Istražujemo: Šta će biti u slučaju "ubistva na šinama" i da li će Veljko Belivuk odgovarati pred sudom?

Osnovni cilj krivičnog postupka je da niko nevin ne bude osuđen. Međutim, zabrana ponovnog suđenja za istu stvar može u praksi da dovede do situacije da krivac ostane na slobodi čak iako se naknadno pronađu dokazi, jer je već pravnosnažno bio oslobođen usled nedostatka dokaza

  • 5
Veljko Belivuk Velja Nevolja Foto: Tanjug/Rade Prelić

Veljko Belivuk bio je osumnjičen, a potom oslobođen u slučaju ubistva Vlastimira Miloševića, koje je poznato i kao ubistvo na šinama. Kako je u tom slučaju donesena oslobađajuća presuda, čak i u slučaju pronalaska novih dokaza, koji ukazuju na njegovu krivicu, Belivuku neće moći ponovo da se sudi.

Kako objašnjava Telegrafov izvor u tuilaštva, ova pojava ne može da se okarakteriše kao falinka pravosudnog sistema. Jednom čoveku za isto delo jednostavno ne može da se sudi dva puta.

- Ni u jednom pravnom sistemu nećete naći da neko dva puta odgovara za isto krivično delo. S tim što može da se desi da se pojave nove okolnosti koje bitno mogu da utiču na presudu koja je već prethodno doneta, u tom slučaju može ponovo da se sudi - kaže naš izvor..

Kako dodaje, u pitanju moraju da budu potpuno nove okolnosti koje do tada nisu iznošene pred sud.

- Na sudu je da proceni te okolnosti. Da bi se uzele u obzir, moralo bi da se desi da nikada nisu ispitane. U tom slučaju se traži vanredni pravni lek koji može da podnese punomoćnik, odnosno branilac okrivljenog. U ovom slučaju verovatno ne bi, jer je u pitanju oslobađajuća presuda, ali bi tužilac, ukoliko bi došao do nekih saznanja koja bi, da su postojala u to vreme kada se održavalo suđenje, bila osuđujuća, mogao da traži ponovno suđeno - dodaje.

Ističe da institut "Ne bis in idem" u pravnom sistemu Srbije, kao i u evropskim zemljama, a i šire, ne dozvoljava suđenje istom licu za isto krivično delo.

Osnovni cilj krivičnog postupka je da niko nevin ne bude osuđen. Međutim, zabrana ponovnog suđenja za istu stvar može u praksi da dovede do situacije da krivac ostane na slobodi čak iako se naknadno pronađu dokazi, jer je već pravnosnažno bio oslobođen usled nedostatka dokaza.

Ovo načelo deluje samo ukoliko postoji pravnosnažna odluka, a to može biti presuda ili rešenje o obustavi krivičnog postupka. Pravnosnažna sudska odluka ne može da se pobija odnosno da se "napada" redovnim pravnim lekovima jer je pravo na žalbu već iskorišćeno.

Postupak se ne može ponovo voditi ni u istoj niti u drugoj državi, kao ni pred međunarodnim sudom.

Video: Uhapšen Lucifer, član Belivukovog klana: Privedeno ukupno 14 osoba, policija razvaljivala vrata

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dušan Silni

    30. avgust 2022 | 22:52

    A Hrkalovicki za prikrivanje dokaza može

  • Veteran

    30. avgust 2022 | 23:10

    Dosadiste i bogu i narodu, ljudi ubili najmanje 20 čoveka i vi pričate o tome da se vodi računa da neko ovde nevin ne bude osuđen, to bi onaj predsednik sa Filipina pocistio za dan,i laku noć..

  • Rambo

    30. avgust 2022 | 23:25

    Ubise coveka i za to ubistvo niko nije niti ce da odgovara!STRAŠNO!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA