≫

Vreme čitanja: oko 4 min.

Delfini preko domaćina do četvrtfinala Svetskog prvenstva: Japan pokazao zube, podvig ipak daleko

A sada sledi teži deo posla

• 9
Branislav Mitrović, vaterpolo Srbija Foto: MN Press / Nebojša Paraušić

Vaterpolo reprezentacija Srbije je uz malo muke ipak uspela da prebrodi Japan i plasira se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Fukuoki - 16:10.

Još jednom su Delfini pokazali slabosti na početku utakmice, ponovo napad nije funkcionisao kako treba i samo je kvalitet držao naš tim od sličnog scenarija viđenog protiv Crne Gore (zaostatak od 5:0). Japan je imao toliko snage da preko Inabe i Vatanabea povede sa 2:0.

Kada je bilo najpotrebnije pojavio se Strahinja Rašović i prvo upisao Srbiju na semafor nakon pet minuta, zatim i fenomenalnim golom sa pola bazena izjednačio. Milojević je do kraja prve četvrtine preokrenuo, ali je Inabin pogodak značio i potpuni egal nakon osam minuta.

Druga deonica bila je i najneizvesnija od svih, pa je i publika sa tribina domaćim vaterpolistima vrlo glasno davala vetar u leđa. Srbija je konstantno dolazila do plusa od jednog gola. Jakšić, Ubović i Rašović sa pet metara redom su donosili vođstvo, međutim odgovarali su neumorni Inaba i Adači.

Drugo poluvreme započeto je poslednjim trzajem domaćina i novim izjednačenjem, međutim prvo osetnije vođstvo uzastopnim golovima doneo je Radulović. Poslednji put je rival nlizu bio posle gola Suzukija, a onda je usledila rapsodija naših momaka.

Čak pet golova vezali su izabranici Uroša Stevanovića do isteka trećih osam minuta. Ubović, Lazić i Vučinić su rezultatski odlepili Srbiju, a tačku na meč stavili su Radulović i Drašović.

Nije previše takmičarski nastrojena bila poslednja deonica. Na gol je umesto Mišovića stao Mitrović, odbranio par peteraca i tako sprečio bilo kakvu nadu Japanaca da mogu do podviga. Do kraja meča obe ekipe dale su po tri gola, od kojih treba izdvojiti lob Drašovića.

Srbija će u borbi za polufinale za rivala imati Italiju, aktuelnog vicešampiona sveta.

Srbija - Japan 16:10 (3:3, 3:2, 7:2, 3:3)

Tok uživo

4. četvrtina

16:10: Pogodak Vatanabea za kraj. Srbija ide dalje.

16:9: Dva puta je Mitrović danas branio peterce! Uvertira za lob Drašovića.

15:9: Mnogo prostora za Datea, gol za Japan.

15:8: Upravo je Mitrović odličnom odbranom pokrenuo ono što se dogodilo koji sekund kasnije. Gol za Jakšića.

14:8: Meč je izgubio borbeni karakter još krajem prošlog kvartala. Sada je preostalo samo odrađivanje posla. U ovom periodu za Srbiju na golu Branislav Mitrović.

13:8: Skoro dva minuta bez gola prekida drugim golom Adači.

3. četvrtina

13:7: Drašović svoj rođendan uspeva da začini golom. Veći deo posla u Fukuoki je odrađen.

12:7: Serija od 5:0, pogodio je i Radulović. Japan jednostavno nema dovoljno snage da igra jako u oba poluvremena.

11:7: Vučinić materijalizuje fenomenalnu intervenciju Mišovića, koji je nastavio tamo gde je stao protiv Crne Gore.

10:7: Đorđe Lazić, igrač više iskorišćen posle tajm-auta Stevanovića. Japan tone.

9:7: Ubović koristi prelepu loptu Jakšića, utisak je da napad odrađuje lavovski deo posla u nastavku.

8:7: Suzuki prekida mini seriju svojim prvim pogotkom.

8:6: Prečka Inabe, pa gol Radulovića! Konačno Delfini imaju dva gola viška.

7:6: Radulović održava ravnotežu uspostavljenu još u prvoj četvrtini.

6:6: Inaba sva četiri gola daje sa iste pozicije. Sjajno je namestio ruku i ovog puta, ne da se domaćin.

2. četvrtina

6:5: Svega par desetina sekundi kasnije Rašović iz peterca vraća plus jedan. Stativa istog igrača, prečka Adačija sa igračem više, zatim propuštena još jedna prilika za Srbiju sa pozicije centra. Kontra-ritam u ofanzivi. Pogodaka nije bilo do poluvremena punih dva i po, tri minuta.

5:5: Od finiša prve četvrtine gledamo vrlo efikasan meč, Adači pogotkom vraća egal.

5:4: Ubović! Ni tri "defanzivca" Japana mu ne mogu ništa.

4:4: Japan svoju igru bazira uglavnom na kontrama, što im prolazi često tokom prvih poluvremena. Het-trik Inabe.

4:3: Prvi gol za Jakšića na susretu, novo vođstvo Delfina.

1. četvrtina

3:3: Vatren finiš prvog kvartala, pogađa i Inaba po drugi put.

3:2: Milojević postavlja stvari na svoje mesto.

2:2: Sjajno! Rašović sa pola bazena pogađa za izjednačenje. Tanamura je pre toga briljirao na golu Japana, još jednom fenomenalnom intervencijom posle šraube Lazića se sebi podigao samopouzdanje.

1:2: Četrnaesti gol na turniru Strahinje Rašovića, konačno se naš tim upisao na semafor na početku šesto minuta. Ubrzo je veliku šansu za izjednačenje propustio Lazić.

0:2: Pet minuta već Srbija bez pogotka, domaćin iz peterca na svu sreću pogađa stativu. Nakon malih problema sa satom meč je nastavljen, samo prečku pogađa Vučinić. Ubrzo Vatanabe korsiti igrača više. Još jednom užasan početak Delfina...

0:1: Slab početak meča za Srbiju, tri neiskorišćena napada, dok Japan koristi svoj treći. Bomba Inabe za vođstvo.

Pre meča

Uspeli su Delfini da prebrode neke zaista teške momente u grupnoj fazi. Poraz od Španije nakon užasne prve deonice i veliki zaostatak na startu okršaja sa Crnom Gorom su ostavljeni iza i Srbija je sada okrenuta utakmici sa vrlo nezgodnim domaćinom.

Smena generacija je neminovna što se vidi u igri našeg tima i čestim oscilacijama, međutim da kvalitet postoji u to nema sumnje. Očekivanja su uvek visoka nakon generacije koja je srpskom vaterpolu donela bezbroj medalja, ali bi makar plasman među osam u Fukuoki dao vetar u leđa ovoj mladoj ekipi.

Sa druge strane domaćin turnira je očekviano prošao grupu sa treće pozicije. Nisu se u prvom poluvremenu protiv njih naigrali ni Mađari ni Hrvati, dve selekcije koje važe za veće favorite u borbi za postolje od Srbije, što bi trebalo da probudi oprez kod izabranika Uroša Stevanovića.

Uz to, domaća publika će biti vetar u leđa sve vreme, kao što je to bio slučaj i do sada.

Pobednika meča u četvrtfinalu očekuje Italija. Uz to, plasman među osam garantuje učešće i na Svetskom prvenstvu u Dohi sledeće godine.