ZAVIRITE U "BOKELJKU": Ovo je najluksuznija vila srpskih kraljeva i premijera! (FOTO)
Rezidencija predsednika Vlade Srbije u Tolstojevoj 2A nazvana vila "Bokeljka" mesto je gde su se donosile važne odluke za Srbiju i gde su ugošćavani mnogi zvaničnici iz evrope i sveta- Telegraf.rs vas vodi u razgledanje ovog istorijskog zdanja, koje svojim izgledom pleni i oduševljava.
Vila “Bokeljka” sagrađena je 1936. i nalazi se u vlasništvu Republike Srbije. Ceo kompleks vile, zajedno s kućom, prostire se na površini od jednog hektara, dok sama vila ima 1.700 kvadrata.
Ona je radna rezidencija premijera i u njoj niko ne stanuje. U prošlosti su je republičke i savezne službe koristile za smeštaj i prenoćište visokih zvanica iz sveta.
U prizemlju ovog zdanja nalazi se velika sala za sastanke s nekoliko kancelarija, a od velike sale drveno stepenište vodi ka spratu.
Vila ima 14 soba i nekoliko salona, na spratu se nalazi najveći deo soba i sve imaju zasebno kupatilo i nalik su hotelskom smeštaju. "Bokeljka" ima veoma lep vrt s divnim zelenilom i drvećem, kao i prelepim travnjakom, koji se posebno održava.
U samom dvorištu nalazi se i bazen, pored koga je baštenski set sa stolicama za odmor.
Ova zgrada je pripadala porodici Karađorđević, a nju je kralj Aleksandar I Karađorđević za života prepisao maloletnom kraljeviću Tomislavu.
Princ Tomislav se nadao da će mu ona, kad mu je bilo omogućeno da se vrati u zemlju, biti vraćena, ali je u njoj tada živeo visoki funkcioner Komunističke partije Jugoslavije, pa od toga nije bilo ništa.
Vila "Bokeljka" omiljeno je mesto za sastančenje državnog vrha, a u njoj se često ugoste i državnici iz sveta, kao kada je premijer Srbije Aleksandar Vučić ugostio komesara za proširenje EU Štefana Filea.
U Tolstojevoj 2A je svojevremeno održan i prvi sastanak posvećen rekonstrukciji prethodne Vlade, ali i sastanak o usvajanju platforme za KiM. U ovom zdanju na Dedinju vodili su se poverljivi razgovori i između članova kabineta Mirka Cvetkovića, dok su se u vili u nekoliko navrata okupljali i lideri DOS-a.
Nju je u više navrata koristio i Zoran Đinđić.
Posle pobede na predsedničkim izborima Tomislava Nikolića njemu je nuđena "Bokeljka" kao rezidencija pored one u Užičkoj, međutim, predsednik Srbije je to odbio.
(D. Z.)
Video: Institut "Dedinje", zahvat zamene plućne valvule bez otvaranja grudnog koša
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Todor Dulovic
Kaze sagradjena je 1936. a zatim da ju je kralj Aleksandar prepisao sinu Tomislavu. Ja koliko znam, a znam, kralj Aleksandar je poginuo 1934. Kako je onda mogao prepisati vilu koja je 1936. sagradjena.
Podelite komentar
Faraon
Koji visoki funkcioner KPJ je ziveo u njoj? Kazite da znamo...
Podelite komentar
Ivan
Pod hitno to vratiti porodici Karađorđević, tj.potomcima princa Tomislava i naravno uvrstiti pod drzavno blago i pod zastitu drzave. Sramota je da se tu šepure strani plaćenici. Živela Kraljevina Srbija.
Podelite komentar