DA LI JE MOGUĆE: Putnici nestalog boinga 777 su još živi?

Džon Jang, vođa divizije koja učestvuje u nalaženju aviona „Malezija erlajnza“ sa 239 ljudi, dao JE novu nadu njihovim porodicama i prijateljima, ali im i produžio agoniju, jer je akcija i dalje neuspešna

  • 4

Putnici i članovi posade „boinga 777“, koji je pre tačno dve nedelje nestao bez traga negde na putu između Kuala Lumpura na Maleziji i Pekinga, možda su još živi!

To su juče saopštili australijski zvaničnici nakon što su u četvrtak krenuli u opsežnu pretragu južnog dela Indijskog okeana, gde su pomoću satelitskih snimaka prepoznata dva objekta u moru za koje se sumnja da su ostaci letelice. Međutim, zamenik premijera Australije Tonija Abota Voren Trus juče je istakao da spasilačke ekipe ipak nisu uspele da identifikuju misteriozne predmete.

Zvaničnici Uprave australijske pomorske sigurnosti (AMSA) istakli su da je njihova misija počela u četvrtak u Indijskom okeanu i da je njen glavni cilj pronalazak ostataka letelice.

- Želimo što pre da nađemo te objekte jer bi mogli da budu trag i odvedu nas do ljudi koji se još mogu spasti - rekao je Džon Jang, generalni direktor Divizije za urgentne akcije iz AMSA.

Londonski dnevnik Telegraf tvrdi da je došao u posed svih snimaka razgovora posade aviona s kontrolom leta. Audio-zapise već je preslušao Stiv Lendels, bivši pilot „Britiš ervejza“, koji je ponudio svoje mišljenje o prirodi komunikacije s kontrolom leta.

U celoj komunikaciji od potpune rutine ističu se dve situacije. Prva je ona kad je kopilot Farik Abdul Hamid u 1.07 posle ponoći obavestio kontrolu da avion leti na krstarećoj visini od 35.000 stopa (oko 11.500 metara). Ta poruka bila bi rutinska, ali je zapravo bila potpuno suvišna, jer je identičnu poruku poslao i šest minuta ranije!

Druga situacija, koja je glavni razlog zašto postoje sumnje da je nestanak aviona bio osmišljen, jeste činjenica da se gubitak komunikacije i oštri zaokret udesno dogodio za vreme prebacivanja kontrole leta s Kuala Lumpura na Ho Ši Min. Transponder aviona onesposobljen je samo dve minute nakon poslednje poruke.

- Da sam ja hteo da otmem avion, to bi bio trenutak u kojem bih to učinio - rekao je Stiven Badzigen, još jedan bivši zaposleni „Britiš ervejza“, takođe iskusni pilot „boinga 777“: - To je jedini trenutak u letu kad avion možda ne bi bio vidljiv s tla.

(Telegraf.rs / Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • PrinciP

    22. mart 2014 | 15:26

    Mogu da pronadju jednog coveka sa satelitima i letecim dronama a ne mogu jedan avion koga vi lazete?

  • KOS

    23. mart 2014 | 03:26

    Spisak putnika je odgovor.Dva Inzinjera superprovodnika i jedan masinski sasvim slucajno pred sam let ostavio oporuku.Cudan sastav profesija u tom avijonu ili koisidencija,skoro svi se bave naukom i istrazivanjem osim nekoliko slucajnih putnika tek toliko da se skrene stvar.Experiment.Kvanta fizika ili nesto slicno je pikusano da se uradi sa avionom,telefoni jos rade kod putnika koji su nestali. Responderi avona ocito nerade. Oni koji rade u avio industriji znaju da se nemogu bas svi iskljuciti,jer i oni na crnoj kutiji salju signal. Sateliti i sve miguce tehnologuje nemogu pronaci avion jer nepoznaju vreme.....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA