DR PROPAST: Kraj zlatne groznice

Ako se mnoge visokozadužene zemlje koje imaju velike zalihe zlata odluče da ga prodaju kako bi smanjile svoj javni dug, to će dodatno oboriti cenu zlata

  • 0

Svi skokovi cena zlata u poslednjih nekoliko godina, od 800 dolara za uncu početkom 2009. do više od 1.900 dolara u jesen 2011, imali su obeležje prenaduvanog balona, kaže poznati ekonomista Nurijel Rubini, poznatiji kao Doktor Propast.

Rubini govori da su poklonici zlata koji su kombinacija paranoičnih investititora i onih čiji su politički ciljevi zasnovani na strahu bili veoma srećni kada su predviđali da će cena zlata ići naviše, do čak 5.000 dolara za nekoliko godina. Cene su od tada uglavnom padale.

U aprilu se zlato prodavalo za oko 1.300 dolara po unci, a cena je i dalje ispod 1.400 dolara, što je skoro 30 odsto manje nego na vrhuncu 2011.

Ima mnogo razloga zašto je balon pukao i zašto će se cene zlata verovatno kretati nadole ka nivou od 1.000 dolara do 2015.

Prvo, cena zlata ima tendenciju naglog rasta kada se pojave opasnosti u globalnoj ekonomiji.

Drugo, zlato je najbolje kada postoji rizik od visoke inflacije, odnosno kada raste popularnost zlata kao vrednosti koja se čuva.

Treće, za razliku od drugih firmi aktive, zlato ne obezbeđuje prihod.

Četvrto, cena zlata je naglo skočila kada su zbog monetarnog popuštanja realne kamatne stope postale negativne, niže od inflacije.

Peto, neki tvrde da je visoka zaduženost vlada gurala investitore ka zlatu pošto su državne obveznice postale riskantnije.

Šesto, neki ekstremni politički konzervativci, naročito u SAD, forsirali su zlato toliko da je to postalo kontraproduktivno.

(Telegraf.rs/ Izvor: B92, NIN)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA