SVINJSKI GRIP U BEOGRADU: 13 osoba obolelo, lekari savetuju vakcinaciju

Virus A(H1), poznatiji kao svinjski grip, izazvao je pandemiju u sezoni 2009/10. godine, ali je posle toga u cirkulaciji kao virus koji izaziva sezonski grip i u sastavu je vakcine protiv sezonskog gripa

  • 2

Kod dva pacijenta koja su lečena na Odeljenju pulmologije KBC "Zvezdara" u referentnoj virusološkoj laboratoriji Instituta "Torlak" u petak, 11. januara, dokazano je prisustvo virusa gripa A(H1), saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Kako se navodi, do sada je obolelo 13 osoba, i to devet pacijenata koji su bili na bolničkom lečenju i četiri zdravstvena radnika.

Gradski zavod za javno zdravlje obavio je epidemiološko istraživanje i preduzete su sve mere suzbijanja i kontrole epidemije.

Virus A(H1), poznatiji kao svinjski grip, izazvao je pandemiju u sezoni 2009/10 godine, ali je posle toga u cirkulaciji kao virus koji izaziva sezonski grip i u sastavu je vakcine protiv sezonskog gripa.

U kliničkoj slici obolelih dominira kašalj, povišena temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, odnosno simptomi karakteristični za ovo oboljenje, navodi se u saopštenju.

U saopštenju "Batuta" se dalje navodi da se na teritoriji Republike Srbije, kao i u Evropi, beleži još uvek niska aktivnost virusa gripa.

U cirkulaciji su dokazana sva tri tipa virusa ­-A(H1), A(H3) i B, koji su sadržani i u sezonskoj vakcini. Dominantan tip virusa u cirkulaciji je A(H3).

Iz ove ustanove poručuju da virus gripa u organizam ulazi preko sluznica nosa, usta i oka. Prenosi se direktno i indirektno rukama, dodirivanjem površina u okolini.

Grip traje u proseku oko nedelju dana i osnovni način lečenja je mirovanje, pravilna ishrana, unos dovoljne količine tečnosti. Na ovaj način se sprečava i mogućnost da inficiramo osobe u okolini.

Ukoliko se simptomi ne povlače, potrebno je javiti se lekaru. S obzirom na to da se radi o virusnoj infekciji, antibiotici nisu efikasni, i treba ih uzimati samo po preporuci lekara.

Iz "Batuta" još poručuju da ulazimo u period epidemijskog javljanja gripa, čemu doprinosi duži boravak u zatvorenom prostoru i nastavak školske godine i da je neophodno pridržavati se preporuka i primenjivati mere prevencije - često provetravanje prostorija, održavanje lične higijene, na prvom mestu higijene ruku, održavanje higijene prostora u kome radimo, boravak na otvorenom prostoru, umerena fizička aktivnost.

Kao mera prevencije preporučuje se vakcinacija raspoloživom vakcinom u Srbiji, koja sadrži komponente sva tri tipa virusa gripa registrovnih u Srbiji.

Vakcina ne pruža stoprocentnu zaštitu, ali, kako se navodi, dovoljno je efikasna da spreči komplikacije i da klinička slika gripa bude blaža. Vreme za sticanje imuniteta nakon vakcinacije je dve do tri nedelje, i treba se vakcinisati što pre, kako bi spremno ušli u epidemijski period.

Vakcinacija se posebno preporučuje hroničnim bolesnicima, gojaznim osobama, a na osnovu iskustava iz prethodnih godina, naročito deci uzrasta od šest do 59 meseci, kao i trudnicama u bilo kom trimestru trudnoće, uz obaveznu konsultaciju sa ginekologom.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • traveler81

    13. januar 2013 | 23:02

    Ljudi ne dozvolite da vas lece lekom Tamiflu, ima stetne nepovratne posledice. Potvrdjeno iz licnog iskustva na zalost!!!

  • ona

    13. januar 2013 | 14:21

    Ma kakvi...ja cekam magareci, koziji ili prepelicji grip...ovo sve je nista. Ne znam dokle ce da izmisljaju te gluposti... Bolestan si, leci se... a ne kao umiru.... Ko su ti pacijenti? Uglavnom babe i dede vec jednom nogom u grobu. Pa oni bi umrli i od macje dlake, a ne od obicne gripe!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA