Radujete se proleću, a oni vas vrebaju iz trave: Ako ste neoprezni, možete zaraditi i tešku bolest

Krpelj može ostati u koži i više dana, sve dok se ne nasisa krvi, posle čega napušta domaćina

  • 4

Proleće polako stiže, a s njim i krpelji i zato budite oprezni. Kako prepoznati simptome, šta uraditi i kada postaje kritično, pitanja su čije ćete odgovore pronaći ovde.

Ovako se pravilno VADI KRPELJ! (VIDEO)

Krpelj se hrani krvlju životinja i čoveka. U prirodi ih ima na travi, žbunju i drveću. Aktivni su u proleće i leto, a posebno u maju i junu. Ubod krpelja je bezbolan tako da se primeti tek pošto se prikači za kožu, jer mesto uboda počinje da svrbi.

Krpelj može ostati u koži i više dana, sve dok se ne nasisa krvi, posle čega napušta domaćina.

Ako primetite krpelja u koži, javite se lekaru da ga što pre ukloni. Obavezno pratite svoje zdravstveno stanje mesec dana posle uboda. Ako vam se bilo gde na telu pojavi crvenilo, poraste vam temperatura, zabole vas glava, mišići i zglobovi, uvećaju vam se limfne žlezde, javite se lekaru.

Krpelji mogu biti prenosioci više zaraznih bolesti, a u našoj zemlji je dokazano samo prenošenje lajmske bolesti. Njen uzročnik se zatiče u telu više vrsta krpelja, mada ima i onih koji nisu prenosioci bolesti.

Printskrin: Facebook/Wonderful Nature And Wildlife Printskrin: Facebook/Wonderful Nature And Wildlife

Važno je pravilno i blagovremeno izvaditi krpelja iz kože. Ne znači svaki ubod zaraženog krpelja prenošenje infekcije jer ona zavisi od više faktora. Što je duže zaraženi krpelj boravio u koži, to je veći rizik od obolevanja.

Smatra se da zaražene odrasle jedinke u koži treba da provedu više od 24 sata da bi prenele infekciju, dok kod mlađih krpelja to vreme može da bude i svega nekoliko sati.

Ako ne možete da odete lekaru, krpelja izvadite pincetom, ali po mogućstvu da obuhvatite i rilicu, i lagano povucite naviše. Mesto uboda obavezno dezinfikujte alkoholom. Ukoliko niste uspeli da odstranite celog krpelja, zaostali deo izvucite pomoću sterilisane igle.

Krpelja nikako ne smete čupati niti na njega stavljati neko hemijsko sredstvo ili izvor toplote (alkohol, benzin, ulje, lak za nokte, upaljena cigareta). Sve to može provocirati krpelja da se uvuče još dublje pod kožu ili da izbaci svoj crevni sadržaj i time ubrza prenošenja infekcije.

Foto: Wikipedia/ Evanherk Foto: Wikipedia/ Evanherk

Kako izbeći krpelja?

1. Pošto je često nemoguće izbeći staništa krpelja, krećite se betonskim stazama, zaobiđite nepokošenu travu i žbunje, i ne sedite u travi.

2. U prirodi nosite kapu, svetlu odeću dugih rukava i nogavice uvučene u čarape, a na nezaštićene delove kože nanesite neko sredstvo.

3. Sredstva protiv insekata koristite isključivo prema uputstvu proizvođača, a za decu do dve godine samo mehaničke metode.

4. Kada se vratite kući, skinite svu odeću i istresite je u kadu, kosu iščešljajte gustim češljem i pažljivo pregledajte celo telo.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/eVršac)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • M2

    11. mart 2017 | 21:00

    Kako seljaci prezive prolece?

  • Mirko&Slavko.

    12. mart 2017 | 08:39

    Мог брата пре више год.ујео крпељ и добио менингоенцефалитис,(тежак вид упале мозга)и једва остао жив.Био је млад,јак па се организам сам изборио.Богу хвала нема никакве последице.

  • Sik

    11. mart 2017 | 20:31

    Običan špric je dobro rešenje. Vakum ga izvuče bez problema.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA