≫ 

"Lenu je od smrti delila sekunda, Kosta još ne priča": Blizancima koji su rođeni mrtvi hitno potrebna pomoć

"Minuti su bili u pitanju, ti minuti koji su je delili od života i operacione sale, bio sa sa njom, gledao sam svojim očima"

  • 2
Lena i Kosta Ćeferjanović Printskrin: Budi human

Blizanci Lena i Kosta Ćeferjanović rođeni su pre više od dve godine mrtvi u 6. mesecu trudnoće i lekari su morali da ih reanimirajuDeca su sa veoma teškim stanjem tada prebačena na intenzivnu negu, a čim su došli na ovaj svet, pokazali su beskrajnu snagu i volju da prežive nemoguće, međutim sada im je potrebna naša pomoć. 

- U međuvremenu Lena je imala tri revizije šanta, u jednom momentu je bila životno ugrožena, ozbiljno, ali Bogu hvala ta situacija je nekako prevaziđena. Minuti su bili u pitanju, ti minuti koji su je delili od života i operacione sale. Bio sa sa njom, gledao sam svojim očima...  Još uvek nije prohodala, još uvek nije progovorila, dosta je nestabilna, može se čak reći da je posle tih revizija nestabilnija nego što je bila ranije. Ima tremor u obe noge, dobila je rešenje Republičke komisije da je dete sa 100 posto invaliditeta. Po njenim snimcima mozga se veruje da je u pitanju cerebralna paraliza, ali bez obzira na to i dalje je vesela i uporna i spremna za borbu. Tako da postoje velike šanse da ona prohoda, kakav će biti kvalitet hoda, to je veliko pitanje, ali velike šanse postoje. Potrebno je da se sa njom kontinuirano radi fizikalna terapija. Logoped smatra da ima potencijala za govor. Sa njom trenutno radi tim lekara i ovom prilikom ogromno hvala doktorki Danijeli Vukićević i njenom timu. Sin Kosta je za sada dobro, njegova pumpica i šant funkcionišu Bogu hvala. Nije progovorio, samo prve slogove. Sa njim se radi intenzivno, on je prohodao i u toj motorici je bolji od svoje seke. Još uvek radi sa defektologom i logopedom, jer kasni za svojim vršnjacima, ali je na dobrom putu. Njima je potrebna pomoć za lečenje u inostranstvu, u Evropi, gde god može - rekao je Srećko, otac ovih preslatkih blizanaca za Telegraf. 

Podsetimo, o ovim malim borcima pisali smo prošle godine.

Borba njihovih roditelja, Srećka i Jelene Ćefrajnović, da dobiju decu, seže u 2015. godinu, otkada je ovaj bračni par iz Zaječara pokušavao da zatrudni. Srećko i Jelena lečili su se od steriliteta bez uspeha, u godinama kada su bili bez posla i kada su prodavali povrće na pijaci, te su mogli samo da sanjaju da nešto preduzmu po pitanju privatnog lečenja.

- Kada su se stvari malo popravile, podigli smo kredit za vantelesnu oplodnju i otišli na pregled gde nam je rečeno da bismo teško ikad začeli prirodno ili insemenacijom i spas nam je bio samo VTO. Ona je urađena u septembru 2018. godine. Uspelo je iz prvog puta. Blizanci. Našoj sreći nije bilo kraja. Trudnoća je uredno vođena u Zaječaru, iako su nas mnogi lekari kasnije u Beogradu pitali da li je ovo kontrolisana trudnoća i sa čuđenjem nas gledali kada bismo odgovorili da jeste - započinje Srećko Ćeferjanović.

Kako priča, sve je manje više bilo u redu do 4. marta 2019. godine.

- Tada je Jelena bila u 25 nedelji trudnoće, 6. mesec. Počela su da je bole leđa. Ubrzo smo se javili u porodilište u Zaječaru, između 20 i 21 sat, kada su joj počele kontrakcije. Supruga nije ni znala da su to kontrakcije, prva trudnoća, nema iskustva. Ujutru je već, na veliko iznenađenje, počeo porođaj. Tada je organizovan sanitet i Jelena je sa babicom krenula za Narodni front. Malo je falilo da se porodi u sanitetu, babica je u više navrata htela da se skrene u Paraćin, pa posle u Kragujevac. Ali je lekar koji je vodio Jeleninu trudnoću insistirao da to bude samo Beograd. Kada su stigli u Front, pokušali su sve, ali morali su da je porode. Tamo su mi rekli: "Ovo nije porođaj, ovo je pobačaj, ne nadajte se da će bebe preživeti" - priseća se Srećko najstrašnijih trenutaka u svom životu.

Ipak, čudo se desilo Ćeferjanovićima, još jedno za svega nekoliko sati. Prvo se rodila Lena, a zatim i Kosta.

- Nisu ni rođeni živi, ali reanimirani su odmah i sa teškim stanjem prebačeni su na intenzivnu negu. Sećam se da je Kosta bio na kiseoniku 100 odsto, nije ni disao sam... I tako smo 5. marta 2019. postali roditelji - priča Srećko.

Sutradan su deca prebačena na Institut za neonatologiju, gde su opet reanimirani i nastavljena je borba za njihov život. Tamo su bili 4 meseca.

- Još pamtim reči njihove doktorke na otpustu koja nam je rekla: "Oni, a naročito Kosta, treba da uđu u udžbenike". To su bila teška 4 meseca. Jelena je imala dosta mleka koje je, naravno, donirala Institutu. Hranila je mnogo beba, sem naše dece. Kosta nije ni mogao da jede, pukla su mu creva, u sepsi hitno operisan u Tiršovoj, izvedena mu je ileostoma pa je vraćen na Institut. Svi se čude kako je preživeo. Kasnije mu je operisan i duktus (rupica na srcu). Dugo je bio na veštačkoj ventilaciji, a kasnije i na kiseoniku - objašnjava otac blizanaca.

Moždano krvarenje trećeg stepena

Lena je, kako dalje navodi, zbog slabog napredovanja, hranjena formulom. Bila je kraće od Koste na respiratoru, ali duže na kiseoniku. Oboje su pretrpeli moždano krvarenje trećeg stepena. Lenin mozak je trpeo ogroman pritisak i pretrpeo značajna oštećenja dok nije dobila kilažu da joj neurohirurg ugradi VP sant i da joj šansu da uopšte živi.

- Otišla je na operaciju uz reči doktora: "Daj da probamo bar nešto da spasimo". Bogu hvala, sve je dobro prošlo. Kosti se krvarenje apsorbovalo, ali ne za dugo. Otpušteni smo sa Intituta u solidnom stanju. Dok su bili na Institutu, obilazili smo ih svakodnevno, a kada su se stekli uslovi, Jelena je kao majka pratilja ostala da leži sa decom na Institutu za neonatologiju. Po izlasku krenule su razne kontrole, dijagnoze. Maltene odmah po izlasku smo se obratili Klinici za rehabilitaciju Miroslav Zotović. Odmah smo krenuli sa fizikalnom terapijom. Lena je bila kao uspavana, hipotona, nije pratila pogledom, ma ništa. Ustanovljen joj je nistagmus i strabizam. Mozak se nije dovoljno brzo razvijao pa ima i mikrocefaliju. Zbog svega toga, a dosta i zbog lošeg vida, sporo napreduje - rekao nam je Srećko.

On za Telegraf.rs kaže i da je nedavno rađena procena razvoja.

Lena i Kosta Ćeferjanović Foto: Privatna arhiva

- Lena je uprkos svemu, vesela je, umiljata i voli da se igra. Zbog dugog hranjenja na sondu, jedva je naučila da koristi cuclu - objašnjava ovaj požrtvovani otac.

A dečačić je, navodi dalje Srećko, po otpustu bio relativno dobro, ipak 4 meseca posle otpusta, i njemu je dijagnostikovan hidrocefalus.

- Zbog izvedene stome, ugrađuju mu VA sant (kateter ide u srce, rizičniji i ređi zahvat nego kod Lene), to se dešava septembra 2020. Oktobra se sant inficirao. Kosta opet upada u sepsu. Nadljudskim naporima lekara iz Tiršove je spasen - prepričava Ćeferjanović.

Suze i strah na proslavi 1. rođendana

Srećom, u porodici Ćeferjanovića, stvari su se jedno vreme malo smirile, posle nekoliko meseci borbe za živote blizanaca. S obzirom na to da niu propisno proslavili kad su se rodili, ni kad su izašli iz bolnice, rešili su da im u Zaječaru sa prijateljima i familijom proslave prvi rođendan.

Kako nam je ranije rekao Srećko, sve su bili super organizovali - restoran, dekoraciju, tortu... Rođendan je trebalo da počne u 14 sati. U 13.30 Kosta je počeo da povraća i menja stanje svesti.

- Hitna nas odvozi na dečije odeljenje u Zaječaru. Zovem neurohirurga u Beogradu. Doktorka je preko telefona plakala. Niko ne može da veruje kakva prokleta igra sudbine. Hitno ga prebacuju sanitetom u Beograd, sa majkom u slavskoj haljini sa šminkom. Lena i ja ostajemo u Zaječaru te noći. Odlazim u restoran, svi su već čuli. Svi šapuću, kriju suze... Neki i ne kriju. Niko ništa ne jede, muzika ne svira. Rekoh: "Ljudi, biće sve okej, desilo se, i Leni je rođendan. Malo sam kao pravio atmosferu a znao sam da nije dobro. Kosta u nesvesti pa dođe sebi i tako u krug. Gosti odlaze i Lena i ja se vraćamo za Beograd. To se desava 7. marta. Ne znam kako bih objasnio taj osećaj. Kao da sam se opet vratio u 5. mart 2019, kao da nemaš prava da slaviš i budeš malo srećan. Kosta je 8. marta operisan. Krenuo je krvni ugrusak i srećom zapusio pumpicu za šant, da je otišao dalje u kateter sišao bi do srca i to bi Kosti bio kraj. Ali preživeo je Bogu hvala. Operacija je super prošla, teško su mu proradila creva, za dlaku se izvukao da ga ne vode opet u salu. Kad je počeo da kaki, slavili su svi u Tiršovoj - prisetio se naš sagovornik.

POMOZIMO KOSTI I LENI

Kosta i Lena Ćeferjanović Printskrin: Budi human

Leni i Kosti neophodna je kontinuirana fizikalna terapija, radna terapija, hidroterapija, taktilna i senzorna stimulacija i banjsko lečenje. Uz to potrebni su im tretmani sa logopedom, defektologom, somatopedom, psihologom i dečijim psihijatrom; specijalistički i kontrolni pregledi, suplementi medicinski potrošni materijal i medicinska pomagala kao i za putne troškove.

Samo lečenje i nega iziskuju dosta sredstava.

160-6000000766374-21- dinarski račun

SMS 878 na 3030

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kosta

    21. avgust 2022 | 08:01

    Garantujem da se to može lečiti u Srbiji. Ako ne može u Srbiji, nema pomoći ni u Evropi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA