BRUKA: Šarić finansirao pola srpske privrede!

Odbegli narko-bos "oprao" 1,7 milijardi evra kroz kredite čiji najveći deo nikad nije vraćen. Umesto toga, Šarić dobijao vlasničke udele u firmama koje tvrde da nisu znale da je novac "prljav"

  • 6

Amsterdamski investicioni fondovi "RI Eastern European Finance BV" i "Hypo Netherlands Corporate Finanse BV", preko kojih je, kako sumnja srpska policija, odbegli narko-bos Darko Šarić u Srbiji oprao milijardu i sedamsto miliona evra kroz dugoročno plasirane kredite, u spornom periodu klijentima su nudili tada najmanju kamatnu stopu u Evropi - od 1,85 odsto do 2,35 odsto, s grejs periodom od dve godine.

Zbog takvih povoljnih uslova, kredite, koji su nuđeni od početka 2006. pa do juna 2009, uzelo je 600 firmi. Policija je uspela da prikupi podatke i o ostalim korisnicima fonda "RI Eastern European Finance BV", koje je korisnicima u Beogradu nudila "Rajfajzen" banka.

KO JE UZIMAO KREDITE

Neke od tih firmi su:

"Dijamant Zrenjanin", "Porše mobiliti", "Aleksandar gradnja", "Nektar" Bačka palanka, "Vojvodina put" , "Merkator S" Novi sad, "C market", "Verano motors", "Vino Župa", "Putevi Užice", "Luka Beograd", "Nisal", "Rubin" Kruševac, "Preduzeće za puteve Beograd", "Habit farm" (uhapšenog, pa puštenog Radoslava Laleta Sekulića), FMP, "Veletabak" i druge.

Firme su novac pozajmljivale od spornih investicionih fondova povezanih sa Šarićem, ali one nisu znale da novac zapravo dolazi od narko-bosa i da su time učestvovale u pranju tzv. prljavog novca. U periodu kada su novac uzimale, on se činio povoljnim, tim pre što su investicioni fondovi nudili najniže kamate u Evropi.

Dobar deo tih kredita nije nikada vraćen, odnosno da se radilo o slučajevima direktnog dogovora, po kom bi Šarić na osnovu nevraćenog novca dobijao udeo u firmi tako što bi se taj udeo vodio kao vlasništvo banke, odnosno investicionog fonda.

Firme koje su uzele kredite, prema zakonu, ne mogu da budu krivično odgovorne za "pranje" novca, čak i u slučaju da se dokaže da novac potiče iz spornih investicionih fondova Darka Šarića, što je sada glavni zadatak holandske policije.

- U vreme kada su krediti odobravani, Darko Šarić je bio slobodan čovek i poslovna saradnja s njim u tom periodu ne može da predstavlja krivično delo, osim za one za koje se dokaže da su znali da se bavio švercom droge i pranjem para i da su svesno učestvovali u tome - kažu u MUP-u Srbije.

POČELO S RATKOM BUTOROVIĆEM

Prvi kredit koji je uzet od amsterdamske banke, koji je prema saznanjima policije poslužio za "pranje" Šarićevog novca, jeste onaj koji je dat Ratku Butoroviću, vlasniku novosadskog HTUP "Park" i FK Vojvodina.

Prvi trag ove najznačajnije istrage srpske policije bilo je finansiranje izgradnje popularnog naselja Belvil, čiji je vlasnik "Delta holding" Miroslava Miškovića.

Policija je otkrila transakciju od sto miliona evra između amsterdamske filijale HAAB i firme "Blok 67 Associates Beograd", koja je bila nosilac izgradnje popularnog naselja. Za ovaj posao na račun beogradske firme stigle su dve uplate, jedna od 81.566.000 evra, odobrena 2007. godine, i druga od 17.942.000 evra, uplaćena godinu dana kasnije.

Istovremeno, u saradnji sa austrijskim i holandskim kolegama, došlo se do sumnje da je spornih sto miliona evra zapravo novac Darka Šarića koji je on u amsterdamski investicioni fond ubacio sa tajnih bankovnih računa u Lihtenštajnu. U amsterdamskom fondu celokupna suma položena je kao depozit koji je odobren "Bloku 67". Od sto miliona kredita, fondu je vraćeno 8,5 miliona evra, pa je suvlasništvo nad delom Belvila preuzeo HAAB.

BANKAR MRVIĆ SVE ZNA

Policija smatra da bi ključni svedok ove istrage mogao da bude poznati bankar Vuk Mrvić, koji je u vreme kada su odobravani krediti bio direktor " Bloka 67".

Kredite vredne nekoliko miliona evra od spornih investicionih fondova dobio je i Milo Đurašković, vlasnik "Nibens grupe", koji je prema podacima policije, u poslovanje sa amsterdamskim investicionim fondovima uveo svoje preduzeće u Švajcarskoj "Kapa invset" preko koga je novac ubacivan u njegovu "Nibens grupu".

Direktor "Aleksandar gradnje" Vojislav Gajić kaže da je ta firma vratila "do poslednje pare" kredit koji je uzela. On je, takođe, dodao i da je iznenađen da se preko pomenutih investicionih fondova prao novac narko-bosa. On je potvrdio da je uzeo kredit i to preko "Rajfajzen" banke.

REAKCIJE: NISMO ZNALI ČIJI JE NOVAC

Direktor "Verano motorsa" Milan Vuksanović pak kaže da njegova firma nema ništa sa Šarićevim novcem.

- Uzeli smo kredit pod komercijalnim uslovima i tako ga i vraćamo. Nismo znali ni za kakve sumnje o pranju novca - dodao je on.

I u kruševačkom "Rubinu" kažu da nisu znali odakle novac potiče, potvrđujući da jesu uzeli novac od pomenutih investicionih fondova.

Reagovala je i "Rajfajzen" banka iz Beča koja je juče uputila saopštenje u u kome je demantovala informacije vezane za "pranje" novca Darka Šarića.

Stanka Pejanović, direktorka "Mercatora-S" i člana Uprave Grupe Mercator, takođe je demantovala umešanost ove firme u poslovanje sa Šarićem.

- U cilju pravovremenog i istinitog informisanja javnosti, a u vezi sa informacijom koja se pojavila u medijima na temu kreditiranja srpske privrede iz spornih izvora, ovim putem saopštavamo da Mercator-S d.o.o. posluje i vrši finansiranje isključivo sa renomiranim međunarodnim i domaćim bankama koje imaju dozvolu za rad Narodne banke Srbije. Svaki uzeti kredit podleže pregledu i odobrenju Narodne banke Srbije. Konkretan kredit koji je spomenut u medijima je potpisan sa Raiffeisen Bankom Beograd i RIEEF-om, koji je deo međunarodne Raiffeisen Grupacije.  Zbog toga odbacujemo bilo kakve insinuacije i povezivanje društva Mercator-S sa g. Šarićem - kaže u saopštenju Stanka Pejanović.

(M. B. / Izvor: Blic)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dejan

    22. januar 2013 | 08:29

    Smekerski nema sta...novac u investicioni fond iz Lihtenstajna kao depozit a onda kredit dugoročni...Jedini razlog zašto se on lovi je zato što evropljani to isto rade i smeta im konkurencija.Poćeo je da smeta ozbiljno..Da evropa nije naložila mi ga ne bi lovili u životu..

  • SveTac

    22. januar 2013 | 12:45

    covek za svaku pohvalu ajde da vidin koje od poluticara ista ulozio sem u svoj Dzep

  • Mrki

    22. januar 2013 | 10:11

    Cuvajte vi ovg momka ko oci u glavi..bice vruce:-)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA