Milanove kolege pokušavaju da ugase požare u Francuskoj, opisao je razmere pakla: "Tamo je katastrofa!"
Francuska se bori sa stravičnim požarima koji već danima bukte širom zemlje što je dovelo do evakuacije desetina hiljada ljudi.
Vlasti u francuskoj oblasti Žironda donele su odluku o dodatnim evakuacijama stanovništva zbog velikog šumskog požara koji se približava području Bordoa i koji je prerastao u pojavu opisanu kao "vatrena oluja".
Pomoć Francuskoj stiže iz brojnih zemalja, a u borbu sa vatrenom stihijom uključili su se i hrvatski piloti iz 855. protivpožarne eskadrile Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva.
Hrvatski piloti redovno se javljaju kolegama sa terena, a komandant eskadrile Milan Došen potvrdio je za Dnevnik Nove TV da su odmah po dolasku upućeni na najteža požarišta.
Nakon što su pomogli u gašenju požara kod grada Nima, hrvatski kanader hitno je prebačen u okolinu Bordoa.
"Nažalost, tamo je katastrofa, ne znam kako bih to drugačije opisao. Reč je o ogromnom požaru koji je zahvatio čak 40.000 hektara, a vatrena linija duga je 25 kilometara. Po površini, to se može uporediti sa celim ostrvom Krkom ili gradom Zagrebom", rekao je komandant Došen, opisujući razmere požara.
Vatrogasci se od ranog jutra bore sa vatrom zajedno sa kolegama iz više zemalja. Pored francuskih ekipa, u pomoć su stigle i posade iz Češke, Slovačke, Švedske, pa čak i Australije, dok je u istom trenutku iznad požarišta dejstvovalo čak 20 različitih letelica.
Sam teren po konfiguraciji ne razlikuje se mnogo od hrvatskog, ali najveći problem predstavljaju ogromna količina dima i veličina požarišta. Rad u međunarodnim misijama donosi i dodatne izazove.
"Takve operacije su mnogo zahtevnije nego kada radite kod kuće. Ne poznajete teren, a kada na istom prostoru leti više različitih tipova letelica i primenjuju se različite procedure, koordinacija mora biti besprekorna. U svakom trenutku morate tačno znati šta radite", objasnio je Došen.
Iz kabine kanadera, reč je o izuzetno opasnom zadatku koji zahteva potpunu prisebnost i visok nivo profesionalizma.
"To je posao pun adrenalina, rizik uvek postoji, ali mi smo profesionalci i naučili smo da se nosimo sa tim", istakao je komandant i dodao da je hrvatska protivpožarna eskadrila u svakom trenutku spremna za reakciju.
(Telegraf.rs)
Video: Izložba kostima, fotografija i rekvizita iz serije "Robin Hud" u Ložionici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.