Održana 43 suđenja preko Skajpa za one koji su prekršili mere samoizolacije: I do 2 godine zatvora

U zatvorima je organizovano šivenje maski, 6.000 se dnevno se sašije

  • 0
Zatvor, rešetke, ćelija, zatvorenik Foto ilustracija: Shutterstock

Najviše prekršaja policijskog časa do sada bilo je tokom najdužeg policijskog časa proteklog vikenda, rekao je Radomir Ilić, državni sekretar u Ministarstvu pravde.

Kako je istakao, verovatno najveći prekršaj odigrao se na Fruškoj Gori koju su usred zabrane kretanja preplavili brojni izletnici.

Radomir Ilić Radomir Ilić / Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

- Radi se o vrlo neodgovornim sugrađnima. Osim što su prekršili policijski čas, oni su i izazvali krivično delo izazivanje opšte opasnosti. Jedna osoba je, koliko znam, prekršila čak i mere samoizolacije koje su joj bile propisane. Mi još jednom apelujemo na stanovništvo da svoje domove ne napušta bez preke potrebe - rekao je Ilić gostujući u jutarnjim programu RTS-a.

On je dodao da je situacija u pritvorskim centrima sada mnogo bolja nego prvih nedelja vanrednog stanja, kada su oni svakodnevno bili sve punij.

- Sada je mnogo bolje, građani su shvatili da se mere samoizolacije moraju poštovati i centri se više ne pune. Ono što je bitno jeste da su za one koji su već pritvoreni počela suđenja putem Skajpa. Dosada su održana 43 takva suđenja i izrečene su brojne i stroge kazne. Primera radi u Jagodini je izrečena kazna od dve godine zatvora, Despotovcu takođe, u Kragujevcu 10 meseci, Ubu četiri meseca... Izrečeno je i mnogo kućnih zatvora i novčanih kazni - rekao je on.

Zatvor Foto: Pixabay

Istakao je da naš zakon dozvoljava ovu vrstu suđenja, ali i da su i redovni pritvorski centri, kao i tri vanredna, pod kontrolom.

- Svuda postoje mere - ne može u zatvore da uđe zaražen čovek, a čak i da se to desi, on ne može da zarazi druge, jer je u nekoj vrsti izolacije. U našim zatvorima nema bolesnih - rekao je Ilić.

S obzirom na to da su se u vanrednom stanju mnogi zatvorenici uključili u borbu protiv širenja zaraze, kazao je da je sasvim realno razmišljati o amnestiji za neke od njih po okončanju vanrednog stanja.

- U zatvorima je organizovano šivenje maski, 6.000 se dnevno se sašije. Imate primere u kojima se zatvorenici odriču obroka kako bi pomogli najugroženijima. Verujem da će nakon ovoga moći da se razmišlja o ammnestiji, a zakon predviđa koji su to zatvorenici, tj. uglavom oni koji odslužuju lakše kazne. Svakako će im se ponašanje tokom vanrednog stanja biti vrednovano - kazao je on.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je rekao da će "biti mesta za amnestiju pojedinih zatvorenika", kao i da to ne mogu biti oni sa najtežim krivičnim delima, ubice, silovatelji itd.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA