≫

Hrvati su majstori drama završnica: Livaković branio penale i odveo "Kockaste" u 1/4 finale SP, Japan ide kući

Dominik Livaković je poneo titulu igrača utakmice

Dominik Livaković, Hrvatska, Japan Foto: Tanjug/AP

Fudbalska reprezentacija Hrvatske uspela je da se plasira u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru, pošto su uspeli da savladaju Japan posle boljeg izvođenja jedanaesteraca sa 3:1 u prvom meču nokaut faze.

Poprilično zanimljiva utakmica viđena je u ovom meču osmine finala, gde su meč odigrale dve poprilično izjednačene ekipe. Nije bilo moguće pre početka odrediti favorita, niti sa sigurnošću reći ko će se plasirati među osam najboljih na svetu.

Zlatko Dalić je morao da rotira svoj tim, promenio je standardnog levog beka, promenio je napadača i to se činilo kao prilično dobar sklad. Japan je čekao svoje šanse i do njih došao na samom kraju prvog poluvremena, kada su postigli gol za 1:0:

Drugo poluvreme je donelo ofanzivniju Hrvatsku, koja uz akciju štopera Lovrena i Ivana Perišića dolazi do poravnanja, te još više napada ovu reprezentaciju. Imali su prilike jedni, imali su drugi, ali je ostalo nerešeno i tokom produžetaka, što je dovelo do penala. Kada je došlo do penal serije, heroj je postao Dominik Livaković koji je uspeo da odbrani čak tri penala i tako pošalje svoju reprezenaciju u naredni krug.

Interesantno je to da je Hrvatska u prethodne 22 godine odigrali tek jednu utakmicu nokaut faze bez produžetaka ili penala.

Japan - Hrvatska 1:1 (Penali 1:3)

Japan: Gonda - Tomijasu, Jošida, Taniguči - Ito, Endo, Morita, Nagatovo - Doan, Maeda, Kamada

Hrvatska: Livaković - Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić - Brozović, Kovačić, Modrić - Kramarić, Petković, Perišić

TOK MEČA:

3:1 - Postigao je gol Pašalić za pobedu!

2:1 - Maši i Maja Jošida.

2:1 - Promašuje Marko Livaja!

2:1 - Pogađa Takuma Asano na drugoj strani

2:0 - Pogodio je Andrej Kramarić.

1:0 - Brani Livaković i penal Mitomi!

1:0 - Pogađa Nikola Vlašić za Hrvatsku!

0:0 - Brani Livaković prvi penal Takumiju Minaminu!

Penali! Ovo je inače Hrvatskoj deseti meč u nokaut fazi nekog velikog takmičenja koji će rešavati posle penala, s obzirom na to da su jedini rešili protiv Francuske u finalu prošlog SP, kada su poraženi od Francuske sa 4:2.

121' - Velika prilika za Hrvatsku! Šutirao je Majer, ali je lopta otišla pored gola.

116' - Nikakve prilike nisu viđene u ovih drugih 15 minuta, očigledno obe ekipe jedva čekaju penale.

Kraj prvog produžetka!

105' - Tek sada dolazi do prve prilike! Mitova me jšutirao, ali je ona išla po sredini gola Dominika Livakovića.

97' - Za sada bez prilika u ovom prvom produžetku.

91' - Startovao je i ovaj deo igre.

Produžeci

90 - KRAAAJ REGULARNOG DELA!

Japan, Hrvatska Foto: Tanjug/AP

84' -  Malo je ostalo do kraja utakmice, po svemu sudeći, ovaj meč može da ode u produžetke.

77' - Novi udarac Ivana Perišića, razigrao se Hrvat u drugom poluvremenu, sada je šokuašo levom nogom sa nekih 20-ak metara, ali je Tomijasu zakačio i prosledio je u korner.

66' - Pokušao je Andrej Kramarić, ali je lopta na kraju došla do Antea Budmira, koji je tkaođe tukao glavom sa penala, ali je lopta otišla pored gola.

64' - Luka Modrić je tukao volej sa nekih 20-ak metara. Odskočila je lopta pred njim, šutirao je i Gonda je uspeo da odbrani udarac i pošalje loptu u korner.

58' - Kakav udarac! Dominik Livaković je vrhovima prstiju odbrani udarac Enda i poslao je u korner.

56' - GOOOOOL! Ivan Perišiiić je strelac! Dejan Lovren je centrirao, a sa nekih 12-ak metara je Ivan Perišić glavom pogodio gol Gonde.

49' - Pokušao je Mateo Kovačić, ali je njegov udarac završio pored gola Gonde.

46' - Krenulo je drugo poluvreme.

Kreće drugo poluvreme

45 ' Kraaaj poluvremena!

44' - GOOOOOOL! Maeda je postigao gooool, Hrvati ne znaju šta ih je snašlo

41' - Ogromna prilika za Japan! Prelepa akcija nekoliko fudbalera Japana. Kamada je bio taj koji je pokušao da prebaci Livakovića, ali je njegov pokušaj završio i preko prečke gola Hrvatske.

34' - Mogao je doći Japan ovde u priliku, ali je u završnom pasu došlo do greške i ona nije došla do isturenog Maede.

Japan, Hrvatska, Katar Foto: Tanjug/AP

28' - Pritiska Hrvatska Japance u ovim rtrenucima. Borna Barišić je uputio centaršut, Perišić je loptu prebacio na drugu stativu gde je ostao sam Andrej Kramarić, ali nije mogao da dođe do lopte.

26' - Nova velika prilika za Hrvatsku! Gvardiol je dodao loptu, ona je došla do Petkovića, ali nije uspeo da je pošalje do samog Kramarića.

18' - Posle velike prilike Hrvatske, obe ekipe su umirile lopte i prešli na nešto smireniju igru, uz ispitivanje protivnika. Gvardiol je načinio nešto ozbiljniji faul, ali nije sankcionisan žutim kartonom.

8' - Velika prilika za Hrvatsku! Pogrešila je odbrana Japana i Ivan Perišić je otstao u prilici, šutirao je, ali je uspeo Gonda to da odbrani, potom je Pevković ostao sam u petercu, ali okrenut leđima i taj udarac je završio u rukama golmana.

3' - Evo i prve prilike za Japan! Imali su korner, odigrali su kratku akciju i Taniguči je glavom šutirao pored gola.

1' - Startovao je meč između ove dve selekcije!