Putin dočekuje pokajnika Erdogana

Sastankom predsednika Rusije i Turske okončava se ledeno doba između dve zemlje do kojeg je došlo zbog obaranja ruskog aviona. Brzina otopljavanja odnosa iznenađuje eksperte. Motivi su uglavnom ekonomski.

  • 10

Zahladneli odnosi Rusije i Turske trajali su oko sedam meseci, otopljavanje nepunih šest sedmica. Kada turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u utorak uveče doputuje u Sankt Peterburg i susretne svog kolegu Vladimira Putina, za obojicu će to značiti okret od 180 stepeni.

Erdoganov avion ušao u vazdušni prostor Rusije!

Pokajnik Erdogan je pad na kolena počeo krajem juna pismom koje je uputio Putinu. U njemu je izrazio žaljenje što su turske snage u novembru oborile ruski borbeni avion na tursko-sirijskoj granici. Erdogan je u pismu uputio izvinjenje porodicama žrtava. Tada je stradao oficir za oružani sistem kojeg su ustrelili sirijski pobunjenici dok se spuštao padobranom. Takođe, pobunjenici su ubili jednog ruskog pešadinca u misiji spasavanja.

Sve se zaboravlja

Obaranje aviona ohladilo je odnose između do tog trenutka bliskih partnera. Rusija je reagovala zabranom uvoza turskih životnih namirnica i otkazala sve čarter letove za ovu turističku destinaciju koja je omiljena kod miliona Rusa. Osim toga Moskva je stavila na led dva velika projekta: izgradnju gasovoda kroz Crno more i jedne atomske centrale. Šta će se dalje dešavati sa ovim projektima odlučiće lično Putin i Erdogan. Njih dvojica su u međuvremenu nekoliko puta telefonirali, između ostalog i nakon neuspelog vojnog puča kada je Putin podržao svog kolegu.

Ovakve „nagle promene“ u odnosima bi mogle da zbune čak i iskusne posmatrače, piše moskovski komentator Fjodor Lukjanov u časopisu Rusija u globalnoj politici. „Ako je potrebno i najoštrije reči mogu jednostavno biti zaboravljene.“ Ovo je bilo moguće između ostalog jer je Turska, osim formalnog izvinjenja, delimično ispunila dva dodatna uslova Moskve, kažu ruski promatrači. Tako su odgovorni piloti za obaranje ruskog borbenog aviona smešteni u zatvor, a osim toga Ankara je naznačila da je spremna za razgovore o odšteti.

Foto: Profimedia/Corbis, Tanjug/AP/Haberturk TV Foto: Profimedia/Corbis, Tanjug/AP/Haberturk TV

Približavanje sa preprekama

Aktuelni razvoj događaja u Turskoj zemlju će dalje gurnuti u pravcu Moskve, smatraju analitičari. Misli se na kritike EU i SAD na račun Erdogana zbog osvetničkog pohoda koji sprovodi nakon neuspelog puča. Rusija bi čak mogla da postane novi oslonac za Tursku, smatra Viktor Nadein-Rajevskij iz ruskog Instituta za studije Crnomorskog i Kaspijskog regiona.

- U novije vreme se govorilo o članstvu Turske u Šangajskoj organizaciji za saradnju i Evroazijskoj ekonomskoj uniji - kaže on za DW. U obe organizacije je Rusija pokretačka snaga.

No lako je dogovoriti se kod ekonomskih tema gde obe zemlje profitiraju. Politika bi mogla da bude problem, dodaje Nadein-Rajevski.

- Glavni problem je Sirija - naglašava ovaj ekspert.

Stvari su, kaže, nepromenjene: Turska želi promenu vlasti u Damasku, dok Rusija i vojno podržava sirijskog predsednika Asada.

(Telegraf.rs/ Izvor: Deutche Welle)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ,Sumadinac

    10. avgust 2016 | 01:57

    Erdogan je video sta mu misli EU i amerika isto sto i svima nama

  • ,Sumadinac

    10. avgust 2016 | 01:55

    Ovo je dokaz da je EU trula sile kao engleska i turska beze a i ostali ce ubrzo bice mili moji kud koji

  • natty

    9. avgust 2016 | 14:38

    Putine ne veruj Turcinu!!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA