
Oglasio se JKP "Beogradski vodovod": Uputio važan apel građanima
Beogradski sistem snabdevanja vodom je stabilan, svi proizvodni pogoni su u kontinualnom radu i trenutna proizvodnja je skoro 7.000 litara u sekundi, ali ipak, zbog klimatskih uslova i visokih temperatura potrebno je racionalno koristiti vodu, saopštilo je Javno komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija".
Ovo preduzeće je, kako se navodi u saopštenju, u prethodnih nekoliko godina znatno unapredilo sistem proizvodnje vode, podiglo kapacitete proizvodnje i unapredilo sistem potiskivanja ka rubnim delovima grada.
Povećan je kapacitet potiskivanja prema južnoprigradskom sistemu (Barajevo, Sremčica, Velika Moštanica, rubni delovi Opštine Voždovac) sa više od 5.000.000 litara dnevno u odnosu na prethodne godine, pa se sada potiskuje više od 35.000.000 litara dnevno u letnjem periodu.
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, na ukupno osam meteoroloških stanica, u Valjevu, Kragujevcu, Negotinu, Požegi, Kraljevu, Ćupriji, Leskovcu i Kuršumliji, tokom juna nije izmerena niti jedna jedina kap kiše.
U najnaseljenijim gradovima, Beogradu i Novom Sadu, kiša nije padala sve do samog kraja meseca.
Drastične promene klimatskih uslova zahtevaju i promenu ponašanja potrošača, i zato JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" apeluje na sve potrošaće da pokažu savesnost i racionalnost kako bi vode bilo za sve naše sugrađane.
"Pri takvim meteorološkim uslovima, u kombinaciji sa visokim dnevnim temperaturama, naprezanje i pritisak na vodovodni sistem je ogromno. Takvi uslovi utiču na rad opreme, cevovoda, crpnih stanica, trafo-stanica, izdašnost bunara i krajnje – na rad zaposlenih u preduzeću, a posebno terenskih ekipa koje rade na sanaciji defekata na instalacijama, održavanju javnih česama i fontana", ukazuje se u saopštenju.
Posebno opterećenje trpi sistem distribucije vode i ono je direktno izazvano neracionalnim ponašanjem potrošača, navodi se i dodaje da se voda koristi za potrebe koje nijedan vodovodni sistem ne može da iznese.
Pojave opterećenja na parcijalnim delovima sistema, a koje izazivaju punjenja bazena, zalivanje travnjaka, poljoprivrednih površina, nalivanja betona, zloupotreba hidranata, direktno iziskuju padove pritisaka i pojave diskontinuiteta u pojedinim delovima sistema, ukazuje se u saopštenju.
"Zbog svega navedenog, molimo građane Beograda da se suzdrže od nenamenske potrošnje vode, a naročito od zalivanja poljoprivrednih površina i punjenja bazena. Ukoliko se voda iz sistema gradskog vodovoda koristi za osnovne potrebe, a to su piće, pripremanje hrane, kao i za održavanje lične i higijene domaćinstva, biće je u dovoljnim količinama za sve stanovnike", ističu iz ovog preduzeća.
Navode da "Beogradski vodovod" ima razumevanja za povećanu potrebu potrošača za vodom tokom leta, ali da aktivnosti kao što su navodnjavanje poljoprivrednih i zalivanje zelenih površina, punjenje individualnih rezervoara, bunara i bazena, polivanje i hlađenje pločnika, terasa i dvorišta, pranje vozila, zloupotreba hidranata, predstavljaju nenamensku i neracionalnu potrošnju vode za piće.
"Stabilnost sistema u istorijski ekstremnim klimatskim uslovima je zajednička odgovornost, koliko u našim rukama kao snabdevača, isto tako i u rukama potrošača, navika i savesnosti u korišćenju vode", navedeno je u apelu BVK.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Železnik se ponosi ovom crkvom: Podseća i na veliku patnju srpskog naroda 1914. godine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.