
U hramu su svi dobrodošli, sveštenik će svakog da sasluša: Ovako kuca srce pravoslavne zajednice u Obrenovcu
Pravi je izazov organizovati duhovni život jedne užurbane beogradske opštine, u vreme kada dan prolazi u "trci" između doma, posla, obaveza i ono malo slobodnog vremena koje nam preostane za porodicu i prijatelje. Ali svi kad tad žele da zastanu, pronađu duhovni mir, društvo koje će ih ispunjavati, molitvu koja će ih uzdići...
Crkva Silaska Svetog Duha na apostole u centru Obrenovca svojom veličinom i položajem kao da poručuje prolaznicima da zastanu. Ući i pomoliti se korak je više, a bogat verski život počinje u crkvenom domu.
"U našoj crkvenoj opštini mi imamo dosta službi koje rade, pored crkvenih horova imamo Kolo srpskih sestara, koje u ovom gradu, ali i šire vrši karitativnu delatnost.
Pored toga imamo i Svetosavsku omladinsku zajednicu, koja je ovde u službi da pomogne bez obzira na to koja se akcija vrši, oni su tu stalno u crkvi, okupljaju se, dolaze, i ako postoji potreba za neku pomoć, oni su tu da prvi priteknu", priča nam jerej Slađan Filipović.

Duhovnik mora biti spreman da sasluša potrebe svog naroda i da pojedince izvede na pravi put. Razgovor i ispovest su ključ.
"Mi se trudimo da u našem hramu svi budu dobrodošli, da svako ko dođe na razgovor, ko ima pitanje ili potrebu za ispovesti uvek može da se nađe sa svojim sveštenikom u crkvi ili parohijskom domu.
Posle svetog bogosluženja u našem crkvenom domu uvek cirkuliše stotinak ljudi, bilo da je to hor ili ljudi koji se skupljaju da produže svetu liturgiju. Na to smo veoma ponosni, ono što je veoma važno jeste da je crkva ispunjena svim generacijama, od dece do starijih ljudi, što u ranijem periodu nije baš bilo tako", ističe otac Slađan.
Crkva je uvek ispunjena dušama.

"Zahvaljujući Svetosavskoj omladinskoj zajedinici i Kolu srpskih sestara mi, slava Bogu, uvek imamo punu crkvu i narod dolazi. Ono što je veoma važno je da je to živa crkva u kojoj se dolazi na liturgiju, pričešćuje i živi sa Hristom", kazao nam je.
Dodaje da u gradu Obrenovcu sada postoje dve crkve, kao i jedna crkva na Zabrežju koja je u izgradnji. Grad Obrenovac ima 11 parohija koje opslužuju sveštenici, a dvanaesta se formira u Zabrežju.
"Na teritoriji Obrenovca postoje dva manastira - manastir Svetog Hristofora u Mislođinu, koji pripada arhiepiskopiji Beogradsko-karlovačkoj, a u našem namesništvu, u epearhiji valjevskoj imamo manastir Grabovac, nastao u 13. veku.

Po predanju podigao ga je kralj Dragutin nakon što je podelio s bratom vlast. Po predanju je postojalo mesto gde je izvidao svoje rane i rekao je da to mesto mora da bude sveto, tu je i podignut manastir", objašnjava naš sagovornik.
Crkva Silaska Svetog duha na apostole podignuta je 1868. godine i veoma je važna, jer je građena u vreme obnove srpske državnosti. Ranija crkva iz 1824. godine nije mogla da zadovolji potrebe važne srpske varoši.
(Telegraf.rs)
Video: Obrenovačka crkva delila je sudbinu naroda na ušću Kolubare u Savu, pamti i stravične poplave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.