"Važan deo sredstava Evropske unije biće usmeren na Srbiju"

Srbija još nije članica EU, ali je blizu, te se očekuje da mnogo brži ekonomski oporavak EU utiče i na ekonomiju Srbije - izjavio je Sem Fabrici

  • 2
Ana Brnabić, Sem Fabrici Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je danas da je u budžetu EU za period od 2021. do 2027. godine obezbeđeno 12,5 milijardi evra za pretpristupne fondove namenjene zemljama u procesu proširenja, od kojih će važan deo sredstava biti usmeren na Srbiju.

- Smatra se da je Srbija najveća ekonomija na Zapadnom Balkanu po veličini i važan deo sredstava će biti na nju usmeren - rekao je Fabrici za RTS.

Kako je naveo, Srbija još nije članica EU, ali je blizu EU, te se očekuje da mnogo brži ekonomski oporavak EU utiče i na ekonomiju Srbije.

Podseća da 67 odsto spoljnotrgovinske razmene Srbije usmeren ka EU, kao i da većina stranih investicija u Srbiju dolazi iz EU.

- Što se brže bude oporavljala ekonomija EU, to će i Srbiji biti bolje - naveo je Fabrici.

Dodaje i da je budžet EU orjentisan na digitalnu agendu, zelenu ekonomiju, što će se reflektovati i na Srbiju.

Upitan da li Srbija može da očekuje dodatnu podršku od EU, pored 93 miliona evra koji su najavljeni za borbu protiv kovida, Fabrici kaže da je već utrošeno 15 miliona evra na hitnu medicinsku pomoć, da je potpisan ugovor o finansiranju zapošljavanja medicinskih radnika, te da je EU otvorena za nove zahteve koje srpska vlada bude uputila.

Podsetio je i da je na Samitu u Zagrebu dogovoreno da će EU izneti jedan paket ekonomskog oporavka za Srbiju i Zapadni Balkan i da će se videti i dodatna sredstva koja će Srbija moći da upotrebi za ekonomski oporavak.

Lideri EU 27 postigli su juče, posle maratonskih višednevnih pregovora, dogovor o višegodišnjem zajedničkom budžetu i fondu za oporavak.

Ukupan iznos paketa za oporavak je 1.824 milijarde evra, od čega se 1.074 miljarde nalazi u okviru zajedničkog budžeta za period od 2021. do 2027. godine.

Fond za oporavak EU iznosi 750 milijardi evra, a čine ga 390 miljardi bespovratne pomoći i 360 milijardi zajmova.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boban

    22. jul 2020 | 10:50

    Ne trebaju nama vasi milioni, nama ste dosta pomogli 1999 godine kada ste nas bombardovali, ubijali i porusili sve sto se porusiti moglo a sad glumite prijatelje koji ulazu u Srbiju i strane firme ovde prave farbike da bi im nas narod radio za minimalac.....Sto dalje vi od nas to ce svima biti bolje jer ko te jednom ubijao taj ti nikada ne moze biti prijatelj i od takvih pomoc ne treba...

  • Zagondzija

    22. jul 2020 | 11:49

    Nista nam zapadnjacko ne treba, prvo ste nas unistili a sad pravite robove od nas!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA