POTVRĐENO: Kazne za roditelje, koji ne vakcinišu svoju decu - od 30.000 do 150.000 dinara!

Prema istoj odredbi, tu sumu moraće da izdvoje i oni koji u postupku epidemiološkog ispitivanja ne govore istinu ili ne daju tačne i potpune podatke koji su od značaja za otkrivanje izvora i načina prenošenja zarazne bolesti

  • 24

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, prema kojem se roditelji ili staratelji nevakcinisane dece kažnjavaju novčano u iznosu od  30.000 do 150.000 dinara!

NOVI ZAKON: Ko ne vakciniše dete kazna i do 150.000 dinara!

Prema istoj odredbi, tu sumu moraće da izdvoje i oni koji u postupku epidemiološkog ispitivanja ne govore istinu ili ne daju tačne i potpune podatke koji su od značaja za otkrivanje izvora i načina prenošenja zarazne bolesti.

Kazna je predviđena i ako se osoba ne pridržava naloga doktora medicine kada je odredjena obaveza prevoza sanitetskim vozilom ili mera izolacije i lečenja, kao i ako se pre putovanja u zemlju u kojoj ima kolere, kuge, velikih boginja, žute groznice, virusnih hemoragijskih groznica i malarije, kao i po povratku iz tih zemalja, ne pridržava obaveza propisanih zakonom.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je u skupštinskoj raspravi da se zakonom obezbeđuje se "visok nivo zaštite života i zdravlja ljudi, sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, kao i njihovo odstranjivanje i iskorenjivanje".

Kako je istakao, za boravak dece u predškolskim, kao i u ustanovama za smeštaj dece bez roditeljskog staranja, neophodna je obavezna imunizacija, osim u slučaju postojanja medicinske kontraindikacije koju utvrđuje lekar.

Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis

Imunizacija je obavezna za decu protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize, malih boginja, rubeola, zauška, virusnog hepatitisa B, oboljenja izazvanih hemofilusom, influencija tipa B i oboljenja izazvanih streptokokom-pneumonijom, prenosi Blic.

Imunizacija je obavezna i za osobe izložene određenim zaraznim bolestima - hepatitisom B, hepatitisom A, trbušnom tifusu, besnilu, tetanusu, kao i za osobe koje u toku rada mogu biti izložene navedenim zaraznim bolestima.

Vakcina će biti obavezna i za osobe u posebnom riziku od bolesti hepatitisom B, gripa, meningelnih bolesti, oboljenja izazvanih streptokokom-pneumonije i homofilusom influencija B, varičele, infekcije izazvane respiratornim, sinicijalnim visurima, imunodeficijenti i okogeni pacijenti.

Takođe i za putnike u medjunarodnom saobraćaju, protiv žute groznice i drugih zaraznih bolesti po zahtevu zemalja u koje se putuje.

Usvojen je i Zakon o javnom zdravlju, koji, pored ostalog, predvidja osnivanje Nacionalnog saveta za javno zdravlje, u cilju unapređivanja saradnje svih nadležnih organa, organizacija, nosilaca i učesnika u sistemu javnog zdravlja.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Xyxy

    24. februar 2016 | 15:42

    A kolika je kazna za Hitnu Pomoc koja ne zeli da dodje na poziv?

  • Drug

    24. februar 2016 | 17:07

    Da vam 150000 puta..! Niko nista ne garantuje, moj lekar kaze ministarstvo tako propisalo! Svi skidaju odgovornost sa sebe, i prebacuju na drugog. I na kraju niko nece biti kriv ako nesto krene naopako. Dok ne potvrdite da su vakcine bezbedne i efikasne, nemate prava da terate ljude da vakcinisu decu.

  • suzana selevac

    24. februar 2016 | 16:18

    ako mi daju 100% garanciju da je vakcina bezbedna i da nema nikakve stetne posledice po moje dete.onda slobodno neka vakcinisu. ako ima i 1% rizika po decu. nema tok zakona koji moze naterati da vakcinisem svoje dete. tada nastupa Majcinski zakon.koji je jaci od drzavnog. moje dete je moje a ne drzavno.ja sam ga rodila a ne drzava... nikad vise vakcina nije bilo.kao i nikad vise bolesti.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA