
Jedan od najpoznatijih katoličkih redova deluje u Beogradu: Znate li ko su franjevci?
Vekovima su u Beogradu prisutni franjevci. Veruje se čak i da je franjevački samostan 1521. godine, nakon turskog osvajanja, pretvoren u jednu od beogradskih džamija.
Ovaj katolički monaški red, koji živi po pravilima kakve je propisao Sveti Franjo Asiški (1182–1226), i danas je u Beogradu veoma živ i deo je provincije u Bosni, jedne od 110 provincija Prvog franjevačkog reda u svetu i pete po brojnosti.
"Franjevački samostan u Beogradu, u Bregalničkoj ulici, pripada Provinciji Bosne Srebrene sa sedištem u Sarajevu. Godine 2006. samostan je slavio 80. godišnjicu otkako je sagrađen i useljen 1926. Naredne, 1927. godine, uz samostan u Beogradu osnovana je župa za vernike katolike. Crkva Svetog Ante Padovanskog u Beogradu podignuta je i otvorena 1932. godine. To je veliko zdanje, arhitektonski lepo izvedeno po nacrtu poznatog slovenačkog arhitekte Jožeta Plečnika", navodi se na sajtu Beogradske nadbiskupije.

Kao što smo naveli, stari franjevački samostan verovatno je stradao još u vreme turskog osvajanja Beograda, 1521. godine. Tada su Turci pretvorili crkve u džamije, što je sudbina koja je zadesila i franjevački kompleks.
"Godine 1514. pominje se jedan franjevački samostan u Beogradu, u starom delu grada zvanom 'imaret'. Taj samostan Turci su porušili i 1521. na istom mestu sagradili džamiju. Godine 1727. dobijena je dozvola za gradnju novog samostana, sada podignutog u čast Svetog Ivana Kapistrana, branioca Beograda", navodi Beogradska nadbiskupija.
Nakon što su se Austrijanci 1739. povukli iz Beograda, za njima su krenuli i franjevci, koji su podigli samostan u Zemunu.
Danas je to Franjevački samostan Svetog Ivana Krstitelja i Antuna u zemunskom gradskom parku.

Inače, kao što smo već pisali, kada smo spominjali bogato versko nasleđe Zemuna, boravak franjevaca vezuje se za 13. vek. Kao i u Beogradu, turska osvajanja su zbrisala franjevce iz Zemuna.
Dakle, ponovna pojava franjevaca u Zemunu događa se 1739. godine, kada se fratri sa Austrijancima povlače iz Beograda.
Za ovaj samostan vezuje se i podatak da je njegovu obnovu pomagao knez Miloš 1836. godine.
Kao i Crkva Svetog Antuna Padovanskog, i ovo je značajan spomenik kulture, a današnji izgled kompleksa potiče iz 1830. godine.
Osim franjevaca u Beogradu (Beogradska nadbiskupija, stari deo grada) deluju i muški redovi isusovaca i lazarista, kao i ženski Isusove Male sestre i Kćeri hrišćanske ljubavi.
(Telegraf.rs)
Video: Prva crkva koja je sagrađena na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sekula
Pa to svi znaju. Grobari
Podelite komentar