≫

Zvezda srušila Limož u Pioniru: Čović i Kešelj junaci iz senke, Simanić izrasta u velikog igrača (FOTO)

Crveno-beli pitanje pobednika rešili u poslednjih pet minuta

• 17

Košarkaši Crvene zvezde pobedom su započeli 2019. godinu i TOP 16 fazu Evrokupa, pošto su u 1. kolu novoformirane grupe G savladali francuski Limož u PIoniru rezultatom 83:71 (25:16, 15:16, 18:21, 25:18)

Junak iz senke bio je Filip Čović koji je sredinom poslednje deonice, pri rezultatu, 60:58, vezao osam poena i dve asistencije posle kojih je domaći tim otišao na 71:61. Ali i Marko Kešelj koji je pogodio dve važne trojke i imao dva skoka kada se ''lomio'' rezultat.

Ćović je meč završio sa 12 poena i šest skokova, a najefikasniji je bio Beron sa 13 poena. Odličnu partiju pružio je mladi Boriša Simanić koji je posle tri četvrtine imao 11 poena i šest skokova. Poslednju nije igrao zbog četiri lične greške.

I Cirbes je ubacio 11 poena, dok je Perperoglu meč završio sa 10 poena. Kešelj i Reglend su ubacili po devet, s tim da je Amerikanac zabeležio i pet asistencija. Hardi je sa 20 poena bio najefikasniji u redovima Limoža, dok su Hauard i Butej upisali po 11.

Crveno-beli naredna dva meča u Evrokupu gostuju u Španiji, prvo Unikahi 8. januara, a potom i Valensiji.

CRVENA ZVEZDA - LIMOŽ  83:71 (25:16, 15:16, 18:21, 25:18)

Crvena zvezda: Reglend 9, Čović 12, Kešelj 9, Perperoglu 10, Davidovac 0, Nenadić 0, Lazić 0, Beron 13, Ristić 0, Simanić 11, Cirbes 11, Odžo 8.

Limož: Ingliš 1, Hardi 20, Rusel 5, Tejlor 5, Bazile 0, Majls 8, Butsilie 3, Samjuels 7, Hauard 11, Butej 11.

Odlična partija mladog Simanića Foto: MN Press

Izjednačena borba viđena je u prva tri minuta meča kada smo na semaforu videli rezultat 8:8. Gosti su pogodili dve trojke, dok su Beron, Cirbes i Simanić pogađali za Zvezdu. Crveno-beli su napravili seriju 6:0 u naredna dva minuta koju je poenima krunisao Reglend - 14:8.

Amerikanac je u narednom napadu dobio tehničku jer se bunio zbog jedne trojke Limoža. Smatrao je da četiri desetinke nisu bile dovoljne za jedan šut i bio je u pravu. Međutim, sudije su drugačije mislile. Ipak, svoju ''grešku'' i tu tehničku ispravio je trojkom na drugoj strani.

Limož je trojkama nekako držao korak za Zvezdom (19:14), ali je i Cirbes s druge strane bio i te kako raspoložen (21:14). Na isteku 7. minuta gosti su napravili grešku u napadu, a Beron je pogodio trojku za prvu dvocifrenu predost - 24:14.

Mogla je ona da bude i ubedljivija, ali je Zvezda propustila da realizuje tri napada (Beron, Simanić, Cirbes), da bi Nemac jednim bacanjem postavio konačan rezultat prve deonice - 25:16.

Regland je pogađao kad je bilo najpotrebnije Foto: MN Press

Polovičan je Semjuels bio sa linije penala već u prvom napadu u drugoj deonici, da bi Perperoglu uz zvuk sirene pogodio trojku za 28:17. Dve je potom promašio Čović, ali se Simanić sjajno snašao ispod koša i pogodio za 31:19.

Zatim je odigrao i u odbrani sjajno, mešutim, nejgovi saigrači nisu poenima rešili polukontru. Pre svega Perperoglu, a Hauard je trojkom kaznio crveno-bele (31:22). Simanić je vratio dvocifrenu prednost na konto Zvezde (33:22), a onda i naterao goste da pogreše u odbrani.

Zvezda je u 15. minutu povela sa 35:22, nakon što je Odžo zakucavanjem krunisao sjajnu akciju Perperoglua i Cirbesa, a trener Limoža je nateran da zatraži minut odmora.

Francuzi su u 17. minutu imali dve prilike da smanje na jednocifren zaostatak, ali su oba šuta za tri poena promašili. Kazna je stigla u vidu poena Perperoglua sa linije penala, ali se Grk u narednom napadu spetljao - 38:26.

Zvezda je u psolednji minut ušla sa +12 (40:28), ali je Limož preko BUteja pogodio za 40:31 na pola minuta do kraja. Tomić je zatražiotajm-aut, pre svega zbog činjenice da su prethodni napad crveno-beli smušeno odradili.

Ništa bolje nije ni sledeći, a na veliku žalost crveno-belih trojka Boriše Simanića uz zvuk sirene nije priznata jer mladi košarkaš nije na vreme izbacio loptu. Na kraju, vođstvo Zvezde na poluvremenu od 40:32.

- Prva četvrtina je bila sjajna i u ofanzivi i u defanzivi. Međutim, u drugoj deonici smo imali problema u tranziciji i lako smo gubli lopte - rekao je trener Zvezde Milan Tomić na poluvremenu.

MIlan Tomić je mogao da bude zadovoljan na kraju meča Foto: MN Press

Treća deonica je počela sa pet vezanih poena Limoža (40:37), a tu mini seriju prekinuo je Cirbes (42:37) koji je u sledećem napadu promašio zicer. Izveo ga je Tomić odmah iz igre, a Oždo je pogodio odmah po ulasku u igru (44:39).

Majls je nedugo zatim pogodio trojku za 44:42 i Limož je prvi put stiga na -2 još od onih 10:8 u prvoj deonici. Odžo je na polovini treće deonice promašio oba slobodna bacanja, ali je Simanić zakucao za 48:42. Vredi pomenuti i da je lopta srećno završila kod crveno-belih posle promašene trojke Limoža.

Ipak, gosti nisu odustajali od šuta van 6.75 i Tejlor je bio precizan za 48:45. Kao i Simanić u 26. minutu za 53:47 u korist Zvezde. LImož je skoro minut potrošio u svom napadu koji je tri puta ponavljan, a epilog svega je jedno ubačeno bacanje Ingliša za 53:48.

Beron je na minut i po pogodio za 55:48, a već u narednom napadu Boriša Simanić je dobio svoj četvrti faul. Do tog trenutka mladi košarkaš je imao 11 poena i šest skokova. Na teren je umesto njega ušao Kešelj koji je na 22 sekunde do kraja treće deonice pogodio 2+1 za 58:51. Nij eto bio konačan rezultat psole 30 minuta, jer je Semjuels ubacio dva poena.

Beron je bio najefikasniji Foto: MN Press

Ponovo je Limož pogodio trojku na početku jedne deonice. Učinio je to Rusel koji je bio precizan i za dva poena - 60:58. Dva puta je Limož mogao da preokrene rezultat i povede, ali je Tomić u igru ubacio Čovića u 33. minutu, a ovaj mu vratio trojkom i asistencijom za Cirbesa - 65:58.

Zatim je i Kešelj u 34. minutu bio precizan za tri poena za 68:58 u korist crveno-belih. Publika se digla na noge, činilos e da će crveno-beli ponovo krenuti da mečju, ali je Hardi već u sledećem napadu pogodio trojku (68:61). Ubacio je u 35. još jednu, s tim da je ova poništena jer je igrač Limoža gazio liniju. To je kaznio Čović sa nova 2+1 poena (71:61).

Ubacio je Ćović još jednu trojku u 37. minutu za 74:61 i čini se da je ona rešila pitanje pobednika. Posle je i Perperoglu bio precizan van linije 6.75, Zvezda je imala +13, ali je u poslednji mint ušla sa vođstvom 80:69 i dobila meč.