Pre 15 godina oboren "nevidljivi" F-117A (VIDEO)

"Noćnog sokola" je, 27. marta 1999. godine, oborio 3. divizion 250. brigade Protivvazdušne odbrane kojim je komandovao Zoltan Dani. Pilot američke vojske, koji je upravljao avionom, Dejl Zelko, katapultirao se i ostao živ

  • 26

Prve NATO bombe pale su na SR Jugoslaviju 24. marta 1999. godine, a samo tri dana kasnije, 27. marta, na zemlju se srušio čuveni "nevidljivi" F-117A u vojvođanskom mestu Buđanovci.

Ova letelica, koja nije vidljiva radarom, opremljena je sa dva "dženeral elektrik F404" turbo motora i četvorostepenom kontrolom leta. Nosi različito naoružanje, ima savremeni navigacioni sistem integrisan u digitalni panel u kabini koji pojačava efikasnost misije.

Cena F-117A, po nameni - lovca, kojeg je od 1982. do 1990. godine proizvodila američka kompanija "Lokid", iznosila je 45 miliona dolara. Avion je dugačak 20,3 metara, visok 3,8 metara sa rasponom krila od 13,3 metara, a postiže maksimalnu brzinu od 0,9 maha.

"Noćnog sokola" je, pre tačno 15 godina, oborio 3. divizion 250. brigade Protivvazdušne odbrane kojim je komandovao Zoltan Dani. Pilot američke vojske, koji je upravljao avionom, Dejl Zelko, katapultirao se i ostao živ.

Ovaj događaj inspirisao je niškog reditelja i producenta, Željka Mirković, da napravi dokumentarni film "Drugi susret". On je došao na ideju da upozna dva aktera tog nemilog događaja i to je ovekovečio u svom ostvarenju.

Film je više puta nagrađivan, a bio je i jedan od kandidata za Oskara. Međutim, Mirković kaže da nije napravio film kako bi poentirao nesreće koje su zadesile građane naše zemlje, već da bi preneo poruku da i dalje postoje humanost, dobrota i toplota ljudske duš.

Mirković planira da za Svetski dan mira po Ujedinjenim nacijama (21. septembar) navede ljude iz celog sveta na dijalog putem onlajn digitalne platforme, kako bi ih podstakao da uviđaju i druge perspektive jednog događaja.

On se nada i da će ovaj film u budućnosti biti gledan sa manje predrasuda. Mnogi čim čuju temu filma stvaraju otpore i negativan stav, ne shvatajući da je ovo priča o ljudskoj duši, o osnovnim ljudskim vrednostima kao što su porodica i mir, rekao je on Tanjugu.

Deni je ranije rekao Tanjugu da su ga svi ti događaji 1999. godine, kao i politika, i "demokratija" koja nas je kasnije zadesila, naterali da razmišlja na sasvim drugačiji način.

Dejlo Zelk, Zoltan Dani - Premijera dokumentarnog filma "Drugi susret"

- Ranije sam bio sklon da verujem nekim političkim kampanjama i obećanjima, ali sad sam u mnogome oprezniji, nepoverljiviji. Svi pričaju samo pozitivne priče, afirmativne bajke, a u stvari svesni su da to neće tako biti. I šta nam nakon toga preostaje - ostaje nam da verujemo u porodicu i u par najboljih prijatelja" objasnio je Deni svoj stav.

On smatra da nam je više nego ikada potrebna akcija u pravcu dovođenja društvenih aktivnosti u moralno prihvatljive okvire i to kroz najobičnije stvari i pojave. "Na ovim prostorima mi smo imali sasvim prihvatljivu demokratiju u nekoj ranijoj državi i bili smo ponosni na to", kaže on i dodaje da su onda došli "neki političari da nas ubeđuju kako to nije dobro i da su oni u stanju da to poprave".

Sa druge strane Zelko je veoma počastvovan što je imao priliku da upozna srpski narod kao ljude pune ljubavi, kao narod koji je blag i koji ume da oprosti.

Dejlo Zelk, Zoltan Dani - Premijera dokumentarnog filma "Drugi susret"

"Ako je ''Drugi susret'' putovanje u kojem smo svi zajedno i ako je to način da se duše spoje, onda je to vredno deljenja", kazao je Zelko. "Hajde da se svi upoznamo jedni druge, da se razumemo, poštujemo i brinemo... jer ako to uradimo više nećemo imati ratova", zaključio je on.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA