Potraga za ostacima Singidunuma na Studentskom trgu: Trolejbusi će biti pomereni

Da bi stručnjaci Arheološkog instituta, krenuli sa radom, potrebno je izmestiti saobraćaj iz ovog dela gradskog jezgra, što se još nije dogodilo

  • 2
arheolog, arheolozi, arheološko nalazište, iskopine Foto: Shutterstock

Arheološka istraživanja na Studentskom trgu, prvo najavljena za proleće, pa odložena za leto, još uvek nisu počela.

Da bi stručnjaci Arheološkog instituta, koji je izabran na tenderu za obavljanje ovog zahtevnog posla, krenuli sa radom, potrebno je izmestiti saobraćaj iz ovog dela gradskog jezgra, što se još nije dogodilo, prenose novosti.rs.

Projektom je predviđeno da arheolozi rade na Studentskom trgu ispred zgrada od broja 1 do 13 i na okretnici trolejbusa, na prostoru od oko 200 kvadrata.

Dok budu trajali radovi, mreža trolejbusa biće pomerena ka Vasinoj ulici, a nadležni su najavili da neće biti većih izmena saobraćaja i da je vrednost radova 41,5 miliona dinara.

Ostaci Singidunuma iz 3. ili 4. veka

Upravo od arheoloških iskopina zavisi da li će na tom mestu biti muzej ili podzemna garaža. Arheolozi veruju da će na ovom prostoru pronaći vredne ostatke drevnog Singidunuma iz trećeg ili četvrtog veka.

- Nezavisno od toga šta je u planu da se gradi, potrebno je u centralnim delovima užeg gradskog jezgra raditi arheološka iskopavanja na svim lokalitetima. Singidunum je očuvan ispod centralnog dela Beograda i to je ono što se pouzdano zna. Tako je i na Studentskom trgu - objašnjava Stefan Pop Lazić, naučni saradnik Arheološkog instituta.

On veruje da će njegove kolege ovde pronaći ostatke rimskog Singidunuma i prezentovati ih kada utvrde tačne pozicije zidova, ulica i ostataka arhitekture.

Prema njegovim rečima, gradske vlasti će konsultovati arheologe kao i Gradski i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. Planirano je da radovi traju šest meseci i biće samo na prostoru kolovoza, kako bi se utvrdilo da li je tu moguće izgraditi podzemnu garažu.

Zaštita rimske arhitekture

- Mi ne osporavamo gradnju garaže. Nama je jedino važno da ne budu ugroženi ostaci, odnosno da budu prezentovani. Ne ulazimo u to da li postoji neko građevinsko rešenje da se izgradi garaža, ali da na svom mestu ostane zaostavština rimske arhitekture - kaže Pop Lazić.

Kada arheolozi završe svoj posao, od nađenih artefakata trebalo bi da se napravi muzej na otvorenom. Prostor bi bio ograđen i prilagođen posetiocima. Planirano je da se postavi rampa kako bi ljudi silazili na taj nivo od dva ili tri metra u zemlju, da prošetaju i vide sve ono što je nekad bilo u prestonici.

Ako ispod Studentskog trga ne bude bilo nikakvih drevnih ostataka iz rimskog Singidunuma, na ovom prostoru počeće gradnja podzemne garaže. Planirano je da na tri podzemna nivoa bude mesta za oko 700 automobila.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Cane

    18. avgust 2021 | 20:45

    Samo tiho. Ako Rimljani pocnu da rezonoju kao Balkanci trazice da se vrate na svoja ognjista.

  • Profa

    18. avgust 2021 | 14:45

    Tender za iskopavanja? Pa to moze samo institut da radi,nisu valjda mislili privatnicoma da daju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA