≫

Gotovo je, Popovičev Drim tim nije nedodirljiv: Istorijski poraz Amerikanaca posle skoro 13 godina

Prvi put u istoriji Australijanci su slavili nad Drim timom

• 22
Košarkaška reprezentacija SAD Košarkaška reprezentacija Australije Foto: Tanjug/AP

Košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država izgubila je od Australije, 98:94, u jednom od poslednjih pripremnih mečeva pred Svetsko prvenstvo koje 31. avgusta počinje u Kini.

Verovatno ni popularni Jenkiji pre samog meča nisu verovali da će naići na ovako"fanatičnu" selekciju Australije koja je igrala u svom ritmu od prvog do poslednjeg minuta, i to, sa jakom odbranom, ali i organizovanim i raznovrsnim napadom baziranom na unutrašnjoj igri preko visokih igrača, ali i organizovanom i pravovremenom šutu za tri.

Upravo je ta kombinacija napada i odbrane dala rezultat protiv Amerikanaca koji su od početka ušli rezervisano u susret. Tako je rezultatska klackalica viđena tokom celog prvog poluvremena, koje je završeno u korist gostiju. Do kraja viđena je izuzetno neizvesna utakmica na krcatom, fudbalskom Marvel Stadionu.

U nastavku Amerikanci su mnogo bolje ušli u drugo poluvreme i serijom poena brzo uspostavili kontrolu meča. Tako je prednost sredinom 3. deonice iznosila 8 poena, 64:56. Ipak, na 3. minuta do kraja ovog perioda, kada je SAD imala 70:63, usledila je trojka Milsa, potom i poeni Inglsa, pa je selektor Greg Popovič brzo zatraži dva povezana tajm auta. Zanimljivo, do kraja prednost je potpuno "istopljena", a popularni Bumersi poveli su  78:76.

Do kraja, viđen je potpuno neizvestan meč i rezultatska klackalica u kojoj se jedan od glavnih favorita za osvajanje Svetskog prvenstva nije snašao. Na kraju, njihovu igru Australijanci su potpuno razbili, pa su tako po prvi put u istoriji slavili nad timom SAD.

Zanimljivo je i to, da su Amerikanci prvi put izgubili posle skoro 13 godnia i poraza od Grčke 2006. u polufinalu Svetskog prvenstva, posle kojeg su revo osvajali zlata na Mundobasketima 2010. i 2014. godine, kao i na Olimpijskim igrama 2008, 20012, 2016. godine.

Najbolji u pobedi Australije bio je Peti Mils sa 30 poena, tri asistencije i jednim skokom.

Endrju Bogut je dodao 16, a dvocifreni su bili i Džo Ingls sa 15 i Aron Bajns sa 13 poena.

U redovima SAD najviše se istakao Kemba Voker sa 22 poena, 20 je dodao Barns dok je Donovan Mičel ubacio 12.

Australija - SAD 98:94 (23:26, 25:23, 30:27, 20:18)

Melburn - Stadion: "Marvel"; Gledalaca: 52.079

Australija: Lendejl 8p, 7sk, 2as, Bejns 13, Ingls 15, Delavedova 2, Mils 30p (trojke 4/10), 3as, Goulding 5, Sobi, Glajdon, Krik 2, Kej 7, Bogut 16p, 9sk, 4as, Barlou

SAD: Barns 20p, 6sk, Smart 7, Midlton 4, Mičel 12, Tarner 4, Braun 8, Kuzma nije igrao, Lopez, Plamli 1, Tejtjum 5, Voker 22p, 4sk, Vajt 8,Heris 3p, 5 sk

Košarkaška reprezentacija SAD Printscreen: Youtube/VIC SPORTS