Bi-Bi-Si: Stojimo iza reči "Crna Gora je mafijaška"

Iako je Ambasada Crne Gore od uredništva BBC-a zatražila ispravku i objašnjenje zbog objavljenih tekstova o Crnoj Gori, iz ove medijske kuće je "Vijestima" rečeno da u potpunosti stoje iza objavljene priče

  • 0

Iako je Ambasada Crne Gore od uredništva BBC-a zatražila ispravku i objašnjenje zbog objavljenih tekstova o Crnoj Gori, iz ove medijske kuće je "Vijestima" rečeno da u potpunosti stoje iza objavljene priče.

- Pripremamo detaljan odgovor Vladi Crne Gore i uskoro ćemo ga objaviti - kažu iz BBC-a.

U pismu Ambasade u Londonu navodi se da je u emisiji izneto niz neistinitih i neargumentovanih tvrdnji o Crnoj Gori, što su iz BBC negirali.

- Smatramo da nismo prekršili nijedan princip profesionalog kodeksa i novinarske etike - nezvanično kažu iz BBC-a.

Vladi Igora Lukšića je naročito zasmetao način na koji je BBC okarakterisao Crnu Goru kao "mafijašku državu", za šta iz BBC-a kažu da je kvalifikacija preuzeta iz Forin Afers magazina koji je ranije pisao o tranzicionoj Crnoj Gori.

"Vijestima” je iz BBC-a nezvanično rečeno i da intevjuisanje premijera Lukšića nije način davanja legitimiteta seriji tekstova istraživačke mreže OCHRP o korupciji u vrhu vlasti, kako je crnogorska Ambasada navela u pismu.

- Za Crnu Goru je pitanje korupcije ključno za dobijanje pristupnih pregovora sa EU i treba očekivati da čujemo što premijer misli o tome - kažu oni.

Iz britanske medijske kuće susret sa premijerom Lukšićem i snimanje priloga opisuju kao pozitivno iskustvo u kojem su im značajno pomogli sagovornici - organizatori antivladinih protesta.

Paraleno sa pričama o Crnoj Gori kao mafijaškoj državi, koja je ovih dana popularna u nekim vodećim zapadnim medijima, ide i "slučaj Keljmendi". Demokratska partija socijalista (DPS) nije se ogradila od podrške kontroverznog biznismena Nasera Keljmendija ni kada su SAD zatražile da mu se zamrzne imovina zbog povezanosti s kriminalom, pišu "Vijesti".

Portparol DPS-a Časlav Vešović kaže da je slučaj Keljmendi posao nadležnih državnih organa i da je za ovu stranku korisna međunarodna komunikacija Uprave policije Crne Gore.

On je rekao da povezanost DPS-a sa Keljmendijem neće uticati na poziciju stranke, čiji rejting "bezuspješno pokušavaju da unize neki mediji, dio NVO i opozicija, tako što bez ikakvog osnova, najčešće u proizvoljnim konstrukcijama, pojedine osobe dovode u vezu sa DPS-om".

U Pokretu za promene i Mreži za aFirmaciju nevladinog sektora (MANS) smatraju da upozorenje Vašingtona potvrđuje da će najuticajnije zemlje stati na stranu onih koji se bore protiv organizovanog kriminala i njihovih zaštitnika.

Uprava policije saopštila je da je Interpol obavestio o odluci Centralne banke SAD-a da će američke vlasti tražiti blokadu Keljmendijeve imovine i novčanih transakcija, nakon čega se o tome izjašnjavaju nadležna tela EU.

Posle toga je na Crnoj Gori da odluči da li će, kao država kandidatkinja za članstvo u EU, prihvatiti preporuku Unije.

Keljmendi pripada klanu organizovanog kriminala na čijem se čelu nalazi Ramuš Haradinaj i glavni je finansijer i organizator prometa opijata, naročito kokaina i heroina, koji u Peć stižu autobusima iz Carigrada i iz Albanije, a zatim dopremaju u zemlje zapadne Evrope.

(I.D.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA