ZAVRŠEN NACRT ZAKONA: Rok plaćanja ne duži od 60 dana

Skraćeni su rokovi naplate potraživanja između javnog sektora i privrednih subjekata, kao i između samih privrednih subjekata

  • 0

Ministarstvo finansija i privrede saopštilo je da je pripremilo dokument koji predviđa da rok za izmirenje novčanih obaveza između privrednih subjekata ne može biti duži od 60 dana.

Usvajanjem zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama uvešće se red i u javni sektor, koji u roku od 45 dana treba da izmiri obaveze prema privrednim subjektima, navedeno je u saopštenju.

Odredbe o skraćenju rokova plaćanja ne odnose se na fizička lica,odnosno na potrošače, a zakon će se primenjivati na ugovorne odnose u komercijalnim transakcijama posle 31. marta 2013.

Izuzetak po pitanju rokova plaćanja napravljen je kod registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i zadruga, u slučaju kada nabavljaju repromaterijal (seme, veštačko đubrivo), kada mogu biti ugovoreni duži rokovi zbog specifičnosti poljoprivrednog ciklusa.

Glavna ideja je da, sa ciljem povećanja likvidnosti srpske privrede, pre svega malih i srednjih preduzeća (MSP), budu skraćeni rokovi plaćanja između javnog sektora i privrednih subjekata, kao i između samih privrednih subjekata, uspostavi redovnost u plaćanju novčanih obaveza i time spreči neblagovremeno izmirenje obaveza.

Time će biti izbegnuta dosadašnja praksa, gde MSP kreditiraju veliku privredu i sama zapadaju u nelikvidnost, a uspostavlja se sigurnost u njihovom poslovanju jer će u razumnom roku moći da naplate svoja potraživanja.

Predviđene su i kazne i zatezne kamate za sve koji ne poštuju rokove predviđene u nacrtu ovog zakona. 

Za nepoštovanje odredbi biće kažnjena i odgovorna lica u privrednim subjektima i u javnom sektoru (ministri, pokrajinski sekretari, gradonačelnici, predsednici opština, direktori javnih preduzeća i direktori ili druga ovlašćena lica u privrednim subjektima).

Prema podacima Unije poslodavaca, rokovi naplate potraživanja u Srbiji i dalje su gotovo trostruko veći od proseka u Evropskoj uniji (blizu 40 dana). 

U zemljama u okruženju, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Makedoniji, prosečan rok naplate je, prema poslednjim raspoloživim podacima, 69 dana, a u Srbiji 130 dana.

U saopštenju Ministarstva finansija i privrede napominje se da je Nacrt zakona objavljen na internet strani. Time je otvorena javna rasprava i svim zainteresovanim stranama pružena prilika da daju sugestije za unapređenje teksta Nacrta i predlože konstruktivna rešenja.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA