Uskoro platni promet u rubljama u Srbiji
Zamena ruske valute u menjačnicama vrši se po kursu od 2,8 dinara, ali su krediti u vezi sa ovom valutom i dalje daleko
Ruska rublja već je u srpskim menjačnicama, a zamena se vrši po kursu od 2,8 dinara. Iako je trgovina rubljom tek u začetku, stručnjaci očekuju da će olakšati transfer novca za oko 20.000 Srba koji žive u Rusiji, ali i unaprediti trgovinu sa tom zemljom.
Rubljom će uskoro početi da se trguje i po bankama, ali je ponuda kredita vezanih za tu valutu još daleko. Direktor "Folksbanke", koja je deo ruske "Zberbanke", Grigorij Černenko kaže da će krediti u rubljama zavisiti od razvoja tržišta, potreba privrede i stanovništva.
- Očekujemo i zvaničan početak rada sa rubljom. Za početak ćemo ponuditi kupoprodaju, otvaranje računa, transakcije i naplatu po spoljnotrgovinskim poslovima - rekao je Černenko za dnevni list "Blic".
On je dodao da će trgovanje rubljom olakšati saradnju u privredi i finansijskom sektoru.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić kaže da je sve više poslova koje Srbija ima sa Rusijom, a trgovina rubljom štedi novac od konverzije rublje u dolar ili evro, pa tek onda u dinar. On ističe da je "moguće i da će banke u budućnosti početi da odobravaju kredite u rubljama".
- Da bi u ponudi banaka bile pozajmice i u rubljama, potrebno je da prvo imamo veću količinu te valute u prometu. Ako se na tržištu pojavi količina rubalja kao što ima švajcarskih franaka ili dolara, onda će i banke moći da ponude kredite - navodi Dugalić.
Međutim, ekonomista Dragovan Milićević kaže da u Srbiji evro drži čvrsto prvo mesto kao rezevrna valuta za dinar.
- Dok se rublja ne odomaći, neće istisnuti evropsku valutu, pa praktične koristi od trgovine i nema. I odluka da se rubljom trguje bazirana je većim delom na uvozu energenata iz Rusije. To nije proisteklo iz prevelikih poslova u Rusiji, a i naši ljudi tamo mahom rade za dolare - objašnjava Milićević.
(M. S. / Izvor: Blic)
Video: Matija izgleda kao lutka, ali stvarno: Barbi boj slavi i Svetog Luku i Helouvin
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
njocku
ako neki ekonomista ovo cita molio bi da mi odgovori posto mi nije bas najjasnije kada u srbiji placam karticom ruske banke kurs mi otprilike uvek bio 2,4-2,5 nikada vise, dakle zasto sada ovako veliki kurs? drugo ovde niko ne radi za dolare, svi rade za rublje pa vam obracunavaju u dolarima ali svakako placaju rubljama pa vi onda te rublje po skupljem kursu pretvarate u eure ili dolare, pa onda po jeftinijem kursu prodajete za dinare u srbiji tako da je za nas obicne gradjanje I gastarbajtere ovo dobro
Podelite komentar