GLASAJU NA IZBORIMA PROTIV, ULAZE U STRANKU DA BI DOBILI POSAO! Najnovije istraživanje pokazalo stav mladih u Srbiji

Istraživanje koje su sproveli asistenti i studenti Fakulteta političkih nauka pokazuje da su građani Srbije članovi partija uglavnom iz ličnih interesa

  • 12

Svaki deseti građanin u Srbiji veruje političarima, a svaki peti smatra da među političkim strankama u Srbiji postoje ozbiljne razlike, pokazali su rezultati istraživanja koje su sproveli asistenti i studenti Fakulteta političkih nauka (FPN).

Oko 59 odsto ispitanika ne veruje da glasanjem mogu da se postignu promene i da se utiče na donosioce odluka, a samo 16 odsto građana zadovoljno je radom parlamenta.

>>> SVE O IZBORIMA SAZNAJTE OVDE <<<

Istraživanje je takođe pokazalo da svaki peti ispitanik izlazi na izbore da bi glasao protiv, a ne za neku partiju.

Ističe se da dodatno zabrinjava i način na koji građani vide političke partije u Srbiji zbog čega kao glavni razlog za učlanjavanje u stranke vide lični interes (84,1 odsto).

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Više od četiri petine ispitanika smatra da se članom partije postaje zbog zaposlenja (59,7 odsto) ili napredovanja u karijeri (24,4 odsto), dok je malo onih koji veruju da glavni razlog ulaska jesu lični ideali (2,3 odsto) ili želja da se nešto promeni u društvu (4,6 odsto).

Ovo su rezultati istraživanja koja se odnosilo na stavove građana o reformi izbornog sistema u Srbiji, koje sproveli asistenti na FPN, Dušan Vučićević i Nikola Jović, uz pomoć studenata politikološkog smera.

Iako dve trećine građana ne zna kakav je izborni sistem u Srbiji, interesantno je da tri četvrtine (75,6 odsto) ispitanika smatra da postojeći model nije dobar i da ga je neophodno promeniti.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Pritom je, uzimajući u obzir političku kulturu i istorijsko nasleđe, donekle neobično što veliki broj građana tvrdi da je unutar izbornog modela neophodno zadržati ili čak ojačati institucionalne mehanizme za zaštitu predstavljanja žena ili nacionalnih manjina.

Iako jedna trećina ispitanih (31,5 odsto) veruje da uvođenje posebnih mera za zaštitu manjinskih zajednica nije poželjno, četvrtina (25,3 odsto) misli da poslanička mesta treba da budu obezbeđena najbrojnijim nacionalnim manjima, što odgovara zakonskom rešenju iz 2004. kojim je za liste koje zastupaju interese manjinskih zajednica ukinut petoprocentni izborni prag.

Međutim, najveći broj građana (43,2 odsto) smatra da to nije dovoljno i da svim nacionalnim manjinama treba garantovati mesta u Skupštini.

>>> SVE O IZBORIMA SAZNAJTE OVDE <<<

( Telegraf.rs )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ohoho

    10. mart 2016 | 12:49

    Glasamo za SRS..

  • Kebič

    10. mart 2016 | 13:36

    Bicu slobodan necu se vezati vazno je dobro se zezati ( lagati)...ovo je krilatica vecine politicara i zato im ne verujem a posebno ovim sto 20 god propagiraju jedno misljenje, ideologiju, ubedjenja, izneverise kumstvo i prijateljstvo...ne verujem..

  • Сербия любит Россию

    10. mart 2016 | 18:33

    Лични интерес и материјално користољубље као разлог због којег се грађани Србије учлањују у одређену политичку странку и због чега на изборима гласају за одређену странку ради личног интереса и користољубља је управо разлог због којег Србија пропада последњиx 60 год.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA