
Hrvatskim službama trebalo 11 dana da otkriju antraks: Koliko je opasan i kakve simptome izaziva kod ljudi?
Početkom naredne nedelje u Hrvatskoj će početi vakcinacija stoke protiv antraksa, svi ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženom stokom dobiće odgovarajuću terapiju, a biće proglašen i antraksni distrikt - područje sa jasno propisanim ograničenjima u vezi sa premeštanjem životinja, njihovom ishranom i vakcinacijom, rečeno je u subotu na vanrednoj konferenciji za novinare, prenosi Index.hr.
Potvrđen je slučaj antraksa u Hrvatskoj, i to na području opštine Vrlika, a danas je na vanrednoj konferenciji za medije objavljeno više informacija. Čekaju se nalazi još tri uzorka. Od 13 dosad primljenih, kod jednog govečeta potvrđen je antraks.
Na rezultat se čekalo 11 dana
Ministar David Vlajčić izrazio je žaljenje zbog toga što se na nalaz čekalo 11 dana - od 7. jula, kada je uzorak primljen, do 18. jula, kada je potvrđen antraks.
Stručne službe tvrde da nije moglo brže.
Direktorka Hrvatskog veterinarskog instituta Andrea Humski istakla je da prvi nalazi nisu ukazivali na prisustvo bolesti, jer su leševi tada već bili u lošem stanju, što može zamaskirati kliničku sliku.
Prvi leš je, kako je navela, primljen 7. jula i ništa nije ukazivalo na antraks, zbog čega su uzorci poslati na dodatnu analizu. Naglasila je da bolest može biti prikrivena ako su životinje prethodno lečene antibioticima ili ako je leš u poodmakloj fazi raspadanja.
Šta je antraks?
Prema Upravi za veterinarstvo i bezbednost hrane, antraks je zarazna bolest koju izaziva bakterija Bacillus anthracis, koja stvara spore.
Kod preživara bolest ima brz tok i najčešće se manifestuje iznenadnim uginućem bez izraženijih znakova bolesti. Kod pojedinih životinja može se primetiti teturanje, drhtanje, problemi sa varenjem i otežano disanje pre smrti. Leš životinje se brzo naduje, a iz telesnih otvora može curiti taman, nezgrušani krvavi iscedak.
Životinje se zaraze unošenjem hrane (trava, seno) kontaminirane sporama ili udisanjem spora. Nakon smrti životinje, bakterija u dodiru s kiseonikom stvara spore.
Spore koje kontaminiraju okolinu izuzetno su otporne - u zemlji mogu opstati decenijama, u vodi do dve godine, a otporne su i na toplotu, hladnoću, sredstva za dezinfekciju i duga sušna razdoblja. Prenos bolesti sa životinje na životinju nije dokazan.
Koji su simptomi kod ljudi?
Antraks kod ljudi, u zavisnosti od načina zaražavanja, može imati tri oblika: kožni antraks (najčešći), plućni (inhalacioni) antraks i crevni (intestinalni) antraks.
Kožni antraks (crni prišt):
Pojavljuju se tamne, bezbolne ranice između 3. i 10. dana nakon izlaganja zarazi (najčešće između 5. i 7. dana). Može doći i do otoka okolnog tkiva, a ređe i do drugih komplikacija.Promene se uglavnom javljaju na izloženim delovima tela (ruke, vrat, lice) pri kontaktu sa životinjama. Leči se uspešno antibioticima.
Inhalacioni (plućni) antraks:
Početni simptomi su slični gripu, a posle nekoliko dana dolazi do otežanog disanja, šoka i teškog stanja.
Pojavljuje se obično između 1. i 5. dana, ali može i do 60 dana nakon udisanja uzročnika. Ukoliko se ne leči, bolest ima visoku stopu smrtnosti.
Crevni antraks:
Simptomi uključuju bolove u stomaku i povišenu temperaturu između 3. i 7. dana nakon unošenja uzročnika u organizam.
Kao i kod plućnog, ovo je ozbiljna bolest sa visokom smrtnošću.
I crevni i plućni antraks su izuzetno retki, navodi Uprava za veterinarstvo, i napominje da se lečenje sprovodi prema preporuci lekara odgovarajućim antimikrobnim lekovima.
(Telegraf.rs)
Video: Opasna vožnja hidroavionom u Boki, ugroženi turisti i meštani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vuk
Pa trebalo je vremena da im kriminalci iz vlasti kažu šta će da nađu...
Podelite komentar
Naučnik iz nindža kornjače kanalizacije skrovišta
U atomic cannon game postoji antrax bomb kao anthrax bomblet biološka bomba
Podelite komentar