ASANŽ UPOZORAVA: Internet preti da uništi civilizaciju!

"Bolest koja je zahvatila internet zahvata i svako naše društvo pojedinačno, kao i čitavu civilizaciju", kaže Džulijan Asanž, osnivač Vikiliksa, a rešenje u borbi protiv mračnih sila vidi u pravilnoj upotrebi kriptografske tehnologije

  • 0

Mračne sile nadvile su se nad internetom i državne agencije i velike kompanije raspolažu mnoštvom informacija o građanima. Jedino oružje slobodnih ljudi je njihovo ujedinjavanje u zajednički front za slobodu interneta, ali i primena ozbiljnih kriptografskih tehnika, smatra osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž.

U intervjuu za izdavača u Srbiji "Albion Books", Asanž kaže da je internet postao pretnja ljudskoj civilizaciji.

- Kako je ljudska civilizacija ulazila u internet, istovremeno je i internet prodirao u samu srž naše civilizacije. Naša međuljudska, poslovna i državna komunikacija isprepletana je internetom na isti način na koji su u našem telu isprepletane vene i arterije. Bolest koja je zahvatila internet zahvata i svako naše društvo pojedinačno, kao i čitavu civilizaciju - rekao je on.

- Ta bolest koja se sve više širi, sa jedne strane, apsolutni je nadzor celokupnog telekomunikacionog saobraćaja koji se dešava na internetu, to su naše finansijske transakcije, intelektualne ideje, interpersonalne veze, a sa druge strane, to su novi načini kontrole ovih tokova informacija, pokušaj nadziranja samog krvotoka globalne civilizacije - objašnjava Asanž.

On upozorava da ljudi moraju da budu svesni "nadolazeće distopije" i samim tim da izmene svoje ponašanje kako bi udruženim snagama mogli da dođu do ideja o tome kako da se borimo protiv toga.

- To je stvar političke svesnosti i samospoznaje - kaže on i dodaje da postoje dva načina borbe.

Prvi je da svoj način komunikacije prilagodimo rizicima koji postoje, da budemo mnogo oprezniji u komunikacijama i vezama koje se dešavaju u onlajn svetu, da budemo svesni da sve te informacije prikupljaju velike države poput SAD i prosleđuju ih državnim agencijama, ali i korporacijskim partnerima koji su povezani sa obaveštajnim agencijama i drugim državama.

Drugi način je, kaže Asanš, primena kriptografske tehnologije koja pruža zaštitu i od najmoćnijih država, kada se pravilno koristi.

- Neobično je što ni najjači politički i tehnološki um neke supersile nije u stanju da reši matematički problem koji stvori kriptografija, ako se pravilno koristi - naveo je Asanž.

Asanž smatra da ovakav razvoj situacije vodi do velikog kršenja ljudskih prava i militarizacije privatnih života.

- Militarizacija veza među ljudima rezultat je militarizacije sajber prostora. Dešava se masovno nadziranje gotovo celokupne internet komunikacije koja prelazi međunarodne granice, kao i države, ali i kruži unutar zemlje. To postavlja vojne i nacionalne obaveštajne službe u centar privatnih odnosa - među ljudima, kaže on.

- To je kao da imate vojnika koji spava ispod vašeg kreveta i sluša svaki znak pažnje koji uputite putem internet četa, imejla, SMS poruke ili u telefonskom razgovoru... Moramo kontrolisati ovu vojnu okupaciju organizovanim političkim pokretom i ispravnim naoružavanjem tog pokreta. A jedino oružje koje na internetu ima vrednost jeste kriptografsko oružje - smatra Asanž.

On je ukazao na činjenicu da u sajber prostoru, kada neki tekst obrišete iz novina ili neke druge onlajn arhive, on nestane bez traga.

- Ne samo da taj tekst prestane da postoji, već kao da nikada nije ni postojao. Oni nestaju jer neki ljudi pokušavaju da kontrolišu budućnost tako što će izmeniti sadašnjost da bi obrisali prošlost - kaže Asanž.

Rešenje za to on opet vidi u kriptografiji.

- Moguće je napraviti algoritam koji će bilo koji novinski tekst sabiti u potpuno jedinstven broj, tako da, ako taj članak bude promenjen, menja se i broj i nijedan drugi članak ne može imati isti broj - kaže Asanž.

- Poslednje dve godine svedoci smo izuzetne političke radikalizacije naših društava koja je povezana sa internetom zbog toga što i sam internet dovodi do neverovatne edukativne transformacije ljudi koji ga koriste - rekao je on i dodao da je ovo pre svega "vreme nezapamćene političke edukacije".

- Istovremeno, reakcija na to je uvođenje masovnog nadzora internet komunikacija. Te dve sile oblikovaće našu budućnost, naše mesto u budućnosti, svaki aspekt te budućnosti. Zajedno ćemo se boriti za našu slobodu i naše mesto u tom novom svetu. Nije izvesno da ćemo pobediti, ali nema drugog načina za nas - poručio je Asanž.

(Lj. V. / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA