≫ 

Putinova armija okupirala Severni pol: Kreće trka za Arktik

Prema informacijama koje dolaze iz ruske vojske, čini se da Putin organizuje najveću vojnu ekspediciju u ovaj deo sveta, još od kraja Hladnog rata

  • 4

Rusija okuplja veliku vojsku koja bi trebalo da pojača njihovu prisutnost na Arktiku, jednom od najbogatijih svetskih nalazišta nafte i plina, javlja Reuters.

Rusija pokreće proizvodnju nafte na Arktiku

Osim toga, Moskva najavljuje izgradnju nuklearnih ledolomaca koji bi im omogućili lakše napredovanje na jednom od najnepristupačnijih mesta na svijetu.

Arktik je nenaseljen i nepogodan za život, ali krije velike zalihe nafte i plina pa ne čudi da na njega pravo polažu Rusija, SAD, Norveška, Kanada, a u zadnje vreme se u tu se igru umešala i Kina.

Prema informacijama koje dolaze iz ruske vojske, čini se da Vladimir Putin organizuje najveću vojnu ekspediciju u ovaj deo sveta, još od kraja Hladnog rata.

- Istorija se ponavlja - značajno je zaključio Vladimir Blinov, vodič na ledolomcu Lenjin.

Sovjetski savez na Arktiku je imao svoje baze, luke i postrojenja za vojsku, ali su raspadom SSSR-a ta mesta napuštena. Putin sada planira ponovo da ih reaktivira, ali i izgradi nova.

SAD procenjuje da se na Arktiku nalazi 412 milijardi barela nafte, gotovo 22 posto neotkrivenih naftnih rezervi prema procenama.

Foto: Guliver/Mario Tama/Getty Images Foto: Guliver/Mario Tama/Getty Images

U planu je izgradnja tri nuklearna ledolomca, što bi znatno pojačalo flotu od šest ledolomaca, koliko ih Rusi sada imaju.

Ovaj ruski istup mogao bi pred velike probleme staviti Donalda Trumpa koji je dobar dio svoje kampanje izgradio na obećanju o boljim odnosima SAD-a i Moskve. No, ukoliko se zaista ostvare najave o ruskom reaktiviranju baza na Arktiku, SAD neće moći sjediti skršenih ruku.

Na čelu akcije o ponovnom otvaranju šest baza na Arktiku nalazi se Sergei Shoigu, ministar obrane. Prema najavama, trebalo bi da deo već bude spreman do kraja ove godine.

Jedna od baza koje se planiraju otvoriti može primiti 150 vojnika koji tu mogu biti stacionirani 18 meseci. Ona najveća, koja se nalazi više od 3000 kilometara istočno od Moskve, može primiti 250 vojnika, a opremljena je i projektilima.

Printskrin: Youtube/DurhamUniversity Printskrin: Youtube/DurhamUniversity

Osim otvaranja starih baza, velika se pažnja pridaje razvoju tehnologije i modernizaiciji oružja i opreme za arktičke uslove.

- Modernizacija arktičkih snaga i vojne infrastrukture u ovoj meri nije viđena još od sovjetskih vremena. Ruska vojna prisutnost na Arktiku je pomalo provokativna - kaže Mikhail Barabanov, glavni urednik jednog moskovskog vojnog lista.

U Murmansku, obalnom gradu odakle će prema Arktiku ići sve ruske akcije, vlada oduševljenje.

- Te arktičke baze su naša teritorija. Druge zemlje takođe pokušavaju pomeriti svoje granice prema Arktiku. Naša vojska mora biti spremna delovati u takvim uslovima - kaže Denis Moisev, član Ruskog geografskog društva.

(Telegraf.rs/Index.hr)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srbija do Tokija

    2. februar 2017 | 06:43

    A sta je sa Antartikom?! Zasto je misterija i zabranjen za istrazivanje?!

  • UNITEDSTATESOFSERBIA

    2. februar 2017 | 10:47

    Topljenje oolarnih kapa je izazvano veštačkim putem da bi se lakše došlo do rude i nafte....promena klime je smak sveta..... Nisu potrebni asteroidi #

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA