Alkaraz gubio, ali preživeo: Preko Beretinija overio kartu za četvrtfinale Vimbldona

Preokret Španca za plasman među osam najboljih

• 10
Karlos Alkaraz Foto: AP / Tanjug

Karlos Alkaraz je uspeo da prebrodi i četvrtu prepreku na Vimbldonu i plasira se u četvrtfinale ovog prestižnog Grend slem turnira. Mateo Beretini je osvojio prvi set, ali to je bilo sve od njega, na kraju 3-1 za Španca, po setovima 6:3, 3:6, 6:3, 6:3.

Vrlo interesantan dvoboj videla je publika, ali ne i iznenađenje. Maltene sve vreme je Španac bio daleko sigurniji na svom servisu, što se ispostavilo ključnim.

Zanimljiv tok dešavanja viđen je u prvom setu. Svi osim jednog gema na servis Italijana išli su na "đus", ali je i pored toga on odolevao. Kao neko ko je poznat po sjajnoj igri na travnatoj podlozi pravio je poteškoće rivalu i nekako odolevao brejk loptama.

Taman kada je treću šansu propustio Španac, u narednom gemu je Beretini došao do kapitalne prednosti, ali i do jedinog brejka na meču, kasnije će se ispostaviti. Sledeći servis gem je odradio na valjan način i poveo je sa 1-0.

Vrlo intenzivan početak drugog seta prevagnuo je na Karlitosovu stranu u četvrtom gemu. Prosto je brejk od starta meča visio nad glavom Italijana i bilo je neminovno da se u nekom momentu i to dogodi. Do kraja ovog period duela svaki servis je poprilično lako čuvan i ponovo je na semaforu pisalo 6:3, ovog puta u korist Alkaraza.

Najduži deo meča bio je treći set, pa smo prvih pet gemova smestili u čak pola sata borbe. Treći je bio ključan, Karlos je propustio pet brejk šansi, ali ne i šestu i već tada se nazirao potpuni preokret. Novim oduzetim servisom nešto kasnije se postarao da ponovo bude 6:3.

Poslednji set je bio ujednačen sve do same završnice. Posle četiri gema najpre su teniseri morali u svlačionicu zbog zatvaranja krova, ali to nije uticalo na ritam meča. Beretinijeva pažnja je opala u osmom gemu, pa je brejk sa nulom označio i završetak susreta prilikom narednog servisa Španca.

Alkaraz će u borbi za polufinale igrati protiv Holgera Runea, koji je takođe posle preokreta izbacio Grigora Dimitrova sa 3-1.

Alkaraz - Beretini 3-1 (3:6, 6:3, 6:3, 6:3)

Tok uživo

IV SET

6:3: To je to, četvrta meč lopta zatvara današnji program Vimbldona. Dalje ide Karlitos.

5:3: Brejk, verovatno ključni, Alkaraz na pragu pobede!

4:3: Gem sa nulom za Španca.

3:3: Utisak je da ko prvi dođe do brejka, ako iko i dođe, osvaja ovaj set. Mateo vrlo siguran.

3:2: Pauza je malo više prijala Karlitosu, i dalje nema brejka.

2:2: Novo izjednačenje, nakon kog je usledila pauza kako bi se zatvorio krov i upalili reflektori.

2:1: Uz glasno "Vamos" i samo dva izgubljena poena Alkaraz osvaja gem.

1:1: Ima još dosta da se igra i Beretini je toga svestan. Čuva svoj servis.

1:0: Počelo je sa 0:30, ali se sve dobro završilo po Španca.

III SET

6:3: Evo drugog brejka i potpunog preokreta Alkaraza. Opet 6:3!

5:3: Reakcija Alkaraza nakon osvojenog gema sve govori. Mnogo mu ovo znači.

4:3: Najbolji period ovog seta za Beretinija. Imaćejoš dve šanse da se rezultatski vrati.

4:2: Alkaraz odavno nema nikakvih poteškoća sa svojim servis gemovima, tako ni sada.

3:2: Set se već igra pola sata. Nije mogao gem da prođe bez brejk lopte, ali se Mateo izvukao.

3:1: Od 40:0 do izjednačenja i ipak potvrde kapitala.

2:1: Sulud gem je za nama. Spasio je Beretini tri uzastopne brejk lopte, potom još dve, propustio jednu gem loptu i na kraju ipak posustao!

1:1: Istom merom uzvraća Alkaraz.

0:1: Italijan nije dozvolio da ga poremeti gubitak seta.

II SET

6:3: Kockao se Karlos, ali je treću set loptu realizovao drop šotom i izjednačio rezultat!

5:3: Serija sigurnih servis gemova je samo produžena.

5:2: Još jedan gem dobijen sa nulom, ovog puta to čini Španac.

4:2: Beretini smanjuje zaostatak bez izgubljenog poena.

4:1: Brejk je potvrđen, skoro pa perfektno.

3:1: Visilo je u vazduhu od početka meča i moralo je da se dogodi. Iskoristio je Alkaraz prvu od tri uzastopne prilike i sada ima osetnu razliku.

2:1: Poprilično lako Karlitos čuva svoj gem.

1:1: Samo u jednom gemu Beretini nije imao poteškoća kada je sam servirao. I sada je Španac prokockao brejk šansu, ukupno četvrtu.

1:0: Najduži gem u susretu pripao je Alkarazu i pored toga što je pripretio rival, a imao je čak i jednu brejk loptu.

I SET

3:6: Opet je Alkaraz pomučio Beretinija, ali je ovaj iskoristio jednu od dve set lopte i poveo!

Videli smo

3:5: Evo brejka! Bilo je 15:40, odbranio je Karlitos jednu šansu rivala, ali ne i drugu. Beretini servira za vođstvo.

3:4: Treću brejk priliku propustio je Alkaraz, Beretini na tankom ledu, ali za sada uspeva da zadrži prednost.

3:3: Španac ponovo čisti svoj servis gem.

2:3: Ponovo "đus" na servisu Italijana, ali se opet izvukao i osvojio gem.

2:2: Alkaraz sa nulom još jednom izjendačio.

1:2: Bez mnogo problema gem za Matea.

1:1: Slična situacija kao na servisu Beretinija, samo je Alkaraz izbegao brejk lopte vezavši tri poena na 15:30.

0:1: Prvi gem uz malo muke pripada Italijanu. Suočio se sa dve brejk lopte, vodio je Alkaraz 40:15, ali je potom Italijan vezao četiri poena.

Pre meča

Alkaraz se žestoko pomučio u prošlom kolu protiv Nikolasa Đarija, iako je prethodno porazio i Aleksandra Mulera i Žeremija Šardija maksimalnim rezultatima. Španac ima pritisak prvog mesta na svojim plećima i protiv Italijana ne sme da izgubi, jer će u suprotnom od sledećeg ponedeljka biti na drugoj poziciji ATP liste.

Beretini sa druge strane igra najbolji turnir ove godine. Padali su redom Lorenco Sonego, Aleks De Minor i Aleksandar Zverev, pa je prošlogodišnji finalista Vimbldona dokazao da i dalje u njemu ima žara.

Dva tenisera su se sastala ukupno tri puta, a skor je na strani Španca (2:1).