Kultno mesto vernih pravoslavaca: Crkva Svete Petke i njen čudotvoran izvor nikoga ne ostavljaju ravnodušnim

M. B.
M. B.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kapelica Svete Petke na Kalemegdanu jedno je od najlepših mesta pred kojim zastaje svaki Beograđanin i gost naše prestonice, ma koje vere bio!

Kapela je poznata po izvoru Svete Petke, za koji se veruje da je čudotvoran. O prazniku Svete Petke ovde se sliva reka naroda, tražeći blagoslov kroz izvorsku, svetu vodicu.

Donji grad, drevno mesto na kome je crkvica podignuta, seća na burnu istoriju i nudi neprocenljivi duhovni mir za koji su se vekovima hrišćani borili.

Kapela je sagrađena tek 1937. godine po projektu slavnog arhitekte Momira Korunovića, ali treba uzeti u obzir činjenicu da od 1521. godine, pa sve do oslobođenja Srbije, pravoslavni hrišćani na tvrđavi nisu imali šta da traže. Sve crkve koje su postojale po turskim osvajanjima pretvorene su u džamije, a u periodima austrijske okupacije državna religija bila je katolička.

Međutim, ovo mesto ne bi bilo kultno da se za njega ne vezuju velike priče iz preosmanskog perioda. Veruje se da su baš tu bile prenete mošti Svete Petke početkom 15. veka, a po turskim osvajanjima one su premeštene u Carigrad, a potom u Jaši u Rumuniji, gde se i danas nalaze.

Crkva Svete Petke Foto: Mateja Beljan

Ipak, jedna čestica moštiju Svete Petke i danas se čuva u Crkvi Ružici, koja sa Kapelom Svete Petke čini jednu celinu.

Da je ovo sveto mesto bilo živo i ranije, svedoče podaci da je pre izgradnje kapele tu bila zemunica, u koju se ulazilo stepeništem. Unutra se, pokraj ikona, nalazio putić do izvora. Tokom turske i austrijske okupacije nije bilo govora da se ovde nalazila pravoslavna kapela, ali su pronađeni ostaci starije crkve, kao i kosti vojnika koji su tokom Prvog svetskog rata branili Beograd.

Pri crkvi je izgrađena i krstionica.

Prošetali smo ovim važnim svetim mestom za sve Beograđane i pravoslavce, a kako danas izgleda Kapela Svete Petke pogledajte u videu na početku teksta.

O susednoj Crkvi Ružici napravili smo posebnu reportažu, koju možete pročitati ovde.

(Telegraf.rs)

Video: Železnik se ponosi ovom crkvom: Podseća i na veliku patnju srpskog naroda 1914. godine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA