Vlada u senci nije uobičajena u SAD, ali ova bi Trampu zadala velike brige: Evo koji su aduti demokrata

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 23 min.
  • 0

Dok Demokratska stranka traga za strategijom kojom bi osujetila agendu predsednika Donalda Trampa, rebrendirala partiju i povratila vlast, senatorka Elisa Slotkin nedavno je iznela intrigantnu ideju: formiranje paralelne vlade, odnosno vlade u senci.

Paralelna vlada, kako ju je zamislila demokratska senatorka iz Mičigena u intervjuu za Politico, mogla bi da se sastoji od najviših članova kongresnih odbora koji bi onda preuzeli vodeću ulogu u suprotstavljanju Trampovoj administraciji. To je uobičajena praksa opozicije u inostranstvu i mogla bi biti način da demokrate popune medijski prostor i pruže koordinisan odgovor na Trampove najluđe poteze. Ali… najviši članovi odbora?

Oni imaju svojih prednosti. Dobri su u "vraćanju svog vremena" i podnošenju proceduralnih predloga. Ali to nisu nova lica koja bi mogla da donesu svež, moderan imidž Demokratskoj stranci.

Predsednički kandidati, željni pažnje, takođe nisu pravi izbor za paralelnu vladu. Sve što kažu bilo bi analizirano kao samopromotivno, skrećući pažnju sa šireg zadatka koji partija ima pred sobom.

Kako onda najbolje formirati paralelnu vladu? Izabrati ostvarene ljude koji umeju jasno da govore i koji imaju kredibilitet da probuše često orvelovsku naraciju Trampove administracije. Ne ograničavati se samo na profesionalne političare. Postaviti široku osnovu. Ne povlačiti krute ideološke linije.

Kako bi takva paralelna vlada izgledala? Bil Šer, saradnik časopisa Politico Magazine, urednik rubrike politike u časopisu Washington Monthly i suosnivač emisije i podkasta „The DMZ“, koji vodi zajedno sa konzervativnim piscem Metom Luisom, sastavio je takvu vladu. Evo kako bi, po njemu, ona mogla da izgleda:

Samanta Pauer – državna sekretarka u senci

Samanta Pauer, Konferencija za medije Foto: Nikola Tomić

Samanta Pauer već dugo je snažan glas u američkoj spoljnoj politici, bilo dok je služila kao ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama za vreme Baraka Obame, ili kao administratorka Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) pod Džoom Bajdenom.

Često je ubedljivo govorila o širokom spektru humanitarne pomoći koju USAID pruža ranjivim ljudima širom sveta. Naravno, mora da se kaže "pružala", a ne "pruža", jer je Trampova administracija faktički zatvorila agenciju i otpustila sve zaposlene.

Kao poslednja osoba koja je dobila potvrdu Senata da vodi USAID, Pauer bolje od bilo koga zna kako će Trampove drastične promene u spoljnoj politici ugroziti živote i dugoročne interese Amerike.

Demokrate ne treba da zaziru od odbrane strane pomoći. Iako su neki demokratski stratezi na početku Trampovog drugog mandata upozoravali da je slanje novca u inostranstvo nepopularno i da se ne isplati boriti za to, ankete nakon gašenja USAID-a pokazale su suprotno. Prema istraživanju Pew Research Centra, 83% Amerikanaca podržava "obezbeđivanje lekova i medicinske opreme", a 78% podržava "obezbeđivanje hrane i odeće" ljudima u zemljama u razvoju. Samo 35% podržava ukidanje većine USAID programa.

Lina Kan, ministarka finansija u senci

Lina Kan Foto: Lev Radin / Zuma Press / Profimedia

Kao predsednica Savezne komisije za trgovinu u Bajdenovoj administraciji, Lina Kan je uzburkala korporativnu Ameriku agresivnim pristupom antimonopolskoj politici, što joj je donelo pohvale među progresivcima.

Ali i neki populistički republikanci bili su impresionirani. Tadašnji senator Džej Di Vens izjavio je prošle godine da je Kan "jedna od retkih osoba u Bajdenovoj administraciji za koju mislim da radi prilično dobar posao". Neposredno nakon Trampove inauguracije, bivši Trampov savetnik i podkaster MAGA pokreta, Stiv Benon, rekao je: "Bio bih veliki pristalica da Lina Kan ostane na funkciji, i voleo bih da dobije još više moći."

Sa populističkim kredibilitetom koji prevazilazi partijske granice, Kan je odlično pozicionirana da se suprotstavi sadašnjoj ministarki finansija, ospori Trampove bliske veze sa tehnološkim oligarsima poput Ilona Maska i argumentuje protiv Trampove ekonomske politike. Već je počela, gostujući nedavno na MSNBC-ju i nazivajući Trampove tarife ekonomskim "zločinom iz nehata" koji će "uništiti male biznise.

General Čarls Kju (C.Q.) Braun Mlađi, ministar odbrane u senci

Čarls Braun Junior Foto: Tanjug/AP

General Braun, još jedna žrtva Trampove kadrovske seče, bio bi odličan paralelni ministar odbrane. Kao drugi Afroamerikanac koji je služio kao načelnik Združenog generalštaba, Braun je postao meta sadašnjeg ministra odbrane Pita Hegseta, koji ga je obeležio kao lice programa različitosti, jednakosti i inkluzije – koje MAGA pokret prezire.

Zašto? Zbog događaja iz 2020. godine, krajem Trampovog prvog mandata, kada je Braun bio nominovan za komandanta Ratnog vazduhoplovstva. Nekoliko dana pre potvrde u Senatu, a neposredno nakon šokantnog ubistva Džordža Flojda, Braun je snimio dirljiv video o rasizmu i služenju u vojsci. Kada je potvrđen, Tramp je to proslavio kao "istorijski dan". Ipak, The New York Times je kasnije izvestio, pozivajući se na anonimnog predsedničkog savetnika, da je "u Trampovim očima... posle tog videa za generala Brauna nije bilo povratka".

Hegset je prošle godine objavio knjigu u kojoj je jasno nagovestio da želi da otpusti Brauna. "Da li je unapređen zbog boje kože? Ili zbog veštine?", zapitao je Hegset.

Ali Hegset nije baš oličenje meritokratije, a ni kompetencije. Uhvaćen je kako deli poverljive informacije preko nesigurnih aplikacija. Otpustio je tri bliska saradnika navodno zbog curenja informacija, iako je jedan bivši zvaničnik Pentagona u tekstu Politico-a rekao da je razlog koji je Hegset naveo "neistinit i lako opovrgljiv". Istraga New York Times-a otkrila je "svađe", "zastoje u birokratiji" i "rastuće nepoverenje prema hiljadama vojnika i civila koji rade u Pentagonu".

Kao član paralelne vlade, Braun bi bio snažan podsetnik da prava meritokratija nikoga ne isključuje zbog porekla i da kažnjavanje ljudi zbog govora protiv rasizma ne donosi veću efikasnost.

Letiša Džejms, ministarka pravde u senci

Letiša Džejms Foto: Tanjug/AP

Možda su najefikasniji demokratski akteri u SAD trenutno 22 demokratska državna tužioca koji osporavaju Trampove izvršne uredbe na sudovima. Ali samo jedna može da kaže da je dobila građansku parnicu zbog prevare protiv Trampove porodične firme i to sa presudom od 450 miliona dolara — i to je Letiša Džejms iz Njujorka.

To čini Džejms jedinstveno kvalifikovanom da tvrdi kako Tramp zloupotrebljava funkciju predsednika da bi se obogatio, dok istovremeno destabilizuje globalnu ekonomiju na štetu svih ostalih.

Džejms nije prestala da se sukobljava s Trampom na sudu. Pridruživši se brojnim kolegama, podnela je tužbe u kojima tvrdi da Bela kuća nema zakonska ovlašćenja da jednostrano uvede carine, demontira Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite ili povuče sredstva za javno zdravlje iz saveznih država. Takođe razmatra mogućnost podizanja optužnice za insajdersko trgovanje.

Trampova administracija je reagovala, izgleda odmazdom, otvaranjem istrage FBI protiv Džejms zbog sumnje na prevaru pri podizanju stambenog kredita. Dok većina predsednika ne bi komentarisala istrage u toku, Tramp je rekao novinarima u Ovalnom kabinetu da je Džejms "užasna, užasna osoba" i da misli da je ona "potpuni lopov". Nepokolebana, Džejms se pohvalila sa skoro dve desetine tužbi protiv Trampove administracije i odbacila istragu protiv sebe kao "ništa drugo do odmazdu".

Malo ko uspeva da se Trampu podvuče pod kožu kao Džejms. I dok su se mnogi drugi povukli kada bi se suočili s njegovim pretnjama, Džejms je uzor otpora.

Džon Tester, ministar unutrašnjih poslova u senci

Džon Tester Foto: CQ-Roll Call / ddp USA / Profimedia

Trampovo Ministarstvo unutrašnjih poslova započelo je rasprodaju javnih zemljišta zainteresovanima iz oblasti fosilnih goriva i rudarstva, ubrzavajući proces izdavanja dozvola na načine koji možda nisu u skladu sa zakonom, pod sumnjivim izgovorom "nacionalne energetske vanredne situacije". Da bi argumentovali protiv pustošenja javnih zemljišta, demokratama nije potreban neki obalski zaštitnik prirode. Potreban im je neko ko zna da govori jezikom ruralne Amerike.

Šta kažete na demokratu koji je 18 godina predstavljao jednu od najruralnijih saveznih država Amerike?

Vašington nije više toliko zabavan otkako je iskreni, sedmoprsti, farmer koji uzgaja pšenicu Džon Tester izgubio senatorsko mesto u Montani. Nije preživeo izbore 2024. godine (iako je, čudno, osvojio više sirovih glasova nego ikada ranije). Ali je tri puta pobeđivao.

Te pobede su delom došle jer je bio odani branilac javnih zemljišta i izgradio snažan zakonodavni dosije. Jedan od razloga zašto njegov dosije nije bio dovoljan za četvrti mandat jeste što je njegov republikanski protivkandidat koristio retoriku u odbranu javnog vlasništva nad zemljištem koja je bila vrlo slična njegovoj sopstvenoj.

Sada u prinudnoj penziji, Tester nije izgubio oštrinu. Govoreći za MSNBC u martu o uticaju Trampove trgovinske politike na ruralnu Ameriku, Tester je izjavio: "Pokušava da suprotstavi Ameriku svima osim Kini, Rusiji, Severnoj Koreji i Iranu, i to je čista budalaština."

Takav stav je potreban u kabinetu u senci.

Džon Bojd Mlađi, ministar poljoprivrede u senci

Džon Bojd Mlađi Foto: Liu Jie / Zuma Press / Profimedia

Poljoprivrednici, od kojih mnogi zavise od izvoza svojih useva da bi preživeli, dugo su bili rezervisani prema carinama, ali to ih nije sprečilo da budu naklonjeni Trampu. Jedan od retkih farmera koji nije bio naklonjen ni carinama ni Trampu je Džon Bojd Mlađi, osnivač Nacionalne asocijacije crnih farmera.

U martu je Bojd — u svom prepoznatljivom crnom kaubojskom šeširu — na CNN-u upozorio na "vanredno stanje za američke farmere", jer je "predsednik došao odmah na funkciju i izazvao gomilu haosa". U drugom nastupu, Bojd je izrazio žaljenje što njegova deca neće želeti da nastave porodični posao ako "ova administracija nastavi da otežava stvari".

Pre nego što je počeo da podiže uzbunu oko carina, Bojd je četiri decenije bio aktivan u borbi za finansijsku nadoknadu za crne farmere koji su bili diskriminisani u programu kreditiranja Ministarstva poljoprivrede. Imao je vodeću ulogu u kolektivnoj tužbi iz 1997, koja je rezultirala nagodbom iz 1999. godine i više zakonodavnih rešenja u narednim godinama, uključujući i najskoriju odredbu u Bajdenovom Zakonu o smanjenju inflacije, koja je predvidela 2,2 milijarde dolara za farmere pogođene diskriminacijom.

Kako demokrate pokušavaju da se ponovo povežu sa muškarcima — belcima, crncima i Latinoamerikancima — koji su skliznuli ka MAGA pokretu, Bojdova sposobnost da jednostavnim i svakodnevnim jezikom objasni uticaje javne politike mogla bi da bude vrlo korisna.

Mark Kjuban, ministar trgovine u senci

Mark Cuban Mark Kjuban / Foto: Wikimedia/Flickr/Gage Skidmore

Mark Kjuban, preduzetnik i bivši član žirija emisije "Shark Tank", uspeo je da unese prijateljskiji ton među milijardere. Prošle godine se na mreži X sukobio s Ilonom Maskom braneći programe za raznolikost, jednakost i inkluziju (DEI). Sada ima više od milion pratilaca na BlueSky platformi, gde poslednjih meseci upozorava kako će Trampove carine uništiti male biznise i kako će njegovo potkopavanje savezne pomoći za vanredne situacije štetiti ruralnoj Americi.

Kjubanu očigledno nije strano da se upušta u partijske borbe; bio je jedan od najistaknutijih pristalica Kamale Haris tokom predsedničke kampanje 2024.

Povremeno zauzima stavove koji iritiraju neke progresiste. Na primer, podržava Trampov deregulacijski pristup kriptovalutama (ali ne i Trampovo lično bogaćenje na njima) i veruje da bi Savezne rezerve trebalo da imaju mandat da smanje odnos federalnog duga prema BDP-u. Ali ovo je slučaj kada bi "veliki šator" bio koristan jer bi proširio spektar glasova koji diskredituju Trampovu agendu.

Bobi Olvera Mlađi, ministar rada u senci

Ekonomski tim kabineta u senci ne može da se sastoji samo od slavnih ličnosti i bivših državnih funkcionera. Demokratama su potrebni i ljudi koji zaista rade fizičke poslove, posebno kao protivteža Trampovim protekcionističkim politikama, koje i dalje imaju izvesnu privlačnost u radničkim zajednicama.

Jedan od sindikata koji se snažno protivi carinama je Međunarodni sindikat lučkih i skladišnih radnika (ILWU), koji predstavlja radnike na dokovima zapadne obale. Početkom maja, kako su carine na Kinu počele da smanjuju obim isporuka, sindikat je naveo da više od 230 njegovih članova traži posao, ali ga ne može naći.

Tu na scenu stupa Bobi Olvera Mlađi, predsednik ILWU, kao ministar rada u senci demokrata. Olvera je izabran za predsednika sindikata tek prošle jeseni, pa još nije poznato ime u širim krugovima. Ali bi vrlo brzo mogao postati oličenje toga kako Trampove carine štete američkim radnicima s kacigama na glavi — i verovatno bi bio više nego voljan da se sukobi s Republikanskom partijom.

Guverner Džoš Grin, M.D, ministar zdravlja i socijalne zaštite u senci

Džoš Grin Foto: Tanjug/AP

Guverner Havaja Džoš Grin, u suštini, već obavlja funkciju ministra zdravlja i socijalne zaštite u senci, s obzirom na to da često gostuje u televizijskim emisijama kako bi osporio skepticizam prema vakcinama koji širi aktuelni ministar Robert F. Kenedi Mlađi.

Grin je bio lekar pre nego što je postao guverner. Dok je ranije obavljao funkciju zamenika guvernera, predvodio je medicinski tim koji je sa vakcinama otišao na Samou, kako bi suzbio epidemiju malih boginja u kojoj je na kraju preminulo 83 ljudi, uglavnom dece. Grin nije oklevao da za te smrti direktno optuži dezinformacije koje je na Samoi širio Kenedi. Nije uspeo da blokira Kenedijevo imenovanje, ali nije ni posustao, kombinujući medicinsku stručnost sa neposrednim govorom u svojoj osudi Trampove administracije.

Na CNN-u ranije ovog meseca, Grin je upozorio na posledice koje bi plan Roberta Kenedija — da se za nove vakcine sprovode kontrolisane studije sa placebom — imao po godišnje vakcine protiv kovida i gripa:

"Jedan od problema je što virusi svake godine mutiraju. Ako uvedu nove protokole za dodatne placebo-studije, možete potpuno propustiti celu sezonu. To zaista deluje kao pokušaj da se stvari dovoljno odlože da bi se devastirala čitava disciplina vakcinacije. A to je ludost."

Džef Spek, ministar stambene i urbane politike u senci

Kabinet u senci ne bi trebalo samo da kritikuje Trampovu agendu — mora ponuditi i nove ideje koje odgovaraju izazovima današnjice.

Jedan od tih izazova je kako uspon onlajn trgovine i zabave isisava život iz centara američkih gradova. Ekrani nam omogućavaju da izbegavamo kupovinu u prodavnicama, obroke u restoranima i uživanje u izvođačkoj umetnosti uživo. Rezultat su slabije gradske ekonomije, budžeti i destabilizovano finansiranje lokalnog obrazovanja, javne bezbednosti i infrastrukture.

Demokrate bi trebalo da pruže veću platformu urbanisti Džefu Speku, jednom od najistaknutijih zagovornika dizajniranja gradova koji podstiču pešačenje. Autor knjige "Walkable City" ("Grad po meri pešaka"), Spek je poznat i po projektu redizajna centra grada Hemonda u Indijani, prikazanom u dokumentarcu "Walkable USA".

Spek takođe razume političke izazove promocije gradova po meri pešaka. U jednom prošlogodišnjem podkast intervjuu rekao je: "Na lokalnom nivou, pešačenje je odlična tačka ulaska u kvalitetno urbanističko planiranje. Ali na državnom i saveznom nivou … verovatno je bolje predstaviti ga kroz druge prizme, kao što su zdravlje, ekonomija i održivost."

Takođe ima upečatljive poruke koje pomažu: "Razlog zašto sada imamo drugu generaciju američke dece koja se očekuje da žive kraće od svojih roditelja … jeste to što smo iz svojih zajednica izbacili korisnu šetnju."

Gradonačelnik Nešvila Fredi O’Konel, ministar saobraćaja u senci

Fredi O'Konel Foto: Laura Thompson / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dok Spek govori o pogodnostima pešačenja, još jedan demokrata iz crvene države, koji zasad izmiče medijskoj pažnji, može da bude ključna figura za javni prevoz.

To je gradonačelnik Nešvila Fredi O’Konel, izabran 2023. godine na platformi podrške javnom prevozu.

Prošle godine je iskoristio svoj mandat i ubedljivo dobio gradski referendum kojim je odobreno povećanje poreza na saobraćaj radi finansiranja njegovog programa "Izaberi kako se krećeš", koji uključuje proširenje autobuske mreže, izgradnju trotoara i unapređenje bezbednosti na putevima. Prošlog meseca je dobio sudski spor koji omogućava da program ide dalje.

Dok Trampova administracija pokušava da smanji transportne grantove saveznim državama i gradovima, O’Konel bi bio idealan predstavnik da objasni kako bi to štetilo ne samo obalskim gradovima, već i američkoj unutrašnjosti.

Meri Bara, ministarka energetike u senci

Meri Bara Foto: Tanjug/AP

Izvršna direktorka Dženeral Motorsa Meri Bara je poslovna liderka iz Mičigena koja proizvodi električna vozila uz sindikalnu radnu snagu. Ko je bolji da pokaže da je budućnost čiste energije dobra za Ameriku i američke radnike?

Bara ostaje pri tranziciji GM-a ka "čistim" automobilima — nakon što je uložila 35 milijardi dolara tokom osam godina u taj projekat — uprkos Trampovom stalnom omalovažavanju električnih vozila i njegovim pokušajima da ukine poreske olakšice koje podstiču njihovu proizvodnju i prodaju. A njena opklada možda se isplaćuje, uz nesvesnu pomoć njenog rivala Ilona Maska. Kako je nedavno izvestio Blumberg, dok prodaja Tesle opada, GM je "sa 6% tržišnog učešća u EV sektoru u SAD početkom prošle godine skočio na 12% do kraja godine. Prodaja njihovih električnih vozila se udvostručila u 2024. i nastavila skoro istim tempom u prvom kvartalu 2025."

Istina, da bi demokrate uključile Baru u svoj tim, morale bi da zažmure na jedan veliki minus: Dženeral Motors je lobirao kod senatora da podrže zakon koji poništava kalifornijsko pravilo kojim se zabranjuje prodaja novih automobila i kamiona na benzin do 2035. godine (zakon koji su republikanci progurali kroz Senat ovog meseca, uglavnom duž partijskih linija — uz podršku senatorke Slotkin, inače iz GM-ove države — ignorišući mišljenje parlamentarnog savetnika da zakon podleže opstrukciji). Kompanija je ranije podržavala tu zabranu, ali sada smatra da je vremenski okvir previše agresivan.

Ipak, demokratama je i dalje potrebna pomoć da bi opravdale vladinu podršku za električna vozila. Republikanci brzo takvu podršku prikazuju kao subvenciju obalskim elitama na račun radničke klase. Kao najistaknutiji američki proizvođač koji pravi "čiste" automobile — i to bez razaranja državne službe u slobodno vreme — Bara je jedinstveno kvalifikovana da objasni kako je strategija električnih vozila neophodna da bi američka auto-industrija i njen sindikalni radnički korpus opstali u konkurenciji sa jeftinim kineskim električnim vozilima.

Guvernerka Kejti Hobs, ministarka obrazovanja u senci

Kejti Hobs Foto: Tanjug/AP

Jedna guvernerka iz crvene države koju bi demokrate trebalo da angažuju je Kejti Hobs iz Arizone, koja je 2022. godine pobedila protiv favoritkinje MAGA pokreta Kari Lejk, uprkos lošim predviđanjima. Kao i neki drugi demokratski guverneri koji se suočavaju s republikanskim zakonodavnim telima, Hobs većinu vremena provodi stavljajući veto — drži rekord u broju veta u Arizoni. Ali pošto je zakonodavno telo u Arizoni tesno podeljeno, njena veta uglavnom opstaju. I to je bilo ključno, naročito kada je reč o obrazovanju.

Tokom čitavog njenog mandata, pitanja obrazovanja stalno su je suprotstavljala republikanskim zakonodavcima. Samo ovog meseca, Hobs je stavila veto na zakon koji bi uskratio sredstva koledžima koji nude kurseve koji "povezuju savremeno američko društvo" sa "belinom, sistemskim rasizmom, institucionalnim rasizmom … rodnim identitetom, socijalnom pravdom, kulturnom kompetencijom, savezništvom" i nizom drugih pojmova koji su postali omiljene mete konzervativaca.

Hobs se takođe upustila u dugu borbu s republikancima oko univerzalnog vaučer programa za škole, koji je uveden pre nego što je ona stupila na funkciju. Trošak omogućavanja porodicama svih nivoa prihoda da koriste novac poreskih obveznika za privatno školovanje porastao je na više od 770 miliona dolara godišnje, čime se opterećuje budžet i odvlače sredstva od javnih škola. Hobs želi da ograniči pravo na vaučer na domaćinstva koja zarađuju manje od 200.000 dolara godišnje, ali republikanci to odbijaju.

Dok Trampova administracija vodi rat i protiv osnovnog i srednjeg obrazovanja i protiv visokog obrazovanja, Hobs može da pokaže kakve konkretne posledice ta agenda ima na terenu.

Džon Stjuart, ministarka za boračka pitanja u senci

Džon Stjuart, Jon Stewart Foto: Darwin Brandis / Shutterstock.com

Voditelj Dejli šoua i komičar Džon Stjuart oduvek je bio najvatreniji kada zagovara prava veterana i pripadnika hitnih službi. Na neki način, on već jeste ministar za boračka pitanja u senci.

Godine 2022. Stjuart je praktično sam naterao republikance u Senatu da podrže zakon poznat kao PACT Act, koji je imao za cilj da olakša pristup zdravstvenoj zaštiti za veterane izložene toksičnim supstancama. Nakon što je 25 senatora republikanaca odustalo od ranije podrške i filibusterom (parlamentarna taktika kojom poslanik ili grupa poslanika namerno odugovlače raspravu o nekom zakonu ili predlogu, često putem beskonačnog govorenja, s ciljem da spreče njegovo usvajanje ili odlaganje glasanja, op.aut.) blokiralo zakon, Stjuart se pridružio veteranima ispred Kapitola i gromoglasno rekao: "Navikao sam na laži. Navikao sam na licemerje… Ali nisam navikao na okrutnost." Ta brutalna tirada dovela je republikance u ćorsokak, pa su mesec dana kasnije ukinuli filibuster.

Kao član kabineta u senci demokrata, Stjuart neće imati problema da pronađe novo licemerje. Iako se Tramp takođe predstavlja kao prijatelj veterana, njegova administracija za boračka pitanja planira da smanji broj zaposlenih za 80.000. Asošijeted pres je izvestio: "To bi značilo otpuštanje desetina hiljada zaposlenih nakon što se VA proširio tokom Bajdenove administracije, delimično kako bi obezbedio usluge veteranima pogođenim bolestima povezanim sa toksičnim jamama, u skladu sa zakonom PACT iz 2022."

Ovog meseca, ProPublica je otkrila interne mejlove koji pokazuju da "lekari i drugi zaposleni u bolnicama i klinikama VA širom zemlje šalju često očajničke poruke centrali, u kojima upozoravaju kako će smanjenja štetiti nezi veterana", nakon što je VA "po zakonu PACT dobio obavezu da proširi negu i beneficije za veterane koji boluju od raka i drugih oboljenja izazvanih Agentom Oranž, toksičnim jamama i drugim toksinima."

Videćemo da li će do tih otpuštanja ipak doći ako Stjuart bude deo kabineta u senci.

Žizel Feterman, ministarka unutrašnje bezbednosti u senci

John Fetterman Džon Feterman Pensilvanija Foto: Tanjug/AP

Senator Džon Feterman postao je vrlo kontroverzna ličnost u Demokratskoj partiji. Njegove militarističke izjave u odbrani Izraela otuđile su progresivce. Procureli podaci bivših saradnika podigli su zabrinutost oko njegove sposobnosti da služi nakon dužeg boravka u bolnici zbog akutne depresije.

Ali njegova supruga, Žizel Feterman, nema te probleme i sama je upečatljiva ličnost. Kao nelegalna imigrantkinja koja je iz Brazila došla kao dete, Žizel se udala za Džona ubrzo nakon što je on postao gradonačelnik Bradoka, Pensilvanija. Da pomogne siromašnim stanovnicima Bradoka, osnovala je Free Store 15104, koji obezbeđuje hranu i odeću svima kojima je potrebna. Kako je njen muž sticao popularnost, ona je održavala duhovit profil na društvenim mrežama. Kada je Džon izabran za potpredsednika Pensilvanije, Žizel je za sebe skovala nadimak SLOP (Second Lady of Pennsylvania — druga dama Pensilvanije).

Od novembarskih izbora, aktivnost Žizel na društvenim mrežama se smanjila. Njen poslednji post na X (bivši Twitter) napisala je u februaru, braneći imigrante, ali ne pominjući direktno Trampovu deportacionu kampanju: "I dalje mrzim politiku, ali volim ljude i verujem da svi zaslužuju da se osećaju sigurno u svojoj domovini. A ako je tvoj dom ona koju si izabrao, onda i tamo treba da se osećaš sigurno."

Duhovitost je nestala, ali njeno duboko razumevanje položaja imigranata ostaje. Dok Tramp nastavlja svoju agresivnu deportacionu kampanju, malo ko u Americi može bolje da personifikuje i artikuliše šta se gubi kada se demonizuju ljudi koji su voleli Ameriku dovoljno da izaberu da u njoj i žive.

Bil Naj, zamenik direktora agenije za zaštitu životne sredine u senci

Bil Naj Foto: Jacob Giampa / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kako preneti hitnost klimatske krize običnim Amerikancima dugo je mučila demokrate i zaštitnike životne sredine. Niti je Al Gorova ozbiljnost, nagrađena Nobelovom nagradom za mir, niti je energični utopijski entuzijazam poslanice Aleksandrije Okasio-Kortez dala rezultate. Zašto ne probati sa Bilom Najem, poznatim kao "naučna faca"?

Ovaj inženjer sa leptir-mašnom koji je postao pisac komedija i voditelj emisije za decu, dugo spaja nauku i zabavu, a poslednjih godina koristi svoj talenat u borbi protiv klimatskih promena.

Kada je voditelj emisije "Last Week Tonight", Džon Oliver, želeo da zatvori dug segment o klimatskoj politici na vedar način, obratio se Naju za "jednu od njegovih zabavnih, laganih demonstracija". Naj je zapalio globus i šaljivo upozorio gledaoce: "Odrastite, bre. Niste više deca. Nije mi bilo teško da vam objašnjavam fotosintezu kada ste imali 12, ali sada ste odrasli i ovo je prava kriza."

U svojoj dokumentarnoj seriji "The End is Nye" primećuje: "Zašto svaki katastrofični film počinje nekim ko je na vlasti, a ignoriše naučnika?", Sada sebe naziva "Bil Naj, klimatska faca" i u vreme kada se partija žali na nemogućnost da dopre do mladih birača, možda bi bilo pametno okrenuti se faci sa 10 miliona pratilaca na TikToku.

Guvernerka Lora Keli, direktorka kancelatije za upravu i budžet u senci

Lora Keli Foto: Media Punch, MediaPunch Inc / Alamy / Profimedia

Nacionalni mediji dugo su obraćali pažnju na demokratske guvernere velikih država sa velikim ličnostima koji bi mogli da se kandiduju za predsednika SAD. Ljudi poput Grečen Vitmer iz Mičigena, Dž.B. Prickera iz Ilinoisa i Gejvina Njusoma iz Kalifornije. Zbog toga mnogi nisu ni primetili da demokrata upravlja jarko crvenom državom Kanzasa otkako je Lora Keli izabrana za guvernerku 2018.

Demokratski imidž ima ozbiljnih problema, ali Kelina uspešnost obara mit da je partija toliko otrovna da ne može da uspe u srcu zemlje. Keli bi bila idealan glasnogovornik za budžetsku politiku.

Prošlog meseca pokušala je da stegne budžet koji je odobrilo republikansko zakonodavno telo nizom veta na pojedinačne stavke, usmerenih na izdvajanja, ali ta veta nisu se nisu održala zbog republikanske supervećine.

Dok Tramp i republikanci u Kongresu planiraju da povećaju savezni deficit svojim zakonom o smanjenju poreza, Keli bi pružila ozbiljnost i kredibilitet bilo kojoj analizi saveznog budžeta i oštru sposobnost da raskrinka republikanske "maglovite" računice.

Majkl Kolins. ministar za nacionalnu bezbednost u senci

Majkl Kolins iznenada traži novi posao, a mesto ministra nacionalne bezbednosti u senci mu dobro pristaje. Do skoro je bio vršilac dužnosti predsednika Nacionalnog Saveta za bezbednost u Trampovoj administraciji. Ali napravio je grešku što je dao nezavisnu, profesionalnu procenu obaveštajnih podataka koja se nije slagala s onim što je predsednik želeo da čuje.

Tramp tvrdi da prilikom deportacije Venecuelanaca nije dužan da im pruži pravičan sudski postupak jer vlada Venecuele koristi članove bande Tren de Aragua za pokretanje "invazije". Međutim, procena Nacionalnog Saveta za bezbednost od prošlog meseca zaključuje da vlada verovatno nije usmeravala nijednu aktivnost bande, što je urušilo Trampov pravni slučaj i izazvalo gnev ekstremno desničarske teoritičarke zavere Lor Lumer, koja je zahtevala smenu čelnika Saveta. Manje od mesec dana kasnije, direktorka Nacionalne obaveštajne agencije Tulsi Gabard udovoljila je ovom zahtevu i otpustila Kolinsa i njegovog zamenika.

Bivši zvaničnik Nacionalnog Saveta za bezbednost, Džonatan Panikof, branio je njih dvojicu kao "neverovatne lidere i profesionalce obaveštajne zajednice, a ne političke igrače", i rekao za Gabard-Lumer kampanju: "Sve što umanjuje nezavisnost Saveta zato što kreatori politike ne vole nezavisne zaključke do kojih dolazi, jeste upravo definicija politizacije koju oni osuđuju."

Kolins ne samo da može da donese gotovo 30 godina iskustva u obaveštajnoj službi u ulogu u senci, već i da podeli intimne detalje o tome kako Trampova administracija tretira obaveštajnu zajednicu i guši iskrene analize.

Abigejl Spanberger, šefica CIA u senci

Abigejl Spanberger Foto: Tanjug/AP

Kabinet u senci trebalo bi  da izbegava aktivne kongresmene zaglavljene u "bezbednosnom balonu" Vašingtona, pa je korisno što je Abigejl Spanberger nedavno napustila Kongres da bi se kandidovala za guvernerku Virdžinije.

Spanberger je jedna od rastućih zvezda partije i ima dobre šanse za pobedu u novembru. Centar za politiku Univerziteta Virdžinija ocenjuje trku kao "sklonu demokratama" i opisuje bivšu kongresmenku iz promenljivog okruga kao "iskusnu u konkurentnim izborima". Tokom svojih šest godina u Kongresu, Spanberger je bila ozbiljna zakonodavka koja je mogla da sarađuje sa članovima obe strane.

Najvažnije za senčni Kabinet je da je Spanberger bila tajni agent CIA pre nego što je ušla u javnu službu i duboko poznaje svet špijunaže. "Znam žargon. Znam jezik. Znam kulturu", rekla je u intervjuu za Asocijated Press nakon što je postavljena u Odbor za obaveštajne poslove Predstavničkog doma.

Takođe poznaje politiku i mogla bi da govori o tome kako će Trampov politizovani pristup nacionalnoj bezbednosti uticati na sposobnost CIA da funkcioniše širom sveta.

Ben Stajn, predstavnik za spoljnu trgovinu u senci

Ben Stajn Foto: APEX / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Za dozu prave ekonomske snage, demokrate bi trebalo da urade sve što mogu da dovedu najpoznatijeg protivnika carina: dugogodišnjeg Trampovog pristalicu Bena Stajna.

Znate Stajna između ostalog iz filma "Ferris Bueller’s Day Off" gde je glumio monotonogi nastavnika ekonomije u srednjoj školi koji pita "ima li iko... iko" da li zna za Smut-Houli tarifu koja nije zaustavila Veliku depresiju.

Ali to nije bio samo glumački posao. Stajn, bivši pisac govora za Ričarda Niksona u Beloj kući, dugo je bio konzervativni komentator koji zagovara ekonomiju slobodnog tržišta. Godine 2018. Nacionalna trgovinska federacija ga je uključila u TV reklame koje su ponovo prikazivale njegovu najpoznatiju ulogu, pritiskajući Trampa da odustane od carina. "Tarife dižu cene stvari koje Amerikanci kupuju svakog dana", Stajn predaje razredu. "Trgovinski ratovi ne funkcionišu. Nikada nisu funkcionisali." Pošiljalac i poruka treba da odgovore na ovaj trenutak.

Niki Glezer, administrator za mala preduzeća u senci

Niki Glezer Foto: Tanjug/AP

Šta je komičar nego preduzetnik malog biznisa i putujući prodavac sadržaja?

Naravno, vrednost Niki Glezer u demokratskom kabinetu u senci nije u njenom dubokom znanju o tome kako državne regulative utiču na mala preduzeća. Njena snaga je što je postala Amerika’s Roaster-in-Chief (glavni kritičar slavnih), koja bez straha raskrinkava najveće zvezde, od Toma Brejdija do Aleka Boldvina.

I dok njena seks-pozitivna komedija nosi feminističke tonove, ona je dobrodošla gošća na najvećim "testosteronskim" podkastima kao što su Joe Rogan Experience i Theo Von, koje slušaju mladi muškarci kojima demokrate žarko žele da se obrate.

Nije poznata po političkom humoru, ali kada se upusti u to, udara pravo u metu. Jednom je, gledajući pravo u En Kulter, izjavila: "Jedina osoba koju ćeš ikada usrećiti jeste Meksikanac koji kopa tvoj grob." Govoreći o tome zašto mora da nosi šminku da "izgleda kao žena" u svom stand-up specijalu "Someday You’ll Die," primetila je: "Ako bih te zamolila da nacrtaš nasmejano lice, a onda rekla: 'Sad napravi da to bude devojka'... ti ga ne bi nacrtao tako da drži manje novca. Samo bi nacrtao trepavice."

Ako demokrate žele nekoga ko može da nokautira Trampa ili bilo kog od njegovih predstavnika — bilo da je reč o politici prema malim preduzećima ili bilo čemu drugom — teško će naći boljeg borca.

(Telegraf.rs)

Video: Tek izlegli mladunci papagaja dobijaju svoj prvi obrok na kašičicu u Beo Zoo vrtu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA