Prošlo je punih devet godina od poslednje titule Partizana: Tango smrti, trener i igrači jači od svih usuda

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 24

Na današnji dan 2017. godine Partizan je u Nišu, u meču sa Radničkim, "overio" i osvojio poslednju šampionsku titulu i srpskom fudbalu... Prošlo je punih devet godina od "Tanga smrti" (simbolika poptuno na mestu), magične noći, koja je, ispostaviće se ubrzo posle toga, zapravo bila početak smislenog posrnuća velikog kluba, čija najveće dostignuća su u godinama posle toga bili poneki Kup Srbije, kao utešna nagrada, te plasman(i) u Evropu. Čisto da se egzistencijalno "pretekne" dok ne dođe neko bolje vreme o kome pristalice crno-belih sanjaju i skoro dekadu kasnije.

Pomenutu titulu, pak, navijačima Partizana niko nikada ne može oduzeti, niti skinuti osmeh sa lica kada se pomene sezona koju je na klupi započeo Ivan Tomić, a okončao Marko Nikolić – trijumfalno.

Crno-beli su do 27. šampionske titule stigli neverovatnim preokretom, pošto su posle ispadanja u Evropi od Zaglebja, promene trenera i teške jeseni u domaćem takmičenju, u kome su mesecima bili drugoplasirani, uspeli da vežu neverovatan niz pobeda i da na proleće sustignu i prestignu Crvenu zvezdu, koja je prokockala šest bodova viška...

Taj meč sa Radničkim imao je neverovatnu "predigru", pošto je mimo svih propisa suspendovan Marko Nikolić, usled čega je Partizan počeo rat saopštenjima sa FSS, na čijem je čelu tada bio Slaviša Kokeza. Nije vredelo, trener je morao da ostane na tribinama, te je njegovu ulogu uz teren preuzeo prvi pomoćnik i saradnik (i dan danas) – Radoje Smiljanić.

Ekspediciju iz Humske su u Nišu dočekali veseli, našpanovani domaćini, sa otvorenom telefonskom linijom sa Kinom, najavljujući propast Partizana i predaju pehara u pretposlednjem kolu. Sudija Zoran Široki takođe je bio pod ogromnim pritiskom, pričalo se tih dana sve i svašta, kalkulisalo, govorilo o mogućim scenarijima na štetu gostiju, te su crno-beli odlučili da ga drže pod "video nadzorom" tokom svih 90 minuta, jer mu nisu verovali (kamera bila smeštena iza gola).

Međutim, ništa nije vredelo, Partizan je osetio i ugrabio svoju šansu kada je Crvena zvezda iznenada kiksnula na Voždovcu, te više nije bilo sile koja će da spreči igrače, stručni štab, klub i navijače da ne privedu posao kraju.

U Nišu se tog dana sjatilo hiljade navijača, ulicama grada se orila pesma, "himna" cele te sezone – "Tango smrti", a na terenu su Leonardo i Uroš Đurđević (dva gola) trasirali put ka tituli koju su i oni najstariji navijači crno-belih okarakterisali i dan danas je ocenjuju kao najdražu u istoriji kluba, jer nisu pobeđeni samo rivali na terenu, pobeda je bila mnogo veća...

Utakmica sa Mladošću iz Lučana, u poslednjem kolu prvenstva, bila je samo stvar protokola, jer je najvažniji posao zapravo uspešno okončan tog 17. maja 2017. godine u Nišu... Finale je kasnije bio čuveni korteo kroz centar Beograda, te slavlje navijača Partizana širom Evrope koje potrajalo skoro dva meseca, uz čuveni transparent kao "lajtmotiv" nezaboravne godine i generacije jače od svih usuda:

- Ni 300 titula tvojih nisu vredne k`o jedna od mojih...

(Telegraf.rs)

Video: Grobari skandirali Marku Nikoliću

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dobro pamtim

    17. maj 2026 | 13:07

    Sećam se da smo svi govorili da će kad tad doći kazna i karma za nameštene titule. Bivši trenerivi igrači (uglavnom stranci)koji su imali hrabrost,su kasnije javno sve i govorili. Mateus je u svojoj knjizi napisao o nameštenim titulama. Golman Asprogenis i mnogi drugi. Proverite ako smete da se suočite. Kazna vas je stigla i sad se nikad nećete oporaviti iako vam država pomaže.

  • Radovac

    17. maj 2026 | 12:47

    Kada su se izjednacili sa zvezdom po broju titula dosla direktiva od najveceg navijaca u zemlji i upropastise partizan

  • Karma

    17. maj 2026 | 13:29

    Partizan je tim namestanjem i potpisao sebi sportsku smrtnu kaznu. Hteo je ne samo da bude bolji od Zvezde vec ponizava otima igrace,igraci i trener u svlacionici pevaju horski i vredjaju Zvezdu. Naravno sve to dodje na naplatu,i kad ce biti naplaceno to cemo videti.A oni i dalje zive u iluziji kako njima neko nesto otima i kako ce se naplatiti Zvezdi sto su oni vecno treci na tabeli. Istina je nesto drugacija od vasih zelja,a vi mozete i dalje da slusate Zeljka Pantica kako iz spajiza medju teglama vam prica price,i da Helga,Smederevac i jos par Lazinih pacijenata pisu od prilike sve ono sto su oni,a zele da prepisu Zvezdi. Sve u svemu psi laju karavani prolaze a Zvezda ide ka 4 Zvezde na grbu uz jos samo par ekipa u Evropi,gledajte i ucite,mozda nekada budete iznad Vojvodine. Mozda nekada i budete i iznad Sampiona na tabeli a uvek cete biti komsija prvaka Sveta i Evrope i manji klub sa manjim stadionom,manje navijaca,manje pehara REALNOST ZIVOTA JE SUROVA ZA VAS

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA