≫ 

Da je srpski vojnik iz Prvog svetskog rata imao Tviter, ovako bi izgledao njegov nalog: Prva knjiga ove vrste na svetu

Krenulo se od pretpostavke da internet postoji 1918. godine i da običan vojnik srpske vojske može da postavlja na Tviteru ono što mu se događa i o čemu razmišlja svakog dana

  • 3

Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković" objavila je prvu Tviter knjigu u svetu.

Reč je o štampanoj verziji naloga "@1918nadSrbijom" na društvenoj mreži Tviter, koji je Univerzitetska biblioteka pokrenula povodom 100 godina od završetka Prvog svetskog rata i velikih događaja koji su prelomili sudbinu srpskog naroda - proboja Solunskog fronta, oslobađanja Srbije i stvaranja nove države.

Autor knjige i zamenik upravnika Univerzitetske biblioteke dr Adam Sofronijević priredio je svojevrsno sećanje na 62.000 vojnika koji su odlučili rat pre 100 godina, a tvitovi su zapravo razmišljanja i aktivnosti imaginarnog učesnika proboja Solunskog fronta, anonimnog redova Timočke divizije Druge armije.

Sofronijević je u intervjuu Tanjugu rekao da je to u mnogim aspektima inovativan projekat i da se krenulo od pretpostavke da internet postoji 1918. godine i da običan vojnik srpske vojske može da postavlja na Tviteru ono što mu se događa i o čemu razmišlja svakog dana.

Inovativnost se ogleda i u upotrebi dva pisma - na ćirilici su prezentovani dokumentaristički materijali, preuzimani iz bibliotečkih fondova, a na latinici ono što je kvazi-književni narativ, izmišljena razmišljanja imaginarnog tviteraša.

Jedan od ciljeva vođenja Tviter naloga, a postom i štampanja knjige, bio je da se promoviše na savremen i originalan način upotreba digitalne arhive, najveće pretražive zbirke istorijske štampe u Srbiji koja u ovom trenutku ima oko 600.000 strana i neprestano se uvećava.

Sofronijević je istakao da je Tviter nalog privukao izuzetnu pažnju domaće i strane publike što pokazuje više od milion i po interakcija ostvarenih za tri meseca.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Perke

    26. april 2019 | 17:40

    Cekaj, drzava Srbija daje platu ovom Sofronijevicu da bi se bavio ovakvim nebulozama? Da je Tviter postojao pre 100 godina prosecan srpski vojnik bi radio na njemu isto sto i prosecni Srbin radi danas, a to je nista..ne bi ni imao profil...covece, nisu svi u ovoj zemlji priladnici bg elitista pa da im je Tviter pola zivota...

  • vsprat

    3. maj 2019 | 08:28

    Boj ne bije svijetlo oruzje, bjezali bi ka i danas

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA