Prelepa zgrada narodne biblioteke je planula, ali to nije moralo da se desi te 1941. O ovome nas nisu učili na časovima istorije!

Još 1939. se prvi put pojavio plan za evakuaciju najvrednijih dragocenosti sa Kosančićevog venca, ali transport nikada nije krenuo

  • 2

U rano jutro, u nedelju 6. aprila 1941. godine, u nacističkom bombardovanju Beograda, sravnjeno je sa zemljom jedno od najlepših zdanja tadašnjeg Beograda - Narodna biblioteka Srbije na Kosančićevom vencu. Postojao je plan za evakuaciju ovog objekta, ali da je bio promenjen u poslednji čas!

Otkrivena jedna od najvećih tajni naše kulture: Hteli su da unište srpski kod!

PRAVO ČUDO USRED SRBIJE: Kalina je najmlađi član biblioteke ikada, ima samo pet meseci! (FOTO)

VEKOVIMA SU PLJAČKALI SRBIJU: Otkrivamo gde se danas nalaze najveće srpske dragocenosti! (FOTO)

Realnost rata i činjenica da bi Hitlerova Nemačka mogla da uskoro napadne Jugoslaviju postojala je u svesti zvaničnika Beograda i Narodne biblioteke još od 1939. Još se tada prvi put pojavio plan za evakuaciju najvrednijih dragocenosti sa Kosančićevog venca, ali transport nikada nije krenuo.

Lokacija na koju je trebalo smestiti dela iz Narodne biblioteke stalno je menjana, a nakon puča 27. marta konačno je dogovoreno da fond bude izmešten do 10. aprila. Bibliotečki fond je spakovan u 150 sanduka, rukopisi odvojeni u 38 sanduka, a stara periodika u 22 sanduka.

Foto: Wikipedia/Михаило Грбић Foto: Wikipedia/Михаило Грбић Mesto na Kosančićevom vencu gde je bila Narodna biblioteka do uništenja 6. aprila 1941. godine

Ponovo preokret

Odnekud, 3. aprila usledila je naredba ministra prosvete Miloša Trifunovića da se odustane od evakuacije, ne samo Narodne biblioteke, već ustanova kulture uopšte jer vojska ne može da priušti da izdvoji "nijedna kola, nijedan vagon".

Nakon toga, jedino što su zaposleni u biblioteci mogli da urade, bilo je da dragocenosti sklone u podrum.

Nakon 6. aprila pokazalo se da podrum nije bio dovoljan da zaštiti kulturno blago Srbije.

Zgrada na Kosančićevom vencu je pogođena "tek" u trećem vazdušnom napadu, oko 15 sati i 30 minuta i to samo jednim zapaljivim fosfornim štapićem. Vatra je dugo tinjala, a zgrada je bila zaključana. Kako u haosu koji je nastao niko nije bio tu da pokuša da ugasi plamen, jednom kada se rasplamsao, progutao je sve.

Foto: Wikipedia/public domain Foto: Wikipedia/public domain Ostaci spaljene knjige u nemačkom bombardovanju 6. aprila 1941. godine

Uništen je književni fond od oko 500.000 svezaka, kao i zbirka od 1.424 ćirilična rukopisa i srednjovekovne povelje, kartografska i grafička zbirka, turska dokumenta o Srbiji, novine, periodika, celokupna prepiska značajnih ličnosti iz kulture i političke istorije Srbije i Jugoslavije...

Kako su izgoreli i katalozi nikada zapravo nije tačno utvrđeno tačno kakvo je sve blago nestalo tog 6. aprila 1941. godine. Pouzdano se zna samo da sa zgarišta nije izvučena nijedna cela knjiga, a spasene su samo one koje u tom trenutku koje, iz najrazličitijih razloga, nisu bile u zgradi.

Stariji žitelji Kosančićevog venca još i danas će vam ispričati da je požar na broju 12 trajao danima. Ironično, poslednje su stradale najvrednije knjige... upravo one sklonjene u podrum u kome nikada nisu dočekale evakuaciju.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ocajnono pero

    10. april 2017 | 13:41

    Procitao sm neke cinjenice, a ppnesto saznao i od drugih i ne znam da li su apsolutno tacne, ali mozda bi istrazivacko novinarstvo bi moglo pozabaviti tim. Naime u zapisima nemackih oficira tvrdi se da biblioteka nije bombardovana i da je unistena po ulasku Nemaca u Beograd, a da su u medjuvremenu sve vredne knjige stare zapise i gomile drugih dokumenata utovarili u stotinsk sanduka i sve odnrli u Nemacku. Nvodno srpski istoricari imaju saznanja i dokaze za to, ali niko nikada nije napravio popis nestale imovine niti je pptrazivao niti je trazena ratna odsteta. Zasto to bi nam trebali odgovoriti? Prrdlazem Trlegrafu da pokrene inicijativu prikupljanja sredstava od strane gradjan i izdvajanjem jednog dinara od prodatog primerka za obnovu i izgradnju iste zgrade biblioteke kao one koj je unistena. Smatram d to dugujemo sebi i svojim naslednicima.

  • Slobodan Vracar

    10. april 2017 | 14:01

    Poljaci i Nemci su rekonstruisali citave gradove a mi nemozemo jednu zgradu.Treba traziti pomoc od nemacke vlade ili njihovih privrednika i rekonstruisati staru zgradu biblioteke.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA