OŠTRE SANKCIJE: Ko ne plati kaznu, neće moći da registruje auto i produži vozačku!

Po novom Zakonu o prekršajima, maksimalana kazna biće 60 dana zatvora ili 240 sati javno korisnog rada, dok će novčane kazne iznositi od 5.000 do dva miliona dinara

  • 3

Novim Zakonom o prekršajimakoji će za najviše mesec dana stupiti na snagu, predviđena je da oni koji ne plate kaznu neće moći da registruju automobil ili produže vozačku dozvolu.

Izmena je predviđeno i izricanje zatvorskih kazni i mogućnost da se prekršioci kazne i sa maksimalno 240 sati javno korisnog rada, a zakonodavac je predvideo da se uvede i jedinstvena baza podataka prekršioca i neplaćenih prekršajnih kazni.

Prekršajni sudija Zoran Pašalić objašnjava da je cilj novog zakona, koji je zasad u radnom obliku, da se počinioci koji čine stalno prekršaje sankcionišu, a ne da im se, kao do sada, ostavlja mogućnost da kalkulišu da li će ih sud naći ili da li će slučaj zastareti.

- Sada je granica za zastarevanje prekršajnih prijava duplo duža nego ranije, pa je za pokretanje postupka rok dve godine, a za donošenje presude četiri godine, pre nego što slučaj zastari. Takođe, sudija nije do sada mogao konkretno da izrekne kaznu rada u javnom interesu, već je tom sankcijom menjao novčanu kaznu, a sada smo to promenili - objašnjava Pašalić.

On dodaje da je uvedena institucija prekršajnog naloga.

- Rasteretićemo sudije za prekršaje lakše prirode, pa ćemo ukinuti institucije prekršajnih sudija koje su postojale u policiji ili inspekcijama. Značajna promena je i formiranje baze evidencije prekršaja i novčanih kazni. Sada će svaki počinioc biti upisan u registar i sudija će lako moći da vidi da li je već kažnjavan i da li treba oštrije da ga osudi - objašnjava Pašalić.

Najznačajnije izmene Zakona o prekršajima

1. Evidencija prekršajnih prijava

2. Evidencija novčanih kazni i posledice neizmirenih kazni

3. Izricanje kazne javnog rada, u slučaju neispunjenja kazne, preinačuje

se u kaznu zatvora (osam sati - 1 dan u zatvoru). Minimalna kazna 20

sati, maksimalna 240 sati

4. Zatvorska kazna za prekršaje - ne manja od jednog i ne duža od 60 dana

5. Pooštrene novčane kazne:

- Fizička lica od 5.000 do 150.000 dinara

- Pravna lica od 50.000 do 2.000.000 dinara

- Preduzetnici od 10.000 do 500.000 dinara

(Telegraf.rs/ Izvor: Blic)

 

 

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zoran

    18. oktobar 2012 | 10:05

    da li ovo vazi za prekrsaje koji su ucinjeni pre donosenja ovog zakona?

  • vlada

    18. oktobar 2012 | 09:13

    Hahahaha pa mene odusevljava ovaj nas zakon i svaka mu cast kome ovo padne napamet hahahahahaha... Kraljevi ste keve mi

  • pravednik

    18. oktobar 2012 | 11:54

    Slazem se da su takve stavke u zakonu OK,ali isto to treba uvesti i za one koji cine nasilje u porodici i slicna zlodela,zabraniti im registraciju automobila kao i uvesti oduzimanje vozacke dozvole i jos neke zabrane. A ako tim pociniocima argumenti budu da dozvola i nasilje nemaju nikakve veze,odgovor je da ime i te kakve veze,a sustina u tome je da im se ukinu neka prava nebi li se ponasali kao i sav normalan svet,a ne kao do sada da ih niko i nikako ne kaznjava osim opomenom da to vise ne cine,a to je kao kad kazes detetu u vrticu a ono radi jos gore kad vidi da mu niko nista nece nego samo malo vicu na njega i to je. I apelujem na nekog u vrhu vlasti ko vidi ovo da pokrene tu inicijativu. Hvala unapred.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA