Kako Srbija može da razvije svoju ekonomiju: Šef Delegacije EU dao je odličan savet

Devenport je pohvalio privredni rast Srbije i dodao da su veća fleksibilnost na tržištu rada i veći broj investicija doveli do pada stope nezaposlenosti

  • 3

Razvoj obrazovanja i povezanost sa potrebama tržišta i industrije ključni su faktori za napredak ekonomije jedne zemlje, izjavio je danas šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport.

Svetski ekonomski forum u Davosu: Srbija bi mogla postati superzvezda obrazovanja

Devenport je na forumu o stručnom obrazovanju, obuci i veštinama za ekonomski razvoj "Torino proces 2016/17" rekao da je EU u poslednjih 14 godina u srpsko obrazovanje uložila 25 miliona evra.

Novac je, kako kaže, uložen u modernizaciju nastavnog plana i programa u srednjim sručnim školama, kao i za opremanje škola.

Devenport je pohvalio privredni rast Srbije i dodao da su veća fleksibilnost na tržištu rada i veći broj investicija doveli do pada stope nezaposlenosti.

Sjajan rast BDP-a: Ovo je najbolja ekonomska godina za Srbiju u zadnjih 25

- Obrazovanje i osposobljavanje mora biti fleksibilno da odgovori potrebama tržišta - naglasio je Devenport i dodao da će investiranje u stručno obrazovanje i obuku ubrzati ekonomski oporavak zemlje, na čemu već radi srpska vlada.

Državni sekretar u Ministarstvu prosvete Gordana Predić kaže da se intenzivno radi na unapređenju stručnog obrazovanja u Srbiji, te da je dualno obrazovanje prioritetan cilj vlade i ministarstva.

Radi se, dodala je, na ojačavanju mreže škola sa poslodavcima, jedinicma lokalnih samourpava, privrednim komorama, Nacionalnom službom za zapošljavanje.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Predstavnik Evropske komisije Kiril Kirjakov rekao je da je jedan od najvećih izazova za Jugoistočnu Evropu velika stopa nezaposlenosti mladih, te da bi se situacija mogla promeniti upravo unapređenjem stručnog obrazovanja.

- Veći deo naših nezaposlenih nema potrebne veštine, a istraživanja su pokazala da 40 odsto poslodavaca ima roblem da nađe radnika sa potrebnim veštinama - rekao je Kirjakov.

On je dodao da srednje stručno obrazovanje treba učiniti privlačnijim i prilagoditi ga tržištu rada.

Direktorka Evropske fondacije za obuku (ETF), koja je organizovala skup, Madlen Serban ukazala je da je stručno obrazovanje i obuka veoma važno za razvoj privrede.

Ona je podsetila da je važno da zemlje Jugoistočne Evrope uče jedne od drugih da se zajednički suočavaju sa izazovima.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jeretik

    1. februar 2017 | 17:31

    Pa potrosnja je pokretacka snaga jedne ekonomije , sta mi mozemo da trosimo ?

  • Srđa zlopogleđa

    1. februar 2017 | 18:16

    Kako preuzeti neku zemlju? Teodor Hercog, osnivač cionizma 1895.god u listu Journal kaže. "Kupovati zemlju nalicitacijama, osiromašeno stanovništvo diskretno uputiti na rad u susedne zemlje ne dajući im posao kod kuće avlasnuci tih predzeća da budu naši ljudi.

  • Petar

    2. februar 2017 | 14:27

    Nikako! Sve dok srbin gleda svoj licni intetes, a za drugog ga boli uvo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA