NekoKo

    27. avgust 2025 | 07:49

    Jako loš tim, loši igrači za LŠ ali i za Ligu Evrope. Kakva crna osmina finala.? Najpre kompletna odbrana je raspad sistema. Pojedini igrači kao što je Tiknizijan kao da su silom prilika prekomandovani na određenu poziciju.? Konkretno pomenuti je tehničko-taktički nedovršen igrač za poziciju na kojoj nastupa, a ni po konatituciji i fizičkim karakteristikama nije za beka. Komentator se oduševljava trčanjem i upornošću i ne vidi mnoge čisto fudbalske probleme kod ovog dečka.?Pa nije ovo atletika, maraton, polumaraton ... Veljkivić ima slične probleme na svojoj poziciji. Elšnik .? Šta taj uopšte igra.? Neviđeno spore reakcije kao i kod Ivanića. To su prevaziđeni tipovi igrača za današnji ozbiljan fudbal. Uđe Arnautović i čak i bez i da je dodirnuo loptu vidi se šta je ozbiljan igrač. U igri bez lopte, kretanje, primarna tehnika ...sve je tu. Klub koji nema 11 takvih igrača u smsilu tehničko-taktičke obučenosti ne može se nadati nekom uspehu u Evropi, bar kad je reč o LŠ i Ligi Evrope.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA