
Draganić imao visoku zaštitu na telefonu, nudi da da šifru: Pripadnik klana Belivuk tvrdi da nije imao "Skaj"
Činjenice
- Suđenje kriminalnom klanu Veljka Belivuka i Marka Miljkovića počelo je iz početka 17. juna prošle godine zbog promene predsedavajuće sudije
- Okrivljeni su izneli odbranu, a sva tri okrivljena saradnika završila su svoja neometana izlaganja i odgovaranje na pitanja
- Danas se nastavlja ispitivanje veštaka
- Od 30 okrivljenih, 15 se brani sa slobode
- Dvojica okrivljenih su u decembru pušteni iz pritvora, potom u njega vraćeni, a onda ponovo pušteni, dok je uz njih pušten još jedan okrivljeni
- Klanu se sudi sedam ubistava, trgovinu drogom, nezakonito držanje i nošenje oružja, otmice i silovanje
Odbijeni svi predlozi za ukidanje pritvora
Presedavajuća sudija saopštila je da su odbijeni svi predlozi za ukidanje pritvora ili zamene blažim merama i istakla da sudsko veće smatra da i dalje stoje svi razlozi za pritvor.
Suđenje je završeno za danas, a nastaviće se 9, 10. i 12. juna, a biće pozvani dva forenzička veštaka koji još nisu ispitani, a potom će se preći na posebne dokaze radnje. Ona je zatražila i da se naredni put branioci i oštećeni izjasne u vezi sa veštačenjima koja su im dostavljena, a koja se ne nalaze u spisima predmeta.
Nakon završetka ispitivanja veštaka, okrivljeni i njihovi branioci imaće pravo da iznesu primedbe na njihova veštačenja.
Pauza
Sudija je odredila pauzu u trajanju od 20 minuta kako bi bili razmotreni predlozi za ukidanje pritvora.
Advokati traže ukidanje pritvora
Branilac Vladimira Greka tražio je ukidanje pritvora ili zamenu blažžom meorm zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor, odnosno kućni pritvor sa nanogvicom.
Branilac Milovana Tadića i Miloša Budimira tražio je ukidanje pritvora za svoje branjenike. On je rekao da je Tadiću pristigao nalog za izdržavanje kazne zbog krivičnog dela izvršenog u klubu "Tilt" i zatražio je zamenu pritvora merom zabrane napuštanja stana "kako bi se adekvatno pripremio za odlazak na odslužanje kazne" i dodao da Tadić treba da ima i operaciju žučne kese. Advokat Jerković rekao je da poziva na ukidanje pritvor ai ako ne bude određen kućni pritvor kako bi Tadić što pre otišao na izdržavanje kazne. Kada je u pitanju Miloš Budimir, takođe je predložio ukidanje pritvora.
Okrivljeni Milovan Tadić pred sudskim većem je rekao da su "nastupile novonasale okolnosti".
- Rečeno mi je da ću da budem upućen na izdržavanje kazne, ako mi bude ukinut pritvor. Dostaviću Vam i rešenje MUP kojim mi se oduzima pasoš i zabranjuje korišćenje lične karte kao putne isprave zbog odlaska na izvršenje kazne. Ja tražim kućni pritvor kako bih mogao da provedem malo vremena sa porodicom da se spremim za izvršavanje kazne. Dete mi uskoro puni četiri godine, a ja nikada nisam proveo vreme sa njim. Bar za rođendan da budem sa njim, pa da idem na izdržavanje kazne. Moram da idem na operaciju žučne kese, to sam dobio sa VMA, otežano se hranim i to bi trebalo da uradim pre izdržavanja kazne. Ako ne želite da mi odredite kućni pritvor, ja tražim da mi ukinete pritvor da idem na izdržavanje kazne. U zatvoru ću češće da vidim porodicu, ja sam dete video sedam puta za godinu dana - rekao je Tadić.
Ukidanje pritvora traženo je i za okrivljene Nemanju Đurića i Marka Budimira, kao i zamena kućnim pritvorom.
Branilac Dejana Tešića Srđan Papić zatražio je ukidanje pritvora ili zamenu bilo kojom drugom blažom merom.
Branilac okrivljenog Alekse Šejića zatražio je ukidanje pritvora ili zamenu zabranom napuštanja stana, a isto je dražen i za okrivljenog Vlada Draganića.
Tužilac Zoran Babić rekao je da i danas egzistiraju zakonski razlozi za zadržavanje svih okrivljenih u pritvoru.
Draganić ima posebnu zaštitu na telefonu
Okrivljeni Vlade Draganić pitao je veštaka da je li telefon "samsung" imao "Skaj" aplikaciju, ali je veštak odgovorio da je telefon bio zaštićen "nepoznatom numeričkom lozinkom", koju veštaci nisu mogli da dekodiraju.
Okrivljeni Vlade Draganić pitao je da li bi mogao da proveri da li postoji aplikacija "Skaj" ukoliko bi bio dao šifru za telefon i istakao da je voljan da da šifru.
Advokati ispituju drugog veštaka
Za sudsku govornicu stupio je forenzički veštak Dejan Karaklajić, a advokat Dejan lazarević javio se da mu postavlja pitanja. veštak je, kao i njegove kolege, ispričao da je od dokumentacije, uz uređaje koje je trebalo da veštači, dobio akt službe za borbu protiv organizovanog kriminala i naredbu za veštačenje, kao i da od strane tužilaštva nije dobio konkretne podatke o izvršenim krivičnim delima.
Na pitanje advokata Lazarevića pitao je veštaka kako je zaključio da na uređajima oduzetim od Marka Miljkovića nije pronašao fotografije povezane sa krivičnim delom, veštak je rekao da on nije radio veštačenje konkretnih uređaja, ali da postoje softveri kojima se pregledaju podaci. Takođe je rekao da ne može da utvrdi ko je poslao poruku sa nekog uređaja.
Branilac okrivljenog Vlada Draganića Marko Savić, pitao je veštaka za telefone oduzete od Draganića, a veštak je rekao da ne zna da li je na tim telefonima moguće aktivirati "Skaj" aplikaciju.
Kako je navedeno u veštačenju, jedan Draganićev telefon imao je zaštitu koju veštaci nisu mogli da dekodiraju, dok na drugom telefonu nije pronađeno ništa što bi moglo da se poveže sa krivičnim delom.
Okrivljeni Tadić postavlja pitanja veštaku
Okrivljeni Milovan Tadić pitao je veštaka šta je veštačio kada su u pitanju uređaji koji su od njega oduzeti, a veštak je rekao da su veštačini telefoni, laptop, tablet...
- Vidim po fotodokumentaciji da su bili zapakovani u kovertu, osim jednog laptopa. Ja ne znam da li su svi predmeti oduzeti od Milovana Tadića, na potvrdi o oduzetim predmetima navedeno je tablet oduzet od Vere Tadić - rekao je veštak odgovarajući na pitanja i naveo je da se na potvrdi o oduzetim predmetima nalazi potpis Vere Tadić.
Veštak je istakao da to od koga su predmeti oduzeli nije njegov deo posla i da se veštaci time nisu bavili.
- Navedeno je da su veštačeni predmeti koji su oduzeti od mene, a ne od moje majke - rekao je Tadić.
Na pitanje da li je on veštačio prvi "ajfon" koji se nalazio u zapisniku veštak je odgovorio da jeste, ali da podatak o tome da li je Milovan Tadić pružio šifru za otključavanje telefona i da li je bio prisutan prilikom otvaranja telefona, veštak je rekao da nije.
- Kada dobijemo uređaj koji treba da veštačimo, prvo se pravi fotodokumentacija. Ako je mobilni teleofn prazan, napuni se. Ako alati mogu da otključaju telefone, oni se otključavaju i radi se akvizicija podataka. U zavisnosti od količine podataka koje dobijemo, vršimo veštačenje. Telefon se odlaže i analizira se forenzička kopija - rekao je veštak.
Informatički veštak odgovara na pitanja advokata
Šef odseka za analizu i veštačenja mobilnih telefona Vukajlo Vujović uradio je pet veštačenja, od kojih je jedno radio sam, a ostala sa kolegama.
Advokat Dejan Lazarević je veštaka Vujovića, kao i sve njegove kolege pre toga, pitao koju je dokumentaciju dobio sa predmetima koje je veštačio, a on je odgovorio da je dobio naredbu za veštačenje, da su znali koja su krivična dela u pitanju, ali da nisu bili upoznati sa konkretnim događajem, kao i da veštaci ne mogu da odrede ko je slao poruku sa nekog uređaja.
Na pitanje advokata Sanje Ćeriman kako veštaci određuju da je na fotografiji droga, "a ne babin čaj ili prašak za pecivo", veštak je rekao da "sigurno neće izdvojiti fotografiju čaja".
- Postoje forenzički alati koji pravi selekciju i prepoznaju drogu na isti način kao čovek. Svi znamo šta je čaj, mi određujemo da li nešto liči na drogu - rekao je veštak.
Sudija proziva prisutne
Predsedavajuća sudija prozvala je prisutne okrivljene i njihove advokate, kako bi bilo ustanovljeno da suđenje može da se održi.
Na današnjem ročištu iskaze treba da daju dva forenzička veštaka koji su obavili informatička veštačenja.
U sud su pristupili forenzički veštaci Vukqajlo Vujović i Dejan Karaklajić, koji će danas da budu ispitani.
Okrivljeni dovezeni u sud
Polovina okrivljenih pripadnika klana Veljka Belivuka dovezena je u Specijalni sud pod jakom policijkom pratnjom. Druga polovina, njih 15, na suđenja dolaze sa slobode i iz kućnog pritvora.
Trojica navodnih pripadnika klana Veljka Belivuka 28. februara su pušteni iz pritvora i to dvojica po drugi put u dva meseca. Naime, sudija je iz pritvora pustila Senada Rešovića i Dragana Mitrovića, koji su pušteni i u decembru, ali su potom u pritvor vraćeni. Prvi put od hapšenja, iz pritvora je pušten Marko Andrić. Svoj trojici određena je blaža mera zabrane napuštanja stana, odnosno kućni pritvor.
Video: Počela je velika kontrola MUP-a
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.