Nenad Jakovljević otkrio šta Partizan dobija od Pajole i Vildoze: "Teodosić i Marković su uticali na njega"
Srpski trener Nenad Jakovljević iza sebe ima bogato međunarodno iskustvo. Trenerski put započeo je u Virtus Alto Gardi, potom je kratko radio u Bajernu, da bi zatim godinama gradio karijeru u Trentu, gde je prošao sve selekcije kluba, od mlađih kategorija do seniorskog stručnog štaba.
Nakon angažmana u Evroligi tokom pandemije, bio je pomoćni trener u Crvenoj zvezdi kod Vladimira Jovanovića i Duška Ivanovića, a potom se preselio u Virtus, gde je tokom sezone 2025/26 nasledio Ivanovića na mestu prvog trenera.
U razgovoru za "Basketball Sphere" govorio je o putu koji ga je doveo do klupe Virtusa, izazovima preuzimanja ekipe usred sezone, kao i saradnji sa Alesandrom Pajolom, Lukom Vildozom i Tornikeom Šengelijom.
Jakovljević se osvrnuo i na rad u stručnom štabu reprezentacije Srbije uz Svetislava Pešića, sa kojim sarađuje još od perioda provedenog u Bajernu. Govorio je i o uspesima sa nacionalnim timom, uključujući srebro na Svetskom prvenstvu u Manili i bronzu na Olimpijskim igrama u Parizu, kao i doček na čuvenom balkonu.
- Posao glavnog trenera i posao pomoćnog trenera se u mnogim stvarima razlikuju. Kao pomoćnik, primarni zadatak je da budem najbolji mogući servis timu, glavnom treneru i igračima pojedinačno. Uvek sam se fokusirao na donošenje rešenja i anticipiranje mogućih problema, kako bismo ih izbegli. Naravno, u zavisnosti od filozofije glavnog trenera, razlikuje se i posao pomoćnika - rekao je Jakovljević, pa dodao:
- Kroz rad u Virtusu prošao sam kroz gotovo sve moguće faze rada jednog pomoćnog trenera. Po dolasku kod trenera Luke Bankija počeo sam kao video koordinator i trener za razvoj igrača. Naredne sezone, kao pomoćnik, fokusirao sam se na pripremu i analizu utakmica Evrolige.
Sve se promenilo dolaskom Duška Ivanovića, tada je i njegova uloga postala drugačija.
- Po dolasku trenera Ivanovića, primarni zadatak mi je bio skauting svih protivnika, gde sam u saradnji sa ostalim trenerima filtrirao sve informacije i karakteristike protivnika i predstavljao ih treneru. Samostalno skautiranje (self-scouting) takođe je izuzetno bitno nakon svake utakmice i predstavljalo je deo mojih zaduženja - istakao je poznati trener, pa podvukao kako je izgledao kada je sav teret pao na njega nakon što je Ivanović otišao iz Virtusa:
- Posao glavnog trenera nosi sa sobom mnogo veću odgovornost u svim aspektima vođenja tima. Uzimajući u obzir period sezone i činjenicu da smo imali veliki broj utakmica u kratkom vremenskom periodu, nisam želeo da sam unosim velike novine. Postepeno smo dodavali ili adaptirali određene aspekte naše igre, kako u odbrani, tako i u napadu. U svemu tome sam, naravno, želeo da ostavim i svoj lični pečat.
Posebno je bio svestan činjenice da na klupu dolazi posle velikog imena kakvo u svetu košarke Duško Ivanović svakako jeste.
- Sigurno je izuzetno velika odgovornost naslediti tako velikog trenera kao što je trener Ivanović. Odgovornost se dodatno povećava kada se uzme u obzir da se to dogodilo u Virtusu, koji uvek ima najviše moguće ambicije. Bio sam svestan veličine izazova i svega što je bilo ispred mene.
Na kraju sezone je ostala žal što Virtus ipak nije uspeo da se plasira u finale i borbu za Skudeto.
- U isto vreme, veliki je izazov preći iz pozicije pomoćnog trenera na mesto glavnog trenera tokom sezone, posebno u njenoj završnoj fazi, kada se mnoge stvari odlučuju i kada je svaka utakmica izuzetno važna. Imao sam zaista veliku podršku svih igrača tokom čitavog procesa i osetio sam njihovu podršku, kao i želju da budu vođeni i trenirani. Naravno da mi je žao što nismo ostvarili plasman u finale i borbu za Skudeto. Ulazak u finale bio je jedan od uslova za nastavak saradnje sa klubom.
Pošto je radio i sa Alesandrom Pajolom i sa Lukom Vildozom, otkrio je šta Partizan od njih može da očekuje.
- Pajo je sjajan momak i igrač. Poznajemo se još iz njegovih juniorskih dana. U tom periodu trenirao sam u Trentu i upravo smo od Virtusa izgubili juniorsko finale Italije. Naravno, Pajo je bio ključni igrač i već tada je pokazivao da može da izraste u vrhunskog igrača. Odbrana na lopti i timska komunikacija njegove su najveće karakteristike. U prethodnim godinama radio je sa vrhunskim trenerima i imao priliku da sarađuje sa najboljim igračima na svojoj poziciji. On sam je u više navrata istakao koliko su Teodosić i Marković pozitivno uticali na razvoj njegove igre - rekao je Jakovljević o Pajoli, pa dodao:
- Znam da ima neverovatnu želju da se dokaže i van Italije. Ubeđen sam da će biti od velike pomoći treneru Penjaroji i da će, uz sinergiju sa novim timom i navijačima Partizana, imati sjajnu sezonu.
I Luka Vildoza će biti od velike pomoći Partizanu.
- Nepotrebno je komentarisati Lukine igračke kvalitete. Ukoliko bude zdrav i u formi, uz Karlika i Paju, Partizan će sigurno imati izuzetno kvalitetnu bekovsku liniju na obe strane terena.
Posebno je ponosan na period proveden u reprezentaciji i rad sa Svetislavom Pešićem.
- Trener Pešić je uvek bio neiscrpan izvor znanja, kako košarkaškog, tako i životnog. Njegova želja za usavršavanjem, novim informacijama i praćenjem trendova uvek je i nas pomoćnike terala da ga pratimo i da mu budemo od pomoći.
Kompletan razgovor Nenada Jakovljevića možete pogledati ovde.
(Telegraf.rs / Basketball Sphere)
Video: Karlik Džons se odvezao moćnim automobilom iz Arene, Brabus privukao pažnju mnogih
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Madar
Vadi Limar iz naftalina razne anonimuse da brane postupke njegovog balavca!
Podelite komentar